Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ Human IL-26 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Human Total MMP-3 Quantikine ELISA Kit
Human Total MMP-3 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Gene Symbol | MMP3 |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (50uL),Serum (10uL),Heparin Plasma (10uL) |
| Assay Sensitivity | 0.045 ng/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 0.16 to 10 ng/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Target | MMP-3 |
| Specificity | Natural and Recombinant Human total MMP-3 |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 4314 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (Heparin),Serum |
| Synonym | CHDS6, EC 3.4.24, EC 3.4.24.17, matrix metallopeptidase 3 (stromelysin 1, progelatinase), matrix metalloproteinase 3 (stromelysin 1, progelatinase), Matrix metalloproteinase-3, MGC126102, MGC126103, MMP3, MMP-3, proteoglycanase, SL-1, STMY, STMY1MGC126104, STR1, Stromelysin 1, stromelysin-1, Transin-1 |
| Cross Reactivity | Cross-species reactivity not tested. Cross-reactivity observed with 1 or more available related molecules. |
Novus Biologicals™ Human PRAME - Ready-To-Use ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
| Storage Requirements | Storage of components varies. See protocol for specific instructions. |
|---|
R&D Systems™ Human Periostin/OSF-2 DuoSet ELISA
Human Periostin/OSF-2 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Novus Biologicals™ Human ASAH1 - Ready-To-Use ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Invitrogen™ Mouse Galectin-9 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | Lgals9 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.18 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.18 to 40 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | 36 kDa beta-galactoside-binding lectin; AA407335; AI194909; AI265545; Ecalectin; Gal9; gal-9; galectin 9; Galectin9; galectin-9; HOM HD 21; HUAT; Lectin galactose binding soluble 9 (Galectin-9); lectin, galactose binding, soluble 5; lectin, galactose binding, soluble 9; Lectin, galactose binding, soluble 9 (Galectin-9); lectin, galactoside binding soluble 9; lectin, galactoside-binding, soluble, 9; LGALS35; Lgals5; LGALS9; LGALS9A; Tumor antigen HOM-HD-21; UAT; Urate transporter/channel; urate transporter/channel protein |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Galectin 9 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 16859 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Rat IL-6 Uncoated ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 24498 |
| Assay Sensitivity | <46.9 pg/mL |
| Assay Range | 31 to 2000 pg/mL |
R&D Systems™ Mouse Endoglin/CD105 Quantikine ELISA Kit
Mouse Endoglin/CD105 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human CTACK/CCL27 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Protein Family | Chemokine & Receptors |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 10 pg/mL |
| Research Discipline | Inflammation |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Protein Biology, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Protein Detection, Protein Analysis |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Assay | Solid-phase sandwich ELISA |
| Target | CCL27 |
| Specificity | This ELISA kit shows no cross-reactivity with the following cytokines tested: human Angiogenin, BDNF, BLC, CNTF, ENA- 78, FGF-4, IL-1 alpha, IL-1 beta, IL-2, IL-3, IL-4, IL-5, IL-6, IL-7, IL-8, IL-9, IL- 11, IL-12 p70, IL-12 p40, IL-13, IL-15, IL-309, IP-10, FGF-4, FGF-6, FGF- 7, G-CSF, GDNF, GM-CSF, IFN-gamma, IGFBP-2, IGFBP-3, IGFBP-4, Leptin (OB), MCP-1, MCP-2, MCP-3, MDC, MIF, MIG, MIP-1 alpha, MIP-1 beta, MIP-1 delta, PARC, PDGF, RANTES, SCF, SDF-1 alpha, TARC, TGF-beta, TIMP-1, TIMP-2, TNF-alpha, TNF-beta, TPO, VEGF |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Label or Dye | HRP |
| Interassay CV | <12% |
| Gene Symbol | ALP,CTACK,CTAK,ESKINE,ILC,PESKY,SCYA27 |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 13.72 to 10,000 pg/mL |
| Accession Number | Q9Y4X3 |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 10850 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Synonym | RP11-195F19.28-001, ALP, CTACK, CTAK, ESKINE, ILC, PESKY, SCYA27 |
Invitrogen™ Human BMP-7 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Protein Family | Kinase & Inhibitors |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 10 pg/mL |
| Research Discipline | Angiogenesis |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Protein Biology, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Protein Detection, Protein Analysis |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Assay | Solid-phase sandwich ELISA |
| Target | BMP-7 |
| Specificity | This ELISA kit shows no cross-reactivity with any of the cytokines tested: Human Angiogenin, BDNF, BLC, BMP4, BMP-6, ENA-78, FGF-4, IL-1 alpha, IL-1 beta, IL-2, IL-3, IL-4, IL-5, IL-7, IL-8, IL-9, IL- 10, IL-11, IL-12 p70, IL-12 p40, IL-13, IL-15, IL-309, IP-10, G-CSF, GMCSF, IFN-gamma, Leptin, MCP-1, MCP-2, MCP-3, MDC, MIP-1 alpha, MIP-1 beta, MIP-1 delta, MMP-1, MMP-2, MMP-3, MMP-9, MMP-10, MMP-13, PARC, PDGF, RANTES, SCF, TARC, TGF-beta, TIMP-1, TIMP-2, TNF-alpha, TNF-beta, TPO, VEGF. |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Label or Dye | HRP |
| Calibration Range | 10 pg/mL to 6000 pg/mL |
| Interassay CV | <12% |
| Gene Symbol | OP-1 |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 8.23 to 6000 pg/mL |
| Accession Number | P18075 |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 655 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Synonym | RP11-560A15.5, OP-1 |
Invitrogen™ Porcine IL-4 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Novus Biologicals™ Human Calumenin ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ELISA kits are ideal for the quantification of target antigens in tissue extracts, serum and cell culture.
Invitrogen™ Mouse IL-6 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 8.9% |
| Intraassay CV | 5% |
| Total Assay Time | 3 hr 30 min |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 6.5 pg/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 31.3-2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hr 20 min |
| Accession Number | P08505 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-6 |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 16193 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | Biotin |
| Synonym | Interferon-beta 2, B-cell stimulatory factor 2,HGF |
R&D Systems™ Rat TIMP-1 Quantikine ELISA Kit
Rat TIMP-1 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and Recombinant Rat TIMP-1 |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Conjugate | HRP |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 116510 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA),Serum |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (50uL),Serum (10uL),EDTA Plasma (10uL) |
| Synonym | CLGI, Collagenase inhibitor, collagenase inhibitor), EPATIMP-1, EPO, erythroid potentiating activity, Erythroid-potentiating activity, Fibroblast collagenase inhibitor, FLJ90373, HCI, metalloproteinase inhibitor 1, TIMP metallopeptidase inhibitor 1, TIMP1, TIMPtissue inhibitor of metalloproteinase 1 (erythroid potentiating activity, Tissue inhibitor of metalloproteinases 1 |
| Assay Sensitivity | 4.5pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 37.50 - 2400pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules. |
Novus Biologicals™ Human Alpha Actinin 4 ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ELISA kits are ideal for the quantification of target antigens in tissue extracts, serum and cell culture.