Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
R&D Systems™ Mouse/Rat Leptin Quantikine ELISA Kit
solid phase ELISA designed to measure mouse or rat Leptin in cell culture supernates, tissue homogenates, serum, and plasma
| Target | Leptin/OB |
|---|---|
| Specificity | Natural and Recombinant Mouse and Rat Leptin |
| Target Species | Mouse,Rat |
| Gene ID (Entrez) | 3952 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Mouse Plasma (EDTA),Mouse Plasma (Heparin),Mouse Serum,Rat Plasma (EDTA),Rat Plasma (Heparin),Rat Serum,Tissue Homogenates |
| Synonym | FLJ94114, LEP, leptin, leptin (murine obesity homolog), leptin (obesity homolog, mouse), OB, Obese protein, obese, mouse, homolog of, Obesity factor, OBOBS |
| Assay Sensitivity | 5.56 pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 31.30 to 2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
Invitrogen™ Human TNF alpha ProQuantum Immunoassay Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Immunoassay Kit Format | Proximity-based Immunoassay |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | FAM™ |
| Incubation Time | 1 hr. |
| Total Assay Time | 2 hrs |
| Sample Volume | Plasma 2-5 μL, Serum 2-5 μL, Supernatant 2-5 μL |
| Assay Sensitivity | <0.01 pg/mL |
| Storage Requirements | Frozen at -20°C |
| Assay Range | 0.0128 to 5000 pg/mL |
| For Use With (Application) | Protein Quantitation |
| Test Time | 30 mins |
| Detection Method | Taqman™ Real-time PCR |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | TNF alpha |
| Kit Contents | Assay Dilution Buffer,Antibody-Conjugate A,Antibody-Conjugate B,Antibody-Conjugate Dilution Buffer,Standard,Master Mix,Ligase |
| For Use With (Equipment) | qPCR Instruments |
| Product Type | ProQuantum |
| Gene ID (Entrez) | 7124 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | FAM™ |
R&D Systems™ Mouse S100A8/S100A9 Heterodimer DuoSet ELISA
Mouse S100A8/S100A9 Heterodimer DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ HIV-1 Gag p24 DuoSet ELISA
ELISA kits are ideal for the quantification of target antigens in tissue extracts, serum and cell culture.
Invitrogen™ Human GFAP ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Creatinine Urinary Detection Kit
Assay Urinary Creatinine levels in Human, Monkey, Dog, and Rat Urine.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Colorimetric Detection Kit |
| Content And Storage | 96-well plate(s), standard, other assay specific reagents, buffers, and lot-specific technical data sheet. Store at –20°C. |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Type | Creatinine Urinary Detection Kit |
| Gene ID (Entrez) | Non-Gene |
| Sample Type | Urine |
| Gene Symbol | Non-Gene |
| Target Kit Named | Creatinine Urinary |
| Detection Method | Colorimetric |
Invitrogen™ Mouse GFAP ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 14580 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 9.38 pg/mL |
| Assay Range | 15.63 to 1000 pg/mL |
Invitrogen™ Human IL-10 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Measurement | Absorbance at 450 nm minus absorbance (at 550 nm) |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Colorimetric ELISA (TMB substrate) with Plates |
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Description | Human IL-10 ELISA Kit |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | CSIF,GVHDS,IL-10 A,TGIF,IL10 |
| Total Assay Time | 3 hrs |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL, Urine 50 μL |
| Assay Sensitivity | <3 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 15.36 to 600 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P22301 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-10 |
| Specificity | No significant cross-reaction with human IL-1 A, IL-2, IL-3, IL-4, IL-6, IL-7, IL-8, TNFa, TNFß or IFNg. Approx. 2% cross-reactivity with recombinant mouse IL-10 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| Precision | Intra-assay CV <10%; inter-assay CV <10% |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3586 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant,Urine |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Mouse Luteinizing Hormone ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 12640, 16866 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 0.19 ng/mL |
| Assay Range | 0.31 to 20 ng/mL |
Invitrogen™ Serotonin Competitive ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 9.38 ng/mL |
| Assay Range | 15.63 to 1000 ng/mL |
Invitrogen™ Glutathione Colorimetric Detection Kit
Assay Glutathione levels in Whole Blood, Serum, Plasma, Erythrocytes, Urine, Cell Lysates and Tissue Samples (colorimetric).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Colorimetric Detection Kit |
| Content And Storage | 96-well plate(s), standard, other assay specific reagents, buffers, and lot-specific technical data sheet. Store at –20°C. |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Type | Glutathione Colorimetric Detection Kit |
| Gene ID (Entrez) | Non-Gene |
| Sample Type | Other Biological Fluids,Plasma,Serum |
| Gene Symbol | Non-Gene |
| Target Kit Named | Glutathione |
| Detection Method | Colorimetric |
Invitrogen™ Human HMGB-1 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3146 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 18.75 pg/mL |
| Assay Range | 31.25 to 2000 pg/mL |
Invitrogen™ Dehydroepiandrosterone Sulfate (DHEA-S) Competitive ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Description | Dehydroepiandrosterone sulfate (DHEA-S) Competitive ELISA Kit |
| Interassay CV | 8.4% |
| Intraassay CV | 7 |
| Total Assay Time | 2 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Fecal Extract 50 μL, Plasma 1 μL, Saliva 25 μL, Serum 1 μL, Supernatant 50 μL, Urine 25 μL |
| Assay Sensitivity | 90.9 pg/mL |
| Storage Requirements | -20°C |
| Research Discipline | Reproductive Biology |
| Assay Range | 96 to 60,000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Aktivity Assays, Protein Biology, Reproductive Biology, Inflammation, Oxidative Stress, Metabolism, Cell Signaling, Epigenetics, Hematology, DNA Damage, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Steroid Hormone Detecti |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Detection Method | Absorbance at 450 nm |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | DHEA-S |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,HRP-Conjugated Detection Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Sample Type | Fecal Extract,Plasma,Saliva,Serum,Supernatant,Urine |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human NSE ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 2026 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 1.4 ng/mL |
| Assay Range | 2.34 to 150 ng/mL |
Invitrogen™ Bovine bFGF ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | FGF2 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 4.1 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 4.10 to 1,000 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | Basic fibroblast growth factor; basic fibroblast growth factor bFGF; bFGF; FGF; fgf basic; Fgf2; Fgf-2; FGFB; FGF-b; Fibroblast growth factor; Fibroblast growth factor 2; fibroblast growth factor 2 (basic); HBGF-2; Heparin-binding growth factor 2; H-FGF-b-147; H-FGF-b-154; M-FGF-b; Prostatic growth factor; prostatropin |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | FGF2 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 281161 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |