Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ Mouse TNF alpha ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 5.7% |
| Intraassay CV | 6.5 |
| Gene Symbol | DIF,TNF-a,TNF-alpha,TNFSF2,TNFalphaa,Tnfsf1a,Tnlg1f,Tnf |
| Total Assay Time | 3 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 3.7 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 31.3 to 2,000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P06804 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | TNF alpha |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 21926 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Cachectin, Tumor necrosis factor alpha, DIF |
Invitrogen™ Human IgM ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 3.2% |
| Intraassay CV | 5.1 |
| Total Assay Time | 1 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 10 μL, Serum 10 μL, Supernatant 10 μL |
| Assay Sensitivity | 1 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 15.6 to 1,000 ng/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Human IgM |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,HRP-conjugated Detection Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3507 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Immunoglobulin M |
Invitrogen™ Human IL-1 beta Uncoated ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Gene Symbol | CED,DPD1,LAP,TGFB,TGFbeta |
| Total Assay Time | 24 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 100 μL, Serum 100 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 2 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 2 to 150 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 45 mins |
| Accession Number | P01584 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-1 beta |
| Kit Contents | Capture Antibody: Pre-titrated,Purified antibody,Detection Antibody: Pre-titrated,Biotin-conjugated antibody,Standard: Recombinant protein for generating standard curve and calibrating samples,10X Coating Buffer: Buffer for plating the Capture Antibody,5X ELISA/ELISPOT Diluent: Buffer for blocking and diluting the Detection Antibody and Enzyme,Enzyme: Pre-titrated Avidin-HRP,Substrate: 1X TMB Solution,Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards,96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86) |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3553 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Interleukin-1 beta |
Invitrogen™ Mouse IL-18 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 2.2% |
| Intraassay CV | 2.2 |
| Gene Symbol | Igif,Il-18 |
| Total Assay Time | 3 hrs 10 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 19.0 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 31.3 to 2,000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P70380 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-18 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 16173 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Interleukin-18, Interferon-gamma-inducing factor |
Invitrogen™ Triiodothyronine (T3) Competitive ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Description | Triiodothyronine (T3) Competitive ELISA Kit |
| Interassay CV | 13.4% |
| Intraassay CV | 6.3 |
| Total Assay Time | 2 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Fecal Extract 100 μL, Plasma 100 μL, Serum 100 μL, Supernatant 100 μL, Urine 25 μL |
| Assay Sensitivity | 37.4 pg/mL |
| Storage Requirements | -20°C |
| Research Discipline | Metabolism |
| Assay Range | 78.125 to 5000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Aktivity Assays, Protein Biology, Reproductive Biology, Inflammation, Oxidative Stress, Metabolism, Cell Signaling, Epigenetics, Hematology, DNA Damage, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Steroid Hormone Detecti |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Detection Method | Fluorescence |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Triiodothyronine (T3) |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,HRP-Conjugated Detection Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Sample Type | Fecal Extract,Plasma,Serum,Supernatant,Urine |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Thiol Fluorescent Detection Kit
Assay Thiol levels in protein and peptide containing biological buffers including Tris, phosphate, and citrate buffers.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | 96-well plate(s), standard, other assay specific reagents, buffers, and lot-specific technical data sheet. Store at –20°C. |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Gene ID (Entrez) | Non-Gene |
| Gene Symbol | Non-Gene |
| Target Kit Named | Thiol |
Invitrogen™ Ceruloplasmin Colorimetric Activity Kit
Assay Ceruloplasmin Activity in Serum and Urine samples.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human Endothelin-1 (ET-1) ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Description | Endothelin-1 (ET-1) ELISA Kit |
| Interassay CV | 3.7% |
| Intraassay CV | 3.3 |
| Gene Symbol | EDN1 |
| Total Assay Time | 2 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 2.5 μL, Urine 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.579 pg/mL |
| Storage Requirements | -20°C |
| Research Discipline | Cell Signaling |
| Assay Range | 0.781 to 100 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Aktivity Assays, Protein Biology, Reproductive Biology, Inflammation, Oxidative Stress, Metabolism, Cell Signaling, Epigenetics, Hematology, DNA Damage, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Steroid Hormone Detecti |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Detection Method | Fluorescence |
| Accession Number | P05305 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Endothelin 1 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,HRP-Conjugated Detection Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers,Extraction Solution |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 1906 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant,Urine |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ TNF alpha Human ProcartaPlex™ Simplex Kit
Ideal solution for assessing multiple protein biomarkers in a single sample. Explore our broad portfolio of pre-configurated panels and combinable single analytes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Human Cytokine/Chemokine/Growth Factor Panel 1, 45plex
The ProcartaPlex Human Cytokine/Chemokine/Growth Factor Panel 1 45plex enables the exploration of immune function by analyzing 45 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Mouse Cytokine & Chemokine Convenience Panel 1, 26plex
The ProcartaPlex Mouse Cytokine & Chemokine Convenience Panel 1 26plex enables the study of immune function by analyzing 26 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Porcine Cytokine & Chemokine Panel 1, 9plex
The ProcartaPlex Porcine Cytokine & Chemokine Panel 1 9plex enables the study of immune response by analyzing 9 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex Mouse Basic Kit
Ideal solution for assessing multiple protein biomarkers in a single sample. This kit includes all non-target specific reagents - assay diluent, wash buffers, SA-PE and plates. Explore our broad portfolio of pre-configures panels and combinable single analytes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Cell Lysis Buffer
Used to lyse cells under nondenaturing conditions. Invitrogen™ ProcartaPlex™ Cell Lysis Buffer is available in 20mL units that should be stored chilled (for continual use) or frozen (for longer periods of time.) Additional protease inhibitors can be added without any difficulties.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Human Th1/Th2/Th9/Th17 Cytokine Panel, 18plex
The ProcartaPlex Human Th1/Th2/Th9/Th17 Cytokine Panel 18plex enables exploration of the T helper response by analyzing 18 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More