Conductivity Electrodes
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (6)
- (1)
- (14)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (5)
- (21)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Hach Company Radiometer Analytical CDC566T Conductivity Cell with Temperature Sensor (4-pole Pt sensor, k = 1.0 cm-1, epoxy body)
The Radiometer CDC566T Conductivity Cell is a 4-pole conductivity cell with non-platinized, platinum sensor (k = 1.0 cm-1), robust epoxy body and integrated temperature sensor. The CDC566T sensor's 4-pole platinum ring design ensures results in general aqueous and non-aqueous media over several decades of conductivity with a single cell, using just one calibration. The epoxy body of the probe can be easily removed for rinsing, which makes the cell ideal for measurements in harsh conditions. The CDC566T has a fixed cable with MAB6 plug for use with Radiometer Analytical CDM210/230/92 conductivity meters. Please reference article no. E61M021 for the CDC536T (3-pole), compatible for use with Hach sensION+ benchtop conductivity meters.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
METTLER TOLEDO 3P INDUSTRIAL COND PROBE INLAB 731
NC0789091 COND PROBE INLAB 731
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hach Company SC4500 Conductivity Module
SC4500 Conductivity Module
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hach Company Intellical™ CDC401 Laboratory 4-Poles Graphite Conductivity Cell, 3 m Cable
Intellical™ CDC401 is a digital, graphite, 4-pole conductivity cell with a temperature sensor. The standard version is available with a 3 or 1 m cable and is intended for laboratory use. The CDC401 is ideal for measuring electrical conductivity, salinity, resistivity, or total dissolved solids (TDS) in wastewater, drinking water, or general water quality applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hach Company Radiometer Analytical CDC241 Conductivity Cell (2-pole Pt sensor, k = 1.0 cm-1, glass body, screw cap)
The Radiometer CDC241 is a 2-pole conductivity cell with non-platinized, platinum sensor (k = 1.0 cm-1) and glass body. The CDC241 sensor's 2 platinum plate design is ideal for continuous measurement or titration in viscous media. The CDC241 has a screw cap connection and requires the CL136 cable (part no. A94L136) for compatibility with Radiometer Analytical CDM210/230/92 conductivity meters or the CL143 cable (part no. A94L143) for compatibilty with Hach sensION+ benchtop conductivity meters.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ accumet™ Conductivity Cells for AP65 Portable Conductivity Meter - Mercury-Free
For AP65 Portable Conductivity Meter.
Oakton™ Conductivity/TDS/ATC Probes for CON 10, CON 100, CON 200 Meters
Choose from stainless-steel, epoxy and glass bodies; 0.1, 1.0 and 10cm-1 cell constants
Thermo Scientific™ Orion™ Two-Electrode Conductivity Cells, Steel, V4A, Mini DIN connection, 0.01 to 300 μS/cm PROMO
Perform applications in either the lab or the field with these versatile two-electrode conductivity cells, available in a variety of materials and measurement ranges.
| Diameter (English) Body | 0.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 1.2 m |
| Length (Metric) | 431.8 mm |
| For Use With (Equipment) | 3200 Meter |
| Length (English) | 7 in. |
| Length (English) Cable | 48 in. |
| Material | Glass |
| Cell Constant | 0.1 cm-1 |
| Probe | Micro Conductivity |
| Diameter (Metric) Body | 13 mm |
| Diameter (English) Body | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 1.2 m |
| Length (English) Cable | 48 in. |
| Material | Glass |
| Probe | Conductivity |
| Diameter (Metric) Body | 25 mm |
YSI™ ProODO™ Water Testing Optical DO Kit
Provides extreme durability for measuring dissolved oxygen with optical, luminescent based technology for field or lab
| Diameter (English) Body | 0.95 in. |
|---|---|
| Type | ProODO Kit |
| Temperature (Metric) Range | -20°C to +70°C |
| Temperature Accuracy | ±0.2°C |
| Length (Metric) | 190 mm |
| Length (English) | 7.5 in. |
| Diameter (Metric) Body | 24 mm |
| For Use With (Application) | Field |
| Connector Types | USB 2.0 |
YSI™ Dip-Type Plastic Conductivity Cells
YSI dip-type ABS-plastic conductivity cell for use with YSI conductivity meters (sold separately).
| Diameter (English) Body | 0.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 1.2 m |
| Length (Metric) | 146 mm |
| Length (English) | 5.74 in. |
| Length (English) Cable | 48 in. |
| Material | ABS |
| Cell Constant | 1 cm-1 |
| Probe | Conductivity |
| Diameter (Metric) Body | 13 mm |
| For Use With (Application) | Conductivity meters, also known as electrical conductivity (EC) meters, are used in research laboratories and a variety of industries, such as water-quality testing, waste-water treatment, hydroponics, agriculture, aquaculture, and cosmetics manufacturing. |