Nucleic Acid Molecular Weight Markers
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (36)
- (48)
- (6)
- (1)
- (52)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (128)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (6)
- (12)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (35)
- (5)
- (36)
- (8)
- (4)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (33)
- (11)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ GeneRuler DNA Ladder Mix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Fermentas GeneRuler DNA Ladder Mix is recommended for sizing and approximate quantification of a wide range of double-stranded DNA on agarose gels.
Lonza™ FlashGel™ System DNA Markers
Provide accurate size estimation of DNA fragments. FlashGel™ System DNA Markerswere designed to optimize performance of the FlashGel™ system and come ready-to-use.
| Product Type | DNA Molecular Weight Marker |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Quantity | 500 μL |
| Storage Requirements | 4°C |
Promega 100bp DNA Step Ladder Molecular Weight Marker for Electrophoresis
Forty blunt-ended DNA fragments ranging from 100bp to 4,000bp in 100bp increments.
Lonza™ SimplyLoad™ DNA Ladders
Ready-to-load markers contain loading buffer to save time and pipetting steps
| Product Type | DNA Molecular Weight Marker |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Formulation | 50% GC content |
| Quantity | 500 μL |
| Storage Requirements | 2° to 8°C |
| Shelf Life | 6 Months |
| For Use With (Application) | Gel electrophoresis |
| Product Type | DNA Molecular Weight Marker |
|---|---|
| Storage Requirements | 4°C |
| Buffer | TE |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Formulation | Includes a vial of 6X sample loading buffer 1mL total volume 15% w/v Ficoll™ 400, 0.06% w/v Bromophenol Blue, 0.06% w/v Xylene Cyanol FF 30mM EDTA |
| Quantity | 125 μL |
| Storage Requirements | 2° to 8°C |
| No. of Bands | 5 |
| Concentration | 100 μg/mL |
| For Use With (Application) | Quantitation of DNA within ±1% accuracy |
| Product Type | DNA Molecular Weight Marker |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Formulation | Supplied at various concentrations in TE Buffer and each includes a vial of 6X Sample Loading Buffer 1mL total volume 15% w/v Ficoll 400, 0.06% w/v Bromophenol Blue, 0.06% w/v Xylene cyanol FF, 30mM EDTA |
| Storage Requirements | 2° to 8°C |
| For Use With (Application) | Size determination of DNA samples |
Lonza™ FlashGel™ System DNA QuantLadder
Enables accurate estimation of size and quantity of DNA fragments
Promega Lambda DNA
Generates molecular weight size markers used in gel analysis of nucleic acids; nucleotide sequence has been determined.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega φX174 DNA/HinfI Markers Conventional DNA Digest Marker
This conventional DNA digest marker is generated by ΦX174 DNA digested to completion with HinfI to create 20 ethanol-precipitated DNA fragments ranging in size from 24bp to 726bp.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega pGEM™ Conventional DNA Digest Marker
Fifteen phenol-extracted, ethanol-precipitated DNA fragments ranging in size from 36bp to 2,645bp. These markers are generated from separate digests of pGEM(R)-3 Vector DNA with HinfI, RsaI and AvaII and then combined.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega ΦX174, RF DNA
phiX174 replicative form (RF) is a double-stranded circular DNA molecule of 5,386 bases. Used in assays of restriction enzymes for the presence of nickase activity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega RNA Markers
RNA Markers consist of a ladder of 9 RNA transcripts synthesized in vitro from specific templates. Sizes: 281, 623, 955, 1,383, 1,908, 2,604, 3,638, 4,981 and 6,583 bases.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More