Tube Caps and Closures
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (16)
- (39)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (18)
- (1)
- (13)
- (1)
- (164)
- (202)
- (2)
- (4)
- (4)
- (15)
- (3)
- (19)
- (16)
- (6)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (38)
- (64)
- (1)
- (3)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (31)
- (56)
- (26)
- (1)
- (1)
- (52)
- (22)
- (7)
- (5)
- (65)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (59)
- (58)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (18)
- (5)
- (2)
- (12)
- (2)
- (9)
- (2)
- (26)
- (1)
- (8)
- (92)
- (4)
- (9)
- (1)
- (48)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (42)
- (1)
- (10)
- (3)
- (3)
- (12)
- (16)
- (2)
- (6)
- (8)
- (6)
- (180)
- (1)
- (1)
- (166)
- (1)
- (273)
- (58)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Screw Cap Microcentrifuge Tube Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Prevent leakage under demanding conditions with these screw-cap microcentrifuge tube caps with o-rings, which are optimized for secure, short-term storage in low temperatures.
| Max. Torque | Manual/Hand Torque: Standard: 0.125 lbsf.in to 2.5 lbsf.in; Metric: 1.412 Ncm to 28.24 Ncm. Automated/Robotic Torque Standard: 1.312 lbsf.in to 2.5 lbsf.in; Metric: 14.83 Ncm to 28.24 Ncm |
|---|---|
| Packaging | 500 x pk, 10 pk x cs, 5000 x cs. Single Bagged. ZipLock bag. |
| Binding Property | Low Nucleic Acid and Protein Binding & Low Enzyme Inhibition |
| Material | Polypropylene,Ethylene Propylene |
| Max. RCF | 25,000 x g |
| Temperature Range (Metric) | Cold Storage: -80° to +95°C. Liquid Nitrogen: Short term Vapor Phase & Quick Flash Freeze acceptable, not recommmended for LN2 submersion storage |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Universal Test Tube Plug Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For plastic or glass test tubes.
Globe Scientific Flanged Plug Tube Caps
Provide leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes
| Product Type | Flange Plug Cap |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
Globe Scientific Double Tab Snap Caps for Blood Drawing Tubes, Glass and Plastic Tubes
Colorful snap-on closures are an effective way to recap blood drawing tubes, glass test tubes and plastic culture tubes.
| Product Type | Snap Cap |
|---|
Globe Scientific Pierceable Stoppers for Vacuum Blood Tubes and Test Tubes
For recapping vacuum blood tubes and test tubes and can easily be pierced with syringe.
| For Use With (Equipment) | Vacuum Blood Tubes and Test Tubes |
|---|---|
| Product Type | Pierceable Stopper |
| Material | TPE |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Stainless Steel Cylindrical Closure for Test Tubes, Lanced or Unlanced
Protect your test tube samples from contamination and prevent evaporation. These Stainless Steel Cylindrical Closures are reusable and perfect for various size test tubes. Available in lanced or unlanced formats.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Pre-sterilized | No |
| Product Type | Test Tube Plug Cap |
| Color | Gray |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Globe Scientific Translucent Snap Caps for 12 mm Tubes
These colorful snap-on closures are an effective way to recap blood drawing tubes, glass test tubes, and plastic culture tubes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 12 mm Glass & Plastic Tubes / 13 mm Evacuated Tubes |
| Product Type | Snap Cap |
| Closure Size | 12/13 mm |
| Material | LDPE |
| No. per Pack | 1000 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Thermo Scientific™ Capitol Vial Universal Test Tube Plug Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For plastic or glass test tubes
Fisherbrand™ Non-sterile Snap Cap for Round Bottom Tubes
Fisherbrand™'s snap caps provide reliable containment for various laboratory fluid samples and preparations.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | Snap Cap |
| Color | Translucent |
| Material | Polyethylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Fisherbrand |
Bio Plas Microcentrifuge Tube Accessory Micro Tube Tool
For use in capping or decapping Microcentrifuge Tubes with Snap Caps
Greiner Bio-One Screw Caps for 12 mm Microcentrifuge Tubes
For use with microcentrifuge tubes with 12mm diameter. Greiner Bio-One Screw Caps for Microcentrifuge Tubes is made of made of high-grade polyethylene and includes O-ring.
| Includes | O-ring |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 12 mm Microcentrifuge Tubes |
| Product Type | Screw Cap |
| Material | Polyethylene |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ MBP Rimmed Microcentrifuge Tube Plug Closures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polypropylene snap cap tubes with indented top
| For Use With (Equipment) | 12 x 75 mm Tubes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Equipment) | 13 mm glass blood collection tubes |
|---|
Globe Scientific Flanged Plug Caps For 16mm Tubes
Provide leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes
| Includes | 2 flexible flanges |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 16 mm Tubes |
| Product Type | Flange Plug Cap |
| Material | Polyethylene |
| Size (Metric) | 16 mm |
| Size (English) | 0.62 in. |