Thermometers and Temperature Measurement
Devices for measuring and controlling temperature in reagents, equipment, and reaction vessels; includes digital- and analog-display thermometers, temperature controllers, temperature indicator tapes, and thermometer accessories.
Select from an assortment of thermometers, including traditional mercury thermometers, precision digital thermometers, electronic thermometers, and infrared thermometers.
Digital thermometers can cater to a wide range of projects in both clinical labs and classrooms. Choose from a wide selection of digital infrared thermometers available in both pen and handheld styles for taking readings through tissue, as well as laser thermometers for taking readings from a distance.
Many thermometers, including the affordable student thermometer, can be used for both educational and general applications, while others are perfect for medical applications.
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Traceable™ Hi-Accuracy Refrigerator Thermometer
Traceable™ Hi-Accuracy Refrigerator Thermometer can monitor two different areas simultaneously. Has the ability to monitor temperatures in refrigerator and freezer simultaneously or two refrigerator locations.
| Width (English) | 2.75 in. |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 304.8 cm |
| Length (Metric) | 114 mm |
| Length (English) | 4.5 in. |
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| For Use With (Application) | Monitoring temperature in refrigerator and freezer simultaneously or two refrigerator locations |
| Width (Metric) | 6.9 cm |
| Accuracy | ±0.3°C |
| For Use With (Equipment) | Refrigerators, Freezers |
| Max. Temperature (English) | 158°F |
| Length (English) Cable | 120 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Weight (Metric) | 140 g |
| Diameter (Metric) Probe | 4.57 mm |
| Material | ABS Plastic |
| Length (English) Probe | 0.7 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 70°C |
| Length (Metric) Probe | 1.9 cm |
| Product Type | Digital Thermometer |
| Diameter (English) Probe | 0.18 in. |
| Temperature Range (English) | -58°F to +158°F |
| Weight (English) | 5 oz. |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +70°C |
| Display | LED |
| Resolution | 0.01°C |
Fisherbrand™ Econo Traceable™ Refrigerator Thermometer, Econo Traceable thermometer
Inexpensive refrigerator thermometer with easy-view display
| Height (Metric) | 6.4 cm |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Length (English) | 0.39 in. |
| Min. Temperature (English) | 14.2°F |
| Material | Plastic |
| Max. Temperature (Metric) | 55°C |
| For Use With (Application) | Monitoring temperature in storerooms, labs, offices, hoods and cabinets |
| Width (Metric) | 2.5 cm |
| Includes | 1.5V Silver Oxide battery |
| Dimensions (L x W x H) | 0.39 x 1 x 2.5 in. (1 x 2.5 x 6.4 cm) |
| Max. Temperature (English) | 131°F |
| Temperature Range (English) | 14.2°F to 131°F |
| Weight (English) | 0.5 oz. |
| Certifications/Compliance | DNV, ISO 17025, A2LA |
| Temperature Range (Metric) | -9.9°C to +55°C |
| Min. Temperature (Metric) | -10°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
| Weight (Metric) | 10 g |
| Resolution | 0.1°C |
| Height (English) | 2.5 in. |
Fisherbrand™ Traceable™ Waterproof Food Thermometer with Holders, Food thermometer
Unique holder allows piercing probe to be positioned at any height while attached to beakers, cylinders, or vats
| Length (Metric) | 184 mm |
|---|---|
| Length (English) | 7.25 in. |
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Material | ABS Plastic |
| Length (English) Probe | 3.5 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 300°C |
| For Use With (Application) | Food labs, food processing, food preparation and brewing |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Length (Metric) Probe | 8.8 cm |
| Includes | Stainless Steel probe, probe holder, key chain and lanyard |
| Diameter (English) Probe | 0.14 in. |
| Max. Temperature (English) | 572°F |
| Temperature Range (English) | -58°F to +572°F |
| Weight (English) | 1 oz. |
| Certifications/Compliance | NIST |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +300°C |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
| Weight (Metric) | 28.4 g |
| Resolution | 0.1°C |
Fisherbrand™ Nonmercury Verification Thermometers
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens with traceability to NIST.
| Product Type | Verification Thermometer |
|---|---|
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | NIST |
Fisherbrand™ Nonmercury Verification Thermometers
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, and incubators with traceability to NIST.
| Product Type | Verification Thermometer |
|---|---|
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, NIST |
Fisherbrand™ Dry Block/Incubator Thermometers
Designed for use in all standard heating blocks and water baths.
| For Use With (Application) | Standard heating blocks and water baths |
|---|
| Product Type | Spirit Thermometer |
|---|---|
| Thermometer Fill | Red Spirit |
| Material | Glass |
| Grade | Student |
| Length (English) Overall | 12 in. |
| Length (Metric) Overall | 305 mm |
| Thermometer Fill | Red Spirit |
|---|---|
| Grade | Student |
| Length (English) Overall | 12 in. |
| Length (Metric) Overall | 305 mm |
Fisherbrand™ Calibrated Dry Block Thermometers
Individually calibrated thermometers feature blue organic liquid fill against lead-free white back glass.
| Includes | Calibration report stating corrections to one-tenth of the smallest division and individual serial number |
|---|---|
| Accuracy | 0.5°C |
| Thermometer Fill | Organic |
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Material | Glass |
| Subdivision | 0.5° |
| Length (English) Overall | 4.9 in. |
| Certifications/Compliance | NIST |
| For Use With (Application) | All standard heating blocks and water baths |
| Immersion Length | 35 mm |
| Length (Metric) Overall | 125 mm |
| Includes | 10/30 Ground joint with Celsius scale |
|---|---|
| Thermometer Fill | Red Organic Liquid |
| Material | Glass |
| Subdivision | 1° |
| Min. Temperature (Metric) | -10°C |
Fisherbrand™ Traceable™ Infrared Thermometer Gun
Takes instant, less-than-a-second, temperature readings of any surface
| Min. Temperature (English) | -58°F |
|---|---|
| Max. Temperature (Metric) | 1000°C |
| For Use With (Application) | Food preparation, pharmaceuticals, field use, electronics and safety inspection |
| Width (Metric) | 10 cm |
| Battery Type | 9V Alkaline |
| Includes | 9V Battery |
| Accuracy | ±1.5% |
| Product Type | Infrared Thermometer |
| Max. Temperature (English) | 1832°F |
| Weight (English) | 10 oz. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +1000°C |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital |
| Weight (Metric) | 0.283 kg |
| Resolution | 0.1 to 200, 1 over 200°C |
Fisherbrand™ Traceable™ Noncontact Infrared Thermometer
Traceable™ Noncontact Infrared Thermometer measures infrared surface temperatures with view fields of 6:1 to 8:1.
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
|---|---|
| For Use With (Application) | Petroleum, electronics, plant and field use. (Not meant for medical use.) |
| Measurement Time | 1 sec. |
| Display | Digital LCD |
Fisherbrand™ Mini IR Traceable™ Thermometer
Pocket-size infrared thermometer captures temperature readings of any surface—liquids, solids and semisolids—in less than a second
| Min. Temperature (English) | -7°F |
|---|---|
| Max. Temperature (Metric) | 110°C |
| For Use With (Application) | Food preparation, life sciences, field use, cleanrooms and for fast inspections |
| Width (Metric) | 37 mm |
| Battery Type | 3V Lithium |
| Accuracy | ±1 Between 15° to 40°C and ±1.5 outside of this range |
| Product Type | Mini IR Traceable Thermometer |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Temperature Range (Metric) | -22°C to +110°C |
| Min. Temperature (Metric) | -22°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital |
| Resolution | 0.1° |
| Length (Metric) Probe | 14.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 0.56 in. |
| Length (Metric) Cable | 304.8 cm |
| For Use With (Equipment) | Freezer, incubator, water bath |
| Diameter (English) Probe | 0.14 in. |
| Depth (Metric) | 1.4 cm |
| Length (English) Cable | 120 in. |
| Length (English) Probe | 5.75 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
Fisherbrand™ Traceable™ Hi-Accuracy Thermometer
Traceable™ Hi-Accuracy Thermometer provides the exact readings required for critical requirements, quality control checks, and routine measurements.
| Width (English) | 2.75 in. |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 152.4 cm |
| Length (Metric) | 226 mm |
| Length (English) | 9 in. |
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| For Use With (Application) | Measuring temperatures in water baths, cuvets, gas systems, reagents, incubators, pharmaceuticals, petroleum products, foods, wastewater |
| Width (Metric) | 6.98 cm |
| Accuracy | ±0.3°C |
| Max. Temperature (English) | 158°F |
| Length (English) Cable | 60 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Weight (Metric) | 141.7 g |
| Height (English) | 4.25 in. |
| Height (Metric) | 10.79 cm |
| Diameter (Metric) Probe | 3.05 mm |
| Length (English) Probe | 6.25 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 70°C |
| Battery Type | AA |
| Length (Metric) Probe | 15.24 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 9 x 2.75 x 4.25 in. (22.86 x 6.98 x 10.79 cm) |
| Product Type | Traceable Thermometer |
| Diameter (English) Probe | 0.12 in. |
| Temperature Range (English) | -58°F to +158°F |
| Weight (English) | 5 oz. |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +70°C |
| Display | LED |
| Resolution | 0.01°C |