Syringeless and Syringe Filters
- (2)
- (8)
- (16)
- (370)
- (9)
- (138)
- (1)
- (520)
- (1)
- (1)
- (18)
- (20)
- (2)
- (6)
- (23)
- (1)
- (22)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (30)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (2)
- (8)
- (94)
- (4)
- (27)
- (8)
- (12)
- (7)
- (5)
- (6)
- (6)
- (1)
- (7)
- (44)
- (1)
- (19)
- (9)
- (2)
- (161)
- (118)
- (3)
- (1)
- (112)
- (42)
- (56)
- (132)
- (28)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (4)
- (8)
- (11)
- (83)
- (24)
- (750)
- (177)
- (9)
- (645)
- (1)
- (20)
- (1)
- (33)
- (13)
- (1)
- (108)
- (230)
- (6)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Millex™-GP Sterile Syringe Filter Units with PES Membrane, 0.22 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | Hydrophilic PES |
| Material (Membrane) | PES |
| Color | Green |
| Volume (Metric) | <10 mL |
| Pressure Rating | 145 psi |
| For Use With (Application) | Sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions;Low Protein Binding |
| Sterility | Sterile |
| Type | Modified Acrylic Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Diameter (Metric) | 3.3 cm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Tip Material | Modified Acrylic |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Sterile
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Hold up Volume (After Air Purge) | Low |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Syringe Filters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Filter sample volumes of 10 to 100mL with these sterile syringe filters featuring a variety of membranes and pore sizes for most laboratory applications.
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Housing Material | Polypropylene |
MilliporeSigma™ Millex™ Sterile Syringe Filters: Durapore™ PVFD Membrane
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions are available in 0.1, 0.22, 0.45 and 5.0μm pore sizes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | PVDF |
| Material (Membrane) | PVDF (Hydrophilic) |
| Color | Yellow |
| Quantity | 50/Pk. |
| Pressure Rating | 145 psi |
| Sterility | Sterile |
| Type | Syringe Filter, Medical |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Diameter (Metric) | 3.3 cm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Tip Material | Modified Acrylic |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Certifications/Compliance | Meets USP Class VI Biological tests for plastics. All 33 mm filters are CE-marked and suitable for both medical and laboratory applications outside the U.S. |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
Sartorius Minisart™ PES Syringe Filters
Minisart™ PES with polyethersulfone (PES) is optimal for highest flow rates and a pH of 2 - 13. Type 1776D with a pore size of 0.22 μm can be used for sterile filtration and has a male luer slip outlet. Version ACK is individually packed and sterilized by ethylene oxide (EO).
MilliporeSigma™ Millex™-SV Sterile Syringe Filter Unit, PVDF, 5.0 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions are available in 0.1, 0.22, 0.45 and 5.0μm pore sizes
Basix™ Syringe Filters, PES, Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PES, Sterile offers high sample throughput.
| Diameter (Metric) | 25 mm |
|---|---|
| Housing Material | Acrylic |
| Material (Membrane) | PES |
| Sterility | Sterile |
Cytiva Whatman™ Puradisc 25mm PTFE Syringe Filters
Contains hydrophobic membrane that is chemically stable and inert. Whatman™ Puradisc 25mm PTFE Syringe Filters exhibit low protein binding, and its main application is filtration of non-aqueous samples.
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 22.9 x 28.4 mm |
| Outlet Style | Male Luer |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Material (Membrane) | PTFE |
| Volume (Metric) | Up to 100 mL |
| Pressure Rating | 5.2 bar (75 psi) |
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | For HPLC, TLC, and GC sample clarification; HPLC solvent filtration |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.2 cm2 |
Cytiva Whatman™ Puradisc Nylon Syringe Filters: Nonsterile
Caters to a wide variety of sample types and applications, including capillary electrophoresis, biological preparations, protein filtration, and UV spectroscopy sample preparation. Whatman™ Puradisc Nylon Syringe Filters: Nonsterile are resistant to a range of organic solvents and suitable for use with high pH samples.
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 22.9 x 28.4 mm |
| Outlet Style | Male Luer |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Housing Material | Pigment Free Polypropylene (PP) |
| Material (Membrane) | Nylon |
| Volume (Metric) | Up to 100 mL |
| Pressure Rating | 5.2 bar (75 psi) |
| Filter Type | Syringe Filter |
| For Use With (Application) | For aqueous or solvent-based solutions, HPLC, TLC, GC sampling |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.2 cm2 |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Durapore™ (PVDF), 0.45 μm
Remove particulates, reduce signal-to-noise ratios and maintain flat baselines. Millex™ Nonsterile 33 mm Syringe Filters are constructed of polyethylene housing with Durapore™ membranes for preparing samples for analysis. Available in two pore sizes.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Filter Code | HV |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PVDF |
| Volume (Metric) | <100 mL |
| Color Code | Yellow |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Type | Syringe Filter |
| Diameter (Metric) | 33 mm |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
| Product Line | Millex |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Housing Material | Polypropylene (PP) |
| Material (Membrane) | Alumina-based Anopore |
| Quantity | 50/Pk. |
| Pressure Rating | 6.9 bar (100 psi) |
| Material | Anapore |
| For Use With (Application) | HPLC aqueous/organic sample preparation; cold sterilization of growth media; solvent filtration for spectroanalysis; phage and virus filtration; liposome extrusion; removal of high molecular weight proteins or polymers; colloid removal from deionized water |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 0.78 cm2 |
| Type | Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer |
| Diameter (Metric) | 10 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Tip Material | Polypropylene |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Hold up Volume (After Air Purge) | 100 mL |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filters, Hydrophilic PTFE, 0.45 μm
Millex™ Hydrophilic PTFE Syringe Filters for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™-HV Sterile Syringe Filter Unit, PVDF, 0.45 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions are available in 0.1, 0.22, 0.45 and 5.0 μm pore sizes.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | PVDF |
| Material (Membrane) | PVDF (Hydrophilic) |
| Color | Yellow |
| Volume (Metric) | 100 mL |
| For Use With (Application) | Sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions;Low Protein Binding |
| Sterility | Sterile |
| Type | Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Cytiva Whatman™ Uniflo Syringe Filters, 0.2 μm PES
Whatman Uniflo Syringe Filters are disposable filter units designed to provide clean filtrate from small volumes up to 100 mL. They are available in a variety of membrane choices with a polypropylene overmold housing, and include both sterile and non-sterile options.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Outlet Style | Male Slip Luer |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PES |
| Pressure Rating | 67.5 psi |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 0.65 cm2 |
Fisherbrand™ Syringe Filters: PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | Ideal for degassing/clarifying aqueous and solvent samples |