Benchtop pH Meters
- (1)
- (4)
- (13)
- (19)
- (7)
- (3)
- (19)
- (1)
- (2)
- (19)
- (1)
- (2)
- (7)
- (12)
- (17)
- (49)
- (1)
- (3)
- (16)
- (51)
- (15)
- (18)
- (7)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (13)
- (1)
- (9)
- (2)
- (3)
- (32)
- (5)
- (6)
- (3)
- (7)
- (7)
- (1)
- (3)
- (21)
- (2)
- (1)
- (36)
- (3)
- (10)
- (9)
- (10)
Filtered Search Results
OHAUS™ Aquasearcher™ pH Meter AB41PH
Science Education
A science education product.
A science education product.
The Aquasearcher™ pH Meter AB41PH is an advanced, research-grade benchtop pH meter with electrode, offering accurate, repeatable results with selectable resolution and an intelligent i-Steward system.
| Accuracy (mV) | ±0.3 |
|---|---|
| Log Function Type | 1000 Measurement, 10 Calibration |
| Resolution (pH) | 0.001, 0.01, 0.1 |
| Measurement Modes | Auto-stop,Timed,Continuous |
| Range (pH) | -2 to 20 |
| Calibration | Offset |
| Accuracy (pH) | ±0.002 |
| Calibration Points | Up to 5 |
| Data Management Details | Datalog with Time and Date Stamp |
| Display Type | LCD, 6.5 in. Segment and Dot Matrix |
| Outputs | USB, RS-232 (PC), RS-232 (Printer) |
| Data Points | 1000 Sets |
| Backlight Option | LCD |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +125°C |
| Range (mV) | ±2000 |
| Accuracy (Temperature) | ±0.3°C |
OHAUS™ Starter™ pH Meter ST2200
Science Education
A science education product.
A science education product.
The Starter™ pH Meter ST2200 is an affordable benchtop pH Meter that clearly displays information with five distinctly marked keys, allowing users to operate with minimal training.
| Accuracy (mV) | ±1.5 |
|---|---|
| Log Function Type | Automatic Data Logging |
| Resolution (pH) | 0.01 |
| Measurement Modes | Auto-stop,Continuous |
| Range (pH) | 0 to 14 |
| Calibration | Linear |
| Accuracy (pH) | ±0.01 |
| Calibration Points | 1 to 3 |
| Data Management Details | Datalog for Measurements and Last Calibration |
| Display Type | LCD |
| Data Points | 99 Sets |
| Backlight Option | Yes |
| Temperature Range (Metric) | 0.0°C to 100.0°C |
| Range (mV) | ±1999 |
| Accuracy (Temperature) | ±0.5°C |
OHAUS™ Aquasearcher™ pH Meter AB23PH
Science Education
A science education product.
A science education product.
The Aquasearcher™ pH Meter AB23PH is a simple to use benchtop meter for measuring pH and oxidation-reduction potential (ORP). An intuitive design and auto-buffer recognition make measuring pH straightforward and easy.
| Accuracy (mV) | ±1 |
|---|---|
| Log Function Type | Automatic Data Logging |
| Resolution (pH) | 0.01 |
| Measurement Modes | Auto-stop,Continuous |
| Range (pH) | 0 to 14 |
| Calibration | Linear |
| Accuracy (pH) | ±0.01 |
| Calibration Points | Up to 3 |
| Data Management Details | Datalog for Measurements and Calibration |
| Display Type | LCD |
| Data Points | 99 Sets |
| Backlight Option | Yes |
| Temperature Range (Metric) | 0.0°C to 100.0°C |
| Range (mV) | ±1999 |
| Accuracy (Temperature) | ±0.5°C |
Cole-Parmer P200-02 pH Meter Kit; 3-in-1 pH Electrode, Electrode Holder
The P200 series of benchtop meters provides accurate, reliable results with the benefit of convenient accessories to make your lab run smoothly. Large color TFT display is easily visible, and features a stability icon to alert you when your readings are ready to be recorded and an electrode health icon indicating when you need to refill or replace your electrode.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
METROHM USA METROHM 913 PH METER
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC0990047 METROHM 913 PH METER
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer Oakton pH/Ion 700 Ion 700 Benchtop Meter with electrode stand
Oakton benchtop 700-series meters are designed for use in crowded laboratory settings. Compact footprint of less that 6" x 7" (16 x 18 cm) conserves valuable space, while the large, dual-display LCD provides excellent visibility—even from a distance. Ion 700 meter measures pH, mV, relative mV, ion concentration and temperature. Automatic temperature compensation (ATC) maintains reading accuracy even with fluctuating temperatures. Models feature five-point pH calibration with automatic buffer recognition for both USA (pH 1.68, 4.01, 7.00, 10.01, 12.45) and NIST (pH 1.68, 4.01, 6.86, 9.18, 12.45) pH buffers. Meters additionally feature ion concentration calibration of up to 5 points. Meter features include Auto-Hold, °C measurement, and easy recall of electrode slope or offset. The convenient pull-out quick reference card keeps procedures handy at all times. Use 700-series meters with any pH, ORP, or ISE electrodes with a BNC connector.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
COLE PARMER 3P EE DO 2000 BENCHTOP METER KIT
502538077 EE DO 2000 BENCHTOP METER KIT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MSC
5000509877 HIGH OUTPUT 120VAC BENCHTOP FA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
THERMOTRON
NC3905896 BENCHTOP TEMP-HUMIDITY CHAMBER
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
RESONON INC Pika XC2 Hyperspectral Benchtop System contains all you need to capture and analyze high resulution hyperspectral data across the 400-1000nm spectrum. Includes imager, lens, and stage.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Resonon's Pika XC2 Hyperspectral Benchtop System contains all you need to capture and analyze high resolution hyperspectral data across the 400-1000nm spectrum.It includes a line-scan imager, and a Benchtop Reflectance kit featuring a translation stage, halogen lighting, and a data acquistion system. Spectronon software provides data visualization, multiple analysis tools, and accomodates user-written plugins. The Pika XC2 has best in-class spectral resolution, and excellent imaging quality.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer EE EC 1500 BENCHTOP METER KIT
EE EC 1500 BENCHTOP METER KIT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hach Company HQ440D High Performance Water Laboratory pH Meter Package for Extended Temperature Range Measurements with Fast Response RedRod PHC705 Glass Refill Electrode
Designed for water quality experts, the Hach HQ440D Laboratory Multi-Meter is an advanced laboratory meter that takes the guesswork out of measurements. HQD digital meters connect with smart Intellical electrodes that automatically recognize the testing parameter, calibration history, and method settings to minimize errors and setup time. The advanced HQD Laboratory Meter is designed to withstand years of continuous lab use. HQD bench meters feature a simple user interface that does not require manuals or training to operate. The Intellical PHC705 is a digital, combination glass-body electrode with a refillable KCl reference and built-in temperature sensor. The PHC705 utilizes Red Rod technology to deliver exceptionally fast response times and stable, accurate measurements. It has a porous pin junction and is ideal for measuring pH in a variety of laboratory applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hach Company HQ440D Laboratory pH Meter Package for Semi-Solid Samples with Stainless Steel PHC108 Puncture Electrode
Designed for water quality experts, the Hach HQ440D Laboratory Multi-Meter is an advanced laboratory meter that takes the guesswork out of measurements. HQD digital meters connect with smart Intellical electrodes that automatically recognize the testing parameter, calibration history, and method settings to minimize errors and setup time. The advanced HQD Laboratory Meter is designed to withstand years of continuous lab use. HQD bench meters feature a simple user interface that does not require manuals or training to operate. The Intellical PHC108 is a digital, combination stainless steel body electrode with a Ag/AgCl reference and built-in temperature sensor. The PHC108 has porous pin and open junctions, and its durable puncture tip is ideal for measuring pH in semi solid samples such as soil, mud, sludge, meats and cheeses.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thomas Scientific Benchtop pH/Cond Meter w Electrodes 9V
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Benchtop pH/Cond Meter w Electrodes 9V
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thomas Scientific Benchtop pH/DO Meter w Electrodes 9V
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Benchtop pH/DO Meter w Electrodes 9V
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More