Manual Thermometers
Mercury, non-mercury (liquid in glass), or bimetallic thermometers with analog displays, for general and application-specific use, with various temperature-range capacities and accuracies; may be traceable or certified to international standards.
In 1714, the mercury-in-glass thermometer was invented in Europe by physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. Typically, the mercury is contained in a reservoir that opens to narrow glass tube. The distance that the mercury flows into the tube is dependent on the temperature to which the thermometer is subjected. The space above the mercury may be filled with air or an inert gas, or it may be a partial vacuum.
Thermometers are calibrated by exposing them to a known temperature and then marking the height of the mercury at that temperature. For example, one might calibrate to the freezing temperature of water (0°C or 32°F) by placing the thermometer in a mixture of ice and water. Then the thermometer could be submerged in boiling water to determine the point where the water changes from a liquid to a vapor (100°C or 212°F).
Mercury thermometers are still considered to be some of the most accurate temperature indicators. They can be used for a wide range of temperatures, from -37°C to 356°C (-35°F to 673°F). Modifications such as adding an inert gas above the mercury or replacing the glass with fused quartz can extend the upper temperature limit to as high as 800°C (1,470°F).
Mercury cannot be used below -38.83°C (-37.89°F), the temperature at which it becomes a solid. Moreover, nitrogen in the thermometer can flow down into the column and become trapped if the mercury solidifies, which makes the thermometer unusable. Use a thermometer that contains a mercury-thallium alloy for measuring lower meteorological temperatures – it will remain liquid to -61.1°C (-78.0°F).
- (16)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (8)
- (2)
- (14)
- (6)
- (2)
- (15)
- (9)
- (43)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (140)
- (4)
- (3)
- (2)
- (136)
- (3)
- (1)
- (7)
- (3)
- (8)
- (6)
- (1)
- (2)
- (88)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (8)
- (59)
- (1)
- (1)
- (10)
- (19)
- (6)
- (8)
- (5)
- (11)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (49)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (61)
- (2)
- (1)
- (1)
- (22)
- (87)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (91)
- (1)
- (3)
- (14)
- (12)
- (15)
- (30)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (37)
- (8)
- (3)
- (12)
- (2)
- (6)
- (7)
- (5)
- (5)
- (4)
- (5)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (311)
- (49)
- (5)
- (8)
- (2)
- (15)
- (11)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (14)
- (1)
- (39)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (39)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (13)
- (4)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Nonmercury Verification Thermometers
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens with traceability to NIST.
| Product Type | Verification Thermometer |
|---|---|
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | NIST |
Fisherbrand™ PFA Safety Coated Liquid-In-Glass Partial Immersion Thermometers
In the event of breakage, the PFA fluoropolymer safety coating keeps the liquid and glass encapsulated.
| Thermometer Fill | Organic |
|---|---|
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, NIST |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
Fisherbrand™ Precision Liquid-in-Glass Partial and Total Immersion Thermometers
The Fisherbrand™ Precision Liquid-in-Glass Partial and Total Immersion Thermometer is ideal for use in chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories and the pharmaceutical industry.
| Thermometer Fill | Organic |
|---|---|
| Material | Glass |
| Grade | Precision |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Partial Immersion Thermometers, Economical Grade
With red organic liquid with white back glass.
| Thermometer Fill | Red Organic Liquid |
|---|---|
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Material | Glass |
| Grade | Economical |
| Length (English) Overall | 11.8 in. |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
| Immersion Length | 76 mm |
| Length (Metric) Overall | 300 mm |
Fisherbrand™ Traceable™ Refrigerator/Freezer Ultra™ Thermometer
Science Education
A science education product.
A science education product.
Monitor two different areas at the same time with Traceable™ Refrigerator/Freezer Ultra™ Thermometer.
| Bottle Size | 2.5 x 6.3 cm (1 x 2.5 in.) |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Max. Temperature (Metric) | 70°C |
| For Use With (Application) | Monitoring temperatures in freezers, water baths, heating blocks, incubators, and refrigerators |
| Width (Metric) | 6.99 cm |
| Accuracy | ±0.5°C (-30°C to +50°C), ±1°C otherwise |
| For Use With (Equipment) | Monitoring Temperature in Freezer, Water Bath, Heating Block, Incubator and Refrigerator |
| Product Type | Refrigerator/Freezer Ultra Thermometer |
| Max. Temperature (English) | 158°F |
| Temperature Range (English) | -58°F to +158°F |
| Weight (English) | 4 oz. |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +70°C |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital |
| Resolution | 0.1° |
| Includes | 10/30 Ground joint with Celsius scale |
|---|---|
| Thermometer Fill | Red Organic Liquid |
| Material | Glass |
| Subdivision | 1° |
| Min. Temperature (Metric) | -10°C |
H-B Instrument™ High-Precision Enviro-Safe™ FRIO-Temp™ Liquid-in-Glass Verification Thermometers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens with traceability to NIST, DAkkS/PTB
| Includes | Multilanguage instructions, statement of accuracy, PFA Fluoropolymer coating |
|---|---|
| Bottle Size | 60 mL |
| Bottle Fill | Liquid |
| Subdivision | 0.1°C |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, NIST, DAkkS/PTB |
Fisherbrand™ Traceable™ Refrigerator/Freezer Alarm Thermometers
Provides accurate reading when freezer/refrigerator doors are open with temperature-buffered, sensor-sealed in bottled glycol solution
H-B Instrument™ Durac™ Bi-Metallic Thermometers: 50mm Dial
With 2.5% or 2° accuracy—ideal for measuring temperatures in pipes, griddles and hot plates
| Length (Metric) Probe | 200 mm |
|---|---|
| Includes | Stainless Steel probe, multilanguage Statement of Test and Calibration, beaker clip with built in adjustment tool |
| Accuracy | 0.01 |
| Display Dimensions | 50 mm (2 in.) |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Dial Size (Metric) | 50 mm |
| Material | Metal |
| Length (English) Probe | 7.9 in. |
| Length (English) Overall | 7.9 in. |
| Dial Size (English) | 2 in. |
| For Use With (Application) | Petrochemical, oil and gas, waste water, pharmaceutical, compost, food and beverage storage and processing, asphalt, mining, utilities, automotive, marine, photographic |
| Immersion Length | 50 mm in liquids or 100 mm in gas |
| Length (Metric) Overall | 200 mm |
Fisherbrand™ Durac™ Refrigerator/Freezer Thermometers
Dual scale thermometer features steel case and red organic liquid.
H-B Instrument™ SP Scienceware™ Durac™ Plus™ ASTM-Like Total Immersion Laboratory Thermometers
Designed for use in quality control laboratories or when mercury filled thermometers cannot be used, but ASTM standards are still needed. H-B Instrument - SP Scienceware™ Durac™ Plus™ ASTM-Like Total Immersion Laboratory Thermometers are safer to use than their mercury filled counterparts.
| Thermometer Fill | Blue Organic Liquid |
|---|---|
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM, ISO 9000 |
| For Use With (Application) | Quality control laboratories or where ISO 9000 standards are in place |
H-B Instrument™ Frio-Temp™ Digital Verification Thermometers
Calibrated specicifally to verify samples in temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens.
| Height (Metric) | 18 mm |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Length (Metric) Cable | 1 m |
| Bottle Size | 30 mL |
| Bottle Fill | Glass Beads |
| Length (English) Probe | 4.1 in. |
| Width (Metric) | 51 mm |
| Battery Type | AAA |
| Length (Metric) Probe | 105 mm |
| Includes | Alarm, Timer |
| Accuracy | ±1°C from -20/130°C; ±2°C from -50/-21°C and 131/200°C; otherwise ±4°C |
| Temperature Range (English) | -50/300°C |
| Length (English) Cable | 3.5 ft. |
| Temperature Range (Metric) | -58°F to +572°F |
| Height (English) | 0.7 in. |
H-B Instrument™ FRIO-Temp™ Calibrated Thermometer with Toluene Fill
Calibrated thermometer with a PFA-fluoropolymer safety coating
| Thermometer Fill | Red Spirit |
|---|---|
| Grade | Student |
| Length (English) Overall | 12 in. |
| Length (Metric) Overall | 305 mm |
H-B Instrument™ Durac™ Liquid-in-Glass Oven Thermometers
Total immersion type without featuring swell
| Thermometer Fill | Organic |
|---|---|
| Immersion Type | Total Immersion |