Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ TNF alpha Mouse ProcartaPlex™ Simplex Kit
Ideal solution for assessing multiple protein biomarkers in a single sample. Explore our broad portfolio of pre-configurated panels and combinable single analytes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex Mouse Basic Kit
Ideal solution for assessing multiple protein biomarkers in a single sample. This kit includes all non-target specific reagents - assay diluent, wash buffers, SA-PE and plates. Explore our broad portfolio of pre-configures panels and combinable single analytes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ NHP Cytokine & Chemokine Panel, 30plex
The ProcartaPlex Non-Human Primate Cytokine & Chemokine Panel 30plex enables research of immune function by analyzing 30 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human IL-21 Uncoated ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Mouse MCP-1 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 20296 |
| Interassay CV | 5.6% |
| Intraassay CV | 6.2 |
| Assay Sensitivity | 2.2 pg/ml |
| Assay Range | 15.6 to 1,000 pg/mL |
Invitrogen™ Human Adiponectin ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 3.1% |
| Intraassay CV | 4.2% |
| Gene Symbol | ADIPOQ |
| Total Assay Time | 3 hr 30 min |
| Sample Volume | Plasma 10 μL, Serum 10 μL, Supernatant 10 μL |
| Assay Sensitivity | 0.012 ng/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 0.23-15 ng/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hr 20 min |
| Accession Number | Q15848 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Adiponectin |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 9370 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | Biotin |
| Synonym | ACDC, apM1, GBP-28, ADIPOQ |
Invitrogen™ Human IFN gamma ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 5.7% |
| Intraassay CV | 4.5 |
| Total Assay Time | 3 hrs 10 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.99 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 1.6 to 100 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P01579 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IFN gamma |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3458 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Immune interferon, IFG |
Invitrogen™ Human MMP9 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 10.2% |
| Intraassay CV | 7.3 |
| Gene Symbol | CLG4B,GELB,MANDP2,MMP-9 |
| Total Assay Time | 3 hrs 10 mins |
| Sample Volume | Plasma 10 μL, Serum 10 μL, Supernatant 10 μL |
| Assay Sensitivity | 0.05 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.23 to 15.0 ng/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P14780 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | MMP-9 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Controls,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 4318 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | 92 kDa gelatinase, Gelatinase B, GELB |
Invitrogen™ Human IL-21 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 8.7% |
| Intraassay CV | 5.8 |
| Gene Symbol | GCP-1,GCP1,IL8,LECT,LUCT,LYNAP,MDNCF,MONAP,NAF,NAP-1,NAP1 |
| Total Assay Time | 4 hrs 10 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 2.0 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 78 to 5,000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P10145 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-21 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 59067 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Protein 3-10 C, CXCL8, NAP-1, GCP-1 |
Invitrogen™ GLP-1 Multispecies ELISA Kit
Sandwich ELISA Kit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human IL-12 p70 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 4.8% |
| Intraassay CV | 3 |
| Gene Symbol | CLMF,CLMF2,IL-12 B,IMD28,IMD29,NKSF,NKSF2,CLMF,IL-12 A,NFSK,NKSF1,P35 |
| Total Assay Time | 3 hrs 10 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 2.1 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 3.1 to 200 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P29459,P29460 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-12 p70 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Controls,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3592, 3593 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Interleukin-12 subunit p70, CLMF, NKSF |
R&D Systems™ Mouse IFN-beta Quantikine ELISA Kit
Designed to measure mouse IFN-beta in cell culture supernates, serum, and plasma.
Invitrogen™ Human PMN (Neutrophil) Elastase ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human VEGF-A ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 4.3% |
| Intraassay CV | 6.2 |
| Gene Symbol | MVCD1,VEGF,VPF |
| Total Assay Time | 4 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 7.9 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 15.6 to 1,000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P15692 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | VEGF |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 7422 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Vascular endothelial growth factor A, VPF |
Invitrogen™ Human IL-18 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 8.1% |
| Intraassay CV | 6.5 |
| Gene Symbol | IGIF,IL-18,IL-1 g,IL1F4 |
| Total Assay Time | 3 hrs 10 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 9.0 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 78 to 5,000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | Q14116 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-18 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Controls,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3606 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Interleukin-18, Interferon-gamma-inducing factor |