Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ Human IL-15 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 9.7% |
| Intraassay CV | 9.3 |
| Gene Symbol | IL-15 |
| Total Assay Time | 3 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 3.4 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 15.6 to 1,000.0 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P40933 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-15 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3600 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Interleukin-15 |
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Human Inflammation Panel, 20plex
The ProcartaPlex Human Inflammation Panel 20plex enables the exploration of immune function by analyzing 20 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human Ghrelin ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 51738 |
| Interassay CV | 8.5% |
| Intraassay CV | 6 |
| Assay Sensitivity | 11.8 pg/mL |
| Assay Range | 15.6 to 1,000.0 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
Invitrogen™ Human Complement C3a ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Intraassay CV | 5.9 |
| Total Assay Time | 4 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 10 μL, Serum 10 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Range | 0.3 to 20 ng/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Complement C3a |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 718 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Synonym | complement component 3, ASP, C3a, C3b, C3, Acylation stimulating protein |
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Mouse Th1/Th2/Th9/Th17/Th22/Treg Cytokine Panel, 17plex
The ProcartaPlex Mouse Th1/Th2/Th9/Th17/Th22/Treg Cytokine Panel 17plex enables the exploration of the T helper response by analyzing 17 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ IL-2 Human ProcartaPlex™ Simplex Kit
Ideal solution for assessing multiple protein biomarkers in a single sample. Explore our broad portfolio of pre-configurated panels and combinable single analytes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Human Cytokine & Chemokine Panel 1A, 34plex
The ProcartaPlex Human Cytokine & Chemokine Panel 1A 34plex enables the exploration of immune function by analyzing 34 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex Streptavidin-PE
The streptavidin fluorochrome conjugates are commonly used to detect biotinylated primary antibodies. Streptavidin binds to biotin with high affinity. The ProcartaPlex Streptavidin-PE is included in our basic kits and off the shelf panels.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human IgM Uncoated ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Total Assay Time | 24 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 10 μL, Serum 10 μL, Supernatant 10 μL |
| Assay Sensitivity | 15.6 ng/mL |
| Assay Range | 15.6 to 1,000 ng/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 45 mins |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Human IgM |
| Kit Contents | Capture Antibody: Pre-titrated,Purified antibody,Detection Antibody: Pre-titrated,HRP-conjugated antibody,Standard: Human IgM for generating standard curve and calibrating samples,10X Coating Buffer: Buffer for plating the Capture Antibody,5X ELISA/ELISPOT Diluent: Buffer for blocking and diluting the Detection Antibody and Enzyme,Substrate: 1X TMB Solution,Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards,96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86) |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3507 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Synonym | Immunoglobulin M |
Invitrogen™ Mouse IL-17 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 8.5% |
| Intraassay CV | 9.1% |
| Gene Symbol | IL17A |
| Total Assay Time | 3 hr 10 min |
| Sample Volume | Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 1.6 pg/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 7.8-500 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hr 20 min |
| Accession Number | Q62386 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-17A |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate, Standard, Sample Diluent, Assay Buffer concentrate, Biotinylated Detection Antibody, SAV-HRP, Wash Buffer, Chromogen, Stop Solution, Adhesive Plate Covers,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 16171 |
| Sample Type | Serum,Supernatant |
| Label or Dye | Biotin |
| Synonym | Interleukin-17, IL-17 A, CTLA8 |
Invitrogen™ Mouse IL-10 Uncoated ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Gene Symbol | IL-1 beta,Il-1 b |
| Total Assay Time | 24 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Serum 100 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 32 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 32 to 4,000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 45 mins |
| Accession Number | P18893 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-10 |
| Kit Contents | Capture Antibody: Pre-titrated,Purified antibody,Detection Antibody: Pre-titrated,Biotin-conjugated antibody,Standard: Recombinant protein for generating standard curve and calibrating samples,Coating Buffer: 10X PBS ELISA Coating Buffer,Assay Diluent: 5X concentrated,Detection enzyme: Pre-titrated Avidin-HRP,Substrate Solution: Tetramethylbenzidine (TMB) Substrate Solution,Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards,96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86) |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 16153 |
| Sample Type | Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Interleukin 10, CSIF, Cytokine Synthesis Inhibitory Factor |
Invitrogen™ Universal Assay Buffer (10X)
Universal Assay Buffer
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Human Antibody Isotyping Panel, 7plex
The ProcartaPlex Human Antibody Isotyping Panel 7plex enables the determination of antibody heavy chain subclasses by analyzing 7 protein targets using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human GM-CSF ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 1437 |
| Interassay CV | 4.8% |
| Intraassay CV | 5.7 |
| Assay Sensitivity | <3 pg/mL |
| Assay Range | 7.8 to 500 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric Detection |
Invitrogen™ Human alpha Synuclein ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 6622 |
| Interassay CV | 6.4% |
| Intraassay CV | 5.7 |
| Assay Sensitivity | 0.2 ng/mL |
| Assay Range | 0.23 to 15 ng/mL |