Calibration Weights
Accurate and stable reference standards for calibrating weighing equipment, including variously certified/accredited weights and weight sets from different classes. Products may be constructed of aluminum, stainless steel, brass, iron, and other alloys.
Calibration weights (also known as reference weights or test weights) are manufactured to meet high tolerances and accuracy. They are used to spot-check the performance and verify the calibration of analytical balances, precision balances, and general-purpose scales in research laboratories, educational settings, and other working environments. Some calibration weights may also be used as reference weights for the calibration of improvised or non-certified weights.
How Are Calibration Weights Made?
Calibration weights may be take the form of simple discs, cylinders, wires, or leaves. Sold separately or as sets, they may also be supplied with tweezers, gloves, and a protective case. Calibration weights are often supplied as accessories for specific balance brands and models.
Calibration weights are made from polished brass, aluminum, special stainless steels, or other metals for durability, anti-magnetization, and resistance to corrosion or wear that may affect their accuracy.
Available in nominal values from a few milligrams to 10 kg or more, they may be supplied with certificates or statements of accuracy, compliance, and traceability.
How Are Calibration Weights Classified?
Calibration weights are classified based on accuracy by organizations such as ASTM, OIML, and NIST. The appropriate classification depends on the resolution of the balance and the degree of accuracy needed to satisfy a particular weighing application.
Principal Classes of Calibration Weights:
• Class M1: For standard scales
• Class F1: For precision electronic balances
• Class E2: For highly accurate analytical balances
- (44)
- (2)
- (1)
- (21)
- (944)
- (70)
- (23)
- (56)
- (12)
- (1)
- (74)
- (42)
- (23)
- (2)
- (2)
- (10)
- (11)
- (24)
- (20)
- (49)
- (51)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (273)
- (19)
- (1)
- (25)
- (2)
- (1)
- (6)
- (15)
- (1)
- (7)
- (4)
- (7)
- (4)
- (9)
- (23)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (52)
- (5)
- (15)
- (14)
- (40)
- (1)
- (14)
- (45)
- (8)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (3)
- (90)
- (61)
- (47)
- (64)
- (69)
- (3)
- (2)
- (25)
- (11)
- (1)
- (50)
- (34)
- (3)
- (32)
- (2)
- (9)
- (42)
- (31)
- (1)
- (21)
- (17)
- (11)
- (23)
- (9)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (16)
- (9)
- (21)
- (11)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (31)
- (29)
- (31)
- (15)
- (1)
- (21)
- (2)
- (41)
- (1)
- (8)
- (35)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (1)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (33)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (29)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (46)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (11)
- (4)
- (4)
- (5)
- (12)
- (5)
- (18)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (32)
- (53)
- (29)
- (2)
- (44)
- (1)
- (32)
- (1)
- (44)
- (1)
- (30)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Troemner™ Metric Economical Individual Calibration Weights, Class 7
Individual weights are available from 2kg to 1mg
| Product Type | Individual Metric Economical Weight |
|---|---|
| Classification | ASTM Class 7 |
| Quantity | Each |
Troemner™ ASTM Analytical Precision Class 2 Weight Set
Troemner Calibration Weight Sets Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
Troemner™ Stainless Steel Class 7 Weight Set
Manufactured from stainless steel. The Troemner™ Stainless Steel Class 7 Weight Set is used for rough weighing operations in physical and chemical laboratories.
Troemner™ Aluminum ASTM Class 2 Weight
Troemener Individual Calibration Weights are Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
Troemner™ Aluminum ASTM Precision UltraClass Weight
Troemener Individual Calibration Weights are Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
Troemner™ Electronic Balance ASTM Class 4 Weight Set with ISO/IEC 17025 Accredited Certificate
Troemner Calibration Weight Sets Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
Troemner™ 20 mg Analytical Precision UltraClass Weight with Traceable Certificate
Combine high precision with the advantage of two-piece construction. UltraClass weights, exclusive to Troemner™ are the most precise two-piece weights available with weight tolerances that equal ANSI/ASTM E617 Class 0 or OIML R 111 Class E2 tolerances.
Troemner™ Electronic Balance ASTM Class 1 Weight with ISO/IEC 17025 Accredited Certificate
Troemner Individual Calibration Weights Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances.
Troemner™ 20 g-10 mg Analytical Precision UltraClass Weight Set
Combine high precision with the advantage of two-piece construction. UltraClass weights, exclusive to Troemner™ are the most precise two-piece weights available with weight tolerances that equal ANSI/ASTM E617 Class 0 or OIML R 111 Class E2 tolerances.
| Includes | Cylindrical Weight: 20 g, 10 g, 5 g, (2) 2 g, 1 g, Sheet Weight: 500 mg, (2) 200 mg, 100 mg, 50 mg, (2) 20 mg, 10 mg, Polycarbonate Case, Forceps, Brush |
|---|---|
| Mass | 20 g to 10 mg |
| Length (Metric) | 20.32 cm |
| For Use With (Equipment) | Calibration of high-precision analytical balances with readability as low as 0.01 mg |
| Height (Metric) Case | 8.89 cm |
| Classification | UltraClass |
| Quantity | 14/Set |
| Material | Troemner Alloy 8, Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Reference standard calibration |
| Case Material | Polycarbonate |
| Density | Weights 1 g and above are 8.03 g/cm3 at 20°C. Weights below 1 g are 7.95 g/cm3 at 20°C. |
Troemner™ Individual Analytical Precision Weights, Class 3 with Traceable Certificate
Low magnetic susceptibility, uniform consistency and high resistance to corrosion
| Includes | Polycarbonate case |
|---|---|
| Product Type | Metric Analytical Weight |
| Classification | ASTM Class 3 |
| Quantity | Each |
| Certifications/Compliance | Traceable certificate, ISO9001 |
Troemner™ ASTM Class 4 Weight
Troemener Individual Calibration Weights are Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
Troemner™ ASTM Class 4 Weight with ISO/IEC 17025 Accredited Certificate
Troemener Individual Calibration Weights are Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Height (Metric) Case | 6.35 cm |
| Product Type | Calibration Mass |
| Height (English) Case | 2.5 in. |
| Material | Troemner Alloy 8 |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025 Accredited Certificate |
| Case Material | Polycarbonate |
| Density | 8.03 g/cm3 |
Troemner™ Alloy 8, Stainless Steel Class 1 Weight Set with ISO/IEC 17025 Accredited Certificate
Troemner Calibration Weight Sets Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
| Product Type | Calibration Mass |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025 Accredited Certificate |
Troemner™ Stainless Steel (303) Electronic Balance ASTM Class 1 Weight with Traceable Certificate
Troemner Individual Calibration Weights Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances.
| Diameter (English) Outside | 5.97 in. |
|---|---|
| Shape | Grip Handle |
| Diameter (Metric) Outside | 15.18 cm |
| Product Type | Calibration Mass |
| Material | Stainless Steel (303) |
| Certifications/Compliance | Traceable Certificate |
| Density | 7.85 g/cm3 |
Troemner™ 20 g-1 g Analytical Precision UltraClass Weight Set
Combine high precision with the advantage of two-piece construction. UltraClass weights, exclusive to Troemner™ are the most precise two-piece weights available with weight tolerances that equal ANSI/ASTM E617 Class 0 or OIML R 111 Class E2 tolerances.
| Includes | Cylindrical Weight: 20 g, 10 g, 5 g, (2) 2 g, 1 g, Polycarbonate Case, Forceps, Brush |
|---|---|
| Mass | 20 g to 1 g |
| Length (Metric) | 20.32 cm |
| For Use With (Equipment) | Calibration of high-precision analytical balances with readability as low as 0.01 mg |
| Height (Metric) Case | 8.89 cm |
| Classification | UltraClass |
| Quantity | 6/Set |
| Material | Troemner Alloy 8 |
| For Use With (Application) | Reference standard calibration |
| Case Material | Polycarbonate |
| Density | 8.03 g/cm3 at 20°C |