Animal Surgical Equipment Accessories
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
Filtered Search Results
Plas Labs™ Broome-Style Rodent Restrainers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for injections or blood sampling
| Type | Rodent Restrainer |
|---|---|
| Sterilization Method | Chemically sterilized or washed at 180°F |
| Color | Clear |
| Style | Broome |
| Material | Noryl™ Plastic |
| For Use With (Application) | Injections or Blood Sampling |
Harvard Apparatus™ Homeothermic Monitoring System
The Harvard Apparatus™ Homeothermic Monitoring System is a closed loop temperature control system for administering anesthesia to small rodents.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 12 cm |
| Type | Monitoring System |
| Width (English) | 8.9 in. |
| Animal | Mouse, Rat, Guinea Pig |
| Color | Silver |
| Width (Metric) | 22.6 cm |
| Dimensions (D x W x H) | 15.8 x 22.6 x 12 cm (6.2 x 8.9 x 4.7 in.) |
| Height (English) | 4.7 in. |
AIMS™ Flex Arm LED Light for Stereotaxic Platforms
Attaches to any stereotaxic platform system to provide a bright LED light during procedures
Poltex Adjustable Mouse Surgery Fixture, Magnetic Mouse Bracket
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Surgery platform: stainless steel hinges, powder coated steel work surface, magnetic platform. Folds flat for storage. Easily adjustable with rear foot in 5 degree increments from 45 - 80 degrees. Upper anesthesia tube keeper easily adjustable with thumbscrew.
AIMS™ Surgery Platform
Can be used for surgery, micro manipulations, and general micro-utility functions such as organ inspections and dissections
AIMS™ ATS-3 General Rodent Tattoo System Pigment
Will not alter the physiology of animals or contaminate other lab animals in the facility
| Type | Tattoo Pigment |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | ATS-3 general rodent tattoo system |
| For Use With (Application) | In-vivo and in-vitro Toxicology Assay |
AIMS™ Permanent Tattoo Pigment for NEO-9 Neonate Tattoo System
Permanent Tattoo Pigment for NEO-9 Neonate Tattoo System
SOMNI Scientific™ UniFlow MRI-compatible Single Mouse/Small Rat Equaflow Nose Cone
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provides state of the art anesthesia delivery with scavenging built right in
SOMNI Scientific™ W.A.G Waste Anesthetic Gas Collection Filter
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
An activated charcoal filter developed to absorb 200 grams of halogenated agent.
SOMNI Scientific™ MiniFlow Single Small Mouse Equaflow Nose Cone
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provides state of the art anesthesia delivery with scavenging built right in. This feature safeguards researchers and technicians from exposure during procedures.
SOMNI Scientific™ W.A.G. T Adapter
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Allows two waste anesthetic sources to be connected to the SOMNI™ W.A.G. filter at the same time
SOMNI Scientific™ W.A.G. Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed to hold the SOMNI W.A.G. Filter. It can be mounted directly onto the anesthesia machine, pole or flat surface.
SOMNI Scientific™ PosiVac Mouse NRB System
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A non-rebreathing system used with attenuated active waste gas removal