Western Blot and Nucleic Acid Membranes and Filter Paper
- (7)
- (18)
- (10)
- (4)
- (6)
- (2)
- (5)
- (5)
- (48)
- (9)
- (10)
- (11)
- (2)
- (1)
- (95)
- (1)
- (10)
- (1)
- (13)
- (65)
- (23)
- (100)
- (34)
- (6)
- (76)
- (9)
- (7)
- (132)
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (12)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (24)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (2)
- (15)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (33)
- (7)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (11)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (6)
- (17)
- (1)
- (2)
- (9)
- (3)
- (3)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (18)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (34)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Immobilon ECL Ultra Western HRP Substrate
MilliporeSigma™ Immobilon ECL Ultra Western HRP Substrate excels in all Western and dot/slot/spot blotting applications. Compatible with both PVDF and nitrocellulose membranes, as well as all commonly used buffers and blocking reagents.
| For Use With (Application) | Western blotting, HRP |
|---|
Thermo Scientific™ PVDF Transfer Membranes, 0.45 μm, 1 Roll
Pierce PVDF Transfer Membranes are made of high-quality polyvinylidene difluoride and provide high binding capacity for proteins and nucleic acids for western, Southern, and northern blotting methods.
Azure Biosystems Blotting Paper for Western Blot
Pre-cut blotting paper for Western blot transfer. 60 sheets.
| Thickness | 0.5 mm |
|---|---|
| Format | Sheet |
| Sufficient For | 60 Blots |
| Material | Cellulose |
| For Use With (Application) | Western Blot |
Cytiva Amersham™ Hybond™ PVDF Western Blotting Sandwiches
Precut, preassembled PVDF membrane and filter paper sandwiches make Western blotting easier
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Sandwich |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (LxW) | 8 x 9 cm |
| Quantity | 10/Pk. |
| Width (Metric) | 9 cm |
Cytiva Amersham™ Protran™ NC Nitrocellulose Western Blotting Sandwiches
Convenient, precut, preassembled Protran NC Nitrocellulose membrane and filter paper sandwiches
| Format | Sandwich |
|---|---|
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | Pack of 10 |
| Width (Metric) | 9 cm |
Cytiva Amersham™ Protran™ Premium NC Nitrocellulose Western Blotting Sandwiches
Precut, preassembled Protran Premium NC Nitrocellulose membrane and filter paper sandwiches save time
| Format | Sandwich |
|---|---|
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | Pack of 10 |
| Width (Metric) | 9 cm |
Cytiva Amersham™ Protran™ Supported NC Nitrocellulose Western Blotting Sandwiches
Easy-to-use, precut, preassembled PVDF membrane and filter paper sandwiches
| Format | Sandwich |
|---|---|
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | Pack of 10 |
| Width (Metric) | 9 cm |
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|
Cytiva Whatman™ Grade GB003 Blotting Paper
Ensures that no contamination will occur during the transfer steps. Whatman™ Grade GB003 Blotting Paper eliminates sheet to sheet variations with precisely cut membrane sizes.
| Thickness | 0.8 mm |
|---|---|
| Format | Sheet |
| Grade | GB003 |
| Material | Pure Cellulose |
| For Use With (Application) | General purpose paper used as membrane gel support |
Cytiva Whatman™ Gel Blotting Paper Grade GB003
A thick paper ideal for lysis/denaturation of colony or plaque lifts and Western blots
| Grade | GB003 |
|---|---|
| Material | Cellulose |
| For Use With (Application) | Suitable for (lysis/denaturation of colony or plaque lifts and Western blots) |
Thermo Scientific™ PVDF Transfer Membranes, 0.2 μm, 1 Roll
Pierce PVDF Transfer Membranes are made of high-quality polyvinylidene difluoride and provide high binding capacity for proteins and nucleic acids for western, Southern, and northern blotting methods.
MilliporeSigma™ Immobilon-E Blotting Sandwich
MilliporeSigma™ Immobilion™-E Blotting Sandwiches are a convenient way to process multiple Western Blots
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Description | Easily wetted with water |
| Color | White |
| Quantity | 20 |
| Material | PVDF |
| For Use With (Application) | Western Blotting |
| Code | IEVH |
| Surface | Plain |
Thermo Scientific™ Owl™ Blotting Paper
Absorb adequate amounts of buffer for semi-dry electroblotting without the loss of mechanical stability with this high-quality blotting paper.
| Flow Rate | 35 mL/min. |
|---|---|
| Format | Sheet |
| For Use With (Equipment) | Owl electroblotting systems |
| Packaging Type | Sheets |
| Material | 100% Cotton Fiber |
| Weight | 183 g/m2 |
| Product Line | Owl |
Novus Biologicals™ INSTA-Blot Mouse Tissues
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Applications: SDS-Page
| Material | PVDF |
|---|---|
| For Use With (Application) | SDS-Page |
MilliporeSigma™ Immobilon™ Blotting Filter Paper
Chromatography-grade blotting filter paper precut to the most popular Western blotting sizes
| Thickness | 550 μm |
|---|---|
| For Use With (Application) | Western blotting; dot/slot blotting |