Western Blot and Nucleic Acid Membranes and Filter Paper
- (7)
- (18)
- (10)
- (4)
- (6)
- (2)
- (5)
- (5)
- (48)
- (9)
- (10)
- (11)
- (2)
- (1)
- (95)
- (1)
- (10)
- (1)
- (13)
- (65)
- (23)
- (100)
- (34)
- (6)
- (76)
- (9)
- (7)
- (132)
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (12)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (24)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (2)
- (15)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (33)
- (7)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (11)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (6)
- (17)
- (1)
- (2)
- (9)
- (3)
- (3)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (18)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (34)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
Filtered Search Results
Invitrogen™ iBlot™ 2 Transfer Stacks, PVDF, mini
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
iBlot 2 Transfer Stacks are used to transfer proteins using the iBlot 2 Gel Transfer Device. They are consumable stacks with an integrated pre-activated PVDF transfer membrane for dry blotting of proteins.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Format | Transfer Stack |
| Dimensions (LxW) | 8 x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Product Line | iBlot |
Invitrogen™ iBlot™ 2 Transfer Stacks, PVDF, regular size
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
iBlot 2 Transfer Stacks are used to transfer proteins using the iBlot 2 Gel Transfer Device. iBlot 2 Transfer Stacks are consumable stacks with an integrated pre-activated PVDF transfer membrane for dry blotting of proteins.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Format | Transfer Stack |
| Dimensions (LxW) | 13.5 x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Product Line | iBlot |
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, PVDF, regular size
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13 cm |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13 cm x 8.3 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8.3 cm |
| Product Line | Power Blotter |
Thermo Scientific™ PVDF Transfer Membranes, 0.45 μm, 10 Pre-cut Membranes
Pierce PVDF Transfer Membranes are made of high-quality polyvinylidene difluoride and provide high binding capacity for proteins and nucleic acids for western, Southern, and northern blotting methods.
Cytiva Amersham™ Protran™ Premium NC Nitrocellulose Membranes: Rolls
Use for the best results with fluorescence Western blotting detection applications. Cytiva Life Sciences™ Amersham™ Protran™ Premium NC Nitrocellulose Membranes: Rolls offer excellent sensitivity, resolution, and low background.
| Format | Roll |
|---|---|
| Length (Metric) | 4 m |
| Material | 100% Pure Nitrocellulose |
| For Use With (Application) | Western blots, dot-blot assays, and other protein or nucleic acid methods |
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, nitrocellulose, regular size
Precut, preassembled nitrocellulose membrane and filter paper sandwiches for gels
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Material | Nitrocellulose |
Invitrogen™ iBlot™ 3 Transfer Stacks, midi, low-fluorescence PVDF
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen Low Fluorescence PVDF Membranes exhibit exceptionally low autofluorescence across all commonly used fluorescent imaging channels. Low fluorescent background enhances signal-to-noise ratios, resulting in more sensitive, higher quality and more reliable western blot data.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Low Fluorescence PVDF Membranes
Invitrogen™ Low Fluorescence PVDF Membranes are optimized to provide exceptional performance in western blot, fluorescent total protein normalization, and dot blot applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.3 μm |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Material | PVDF |
| For Use With (Application) | Western Blotting |
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, PVDF, regular size
Precut, preassembled PVDF membrane and filter paper sandwiches for midi sized gels
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Material | PVDF |
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, nitrocellulose, mini
Precut, preassembled nitrocellulose membrane and filter paper sandwiches for gels
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 μm |
| Material | Nitrocellulose |
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, PVDF, mini
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (LxW) | 8 cm x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | Power Blotter |
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, nitrocellulose, regular size
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13 cm |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13 cm x 8.3 cm |
| Material | Nitrocellulose |
| Width (Metric) | 8.3 cm |
| Product Line | Power Blotter |
Invitrogen™ iBlot™ Transfer Stack, PVDF, regular size
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used to transfer proteins with the iBlot Gel Transfer Device
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13.5 cm x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |
Cytiva Amersham™ Hybond™ P 0.45μm PVDF Membrane
Use for chemiluminescent and fluorescent detection methods for proteins of > Mr 20 000. Cytiva Life Sciences™ Amersham™ Hybond™ P 0.45μm PVDF Membrane is a 0.45 μm pore size hydrophobic membrane, with high physical strength, highly suitable for stripping and reprobing.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, nitrocellulose, mini
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (LxW) | Mini, 8 cm x 8 cm |
| Material | Nitrocellulose |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | Power Blotter |