Gel Electrophoresis Equipment and Supplies
Filtered Search Results
Invitrogen™ Gel Knife
For the XCell SureLock Mini Blot Module
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific Chemicals Laemmli SDS sample buffer, reducing (4X)
Laemmli SDS sample buffer is used to prepare protein samples in the Laemmli SDS-PAGE system.
| Product Type | Protein Sample Loading Buffer |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Color | Blue |
| Concentration | 4X |
| For Use With (Application) | Laemmli SDS-PAGE |
Thermo Scientific™ Owl™ EC300XL2 Compact Power Supply
Retain settings after shut-down with the power-off memory of this compact power supply, ideal for DNA/RNA and protein electrophoresis.
| Height (Metric) | 13.3 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 10.25 x 5.5 x 5.25 in. (26 x 14 x 13.3 cm) |
| Width (English) | 5.5 in. |
| Length (Metric) | 26 cm |
| Max. Voltage | 300 V |
| Length (English) | 10.25 in. |
| Width (Metric) | 14 cm |
| No. of Jacks | 3 |
| Height (English) | 5.25 in. |
| Display | Voltage or current |
| Product Line | Owl |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Midi Protein Gels, 3 to 8%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protien gels, WedgeWell format provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional Laemmli system.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 274 Days |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Novex Tris-Glycine Plus midi protein gels, WedgeWell format are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein chemistry, allowing the use of Laemmli sample and running buffers. The gels offer reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 180 Days |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 4 to 20%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Novex Tris-Glycine Plus midi protein gels, WedgeWell format are improved polyacrylamide gels based on the traditional Laemmli protein chemistry, allowing the use of Laemmli sample and running buffers. The gels offer reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 180 Days |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Midi Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels, WedgeWell format are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Separation Type | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 4–12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 12 Months |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ IEF Cathode Buffer pH 3-7 (10X)
Optimized pre-mixed IEF buffers reduce variability and ensure consistent results
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 4 to 12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Novex Tris-Glycine Plus midi protein gels, WedgeWell format are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein chemistry, allowing the use of Laemmli sample and running buffers. The gels offer reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 180 Days |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Value™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 10%, 1.0 mm, 15 well
Separation Range: 30 to 250 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: XCell SureLock Mini
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Flat Gel Loading Tips
For easy and accurate loading of samples
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Pierce™ 6xHis Protein Tag Stain Reagent Set
Preferentially detect histidine-tagged (His-tagged) recombinant fusion proteins in polyacrylamide gels with this fluorescent stain.
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Similar to NuPAGE™ Bis-Tris gels, Bolt™ Bis-Tris Plus gels are designed to deliver consistent gel performance and provide a neutral pH environment that minimizes protein modifications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| Separation Type | Denaturing |
| Recommended Applications | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |