Syringeless and Syringe Filters
- (2)
- (115)
- (3)
- (47)
- (162)
- (3)
- (11)
- (11)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (295)
- (66)
- (26)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (17)
- (53)
- (38)
- (3)
- (20)
- (9)
- (39)
- (52)
- (24)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (8)
- (248)
- (11)
- (9)
- (12)
- (18)
- (114)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filters, Hydrophilic PTFE, 0.45 μm
Millex™ Hydrophilic PTFE Syringe Filters for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva Whatman™ Puradisc PES Syringe Filters: Nonsterile
Designed for stability in low pH, have low levels of extractables, and exhibit low protein binding, making them suitable for many aqueous and organic solvents. Whatman™ Puradisc PES Syringe Filters: Nonsterile allow higher liquid flow than either PTFE or PVDF.
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 22.9 x 28.4 mm |
| Outlet Style | Male Luer |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | Up to 100 mL |
| Pressure Rating | 5.2 bar (75 psi) |
| For Use With (Application) | For aqueous or solvent-based solutions, HPLC, TLC, GC sampling |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.2 cm2 |
Thermo Scientific™ Target2™ PVDF Syringe Filters
Ensure cleaner sample extracts by removing interfering materials and fine particles prior to injection with these robust PVDF syringe filters.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Syringe Filter |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PVDF |
| Quantity | 100/Pk. |
| Certifications/Compliance | Target Polypropylene Syringe Filter Housings Meet The Requirements of 21 CFR 177.1520. Membrane: HPLC-Certified PVDF. |
| For Use With (Application) | HPLC, SPE |
| Prefilter | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Target2 |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Sterile
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Hold up Volume (After Air Purge) | Low |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Fluoropore™ PTFE, Hydrophobic, 0.2 μm
Millex™ Hydrophobic Fluoropore™ PTFE Syringe Filter, 0.2 μm for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
| Volume (Metric) | <10 mL |
| Color Code | Red |
| Sample Volume | 10 mL |
| Hydrophobicity | Hydrophobic |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
| Type | Syringe Filter FG |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Diameter (Metric) | 13 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Diameter (Metric) Filter | 13 mm |
| Filter Type | Syringe Filter |
Fisherbrand™ Syringe Filters: PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | Ideal for degassing/clarifying aqueous and solvent samples |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, 0.2 μm
For removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Fluoropore™ PTFE, Hydrophobic, 0.45 μm
Millex™ Hydrophobic Fluoropore™ PTFE Syringe Filter for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
| Material | PTFE |
| Filter Type | Air Syringe Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophobic |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™-FG Syringe Filter Unit, Hydrophobic PTFE, 0.2 μm
Features a hydrophobic Fluoropore™ (PTFE) membrane. Millex™-FG Syringe Filter, 0.20μm, Hydrophobic PTFE provides broad chemical compatibility and is ideal for filtering samples in organic solvents or to prevent back-streaming of atmospheric moisture in venting applications.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, 0.2 μm
Millex™ Syringe Filters for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
Fisherbrand™ Syringe Filters: Nylon Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Material (Membrane) | Nylon |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, 0.2 μm
Millex™ Syringe Filters for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
Thermo Scientific™ Titan3™ PTFE (Hydrophilic) Syringe Filters
Ensure cleaner sample extracts by removing interfering materials and fine particles prior to injection with these robust hydrophilic PTFE syringe filters.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Syringe Filter |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophilic) |
| Certifications/Compliance | Titan3 Polypropylene Syringe Filter Housings Meet The Requirements of 21 CFR 177.1520. |
| For Use With (Application) | Sample Filtration: aggressive organic, highly basic, or hot solutions, transducer protectors; aqueous solutions after prewetting with an alcohol |
| Prefilter | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Titan3 |
MilliporeSigma™ Millex™ Filters: Female Luer-Lok™ Inlet, Male Luer Slip Outlet
Protect vacuum sources from contamination and moisture damage with Millex™ Syringe Filters with Female Luer-Lok™ Inlet and Male Luer Slip Outlet.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| For Use With (Equipment) | Tubing |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Housing Material | PTFE |
| Material (Membrane) | PTFE |
| Volume (Metric) | 100 mL |
| Quantity | 50/Pk. |
| Filter Type | Air Syringe Filter |
| Autoclavable | Autoclavable |
Sartorius Minisart™ SRP Syringe Filters, Nonsterile
Designed for ultracleaning of small volume samples for the HPLC or GC analysis. Sartorius Minisart™ SRP Syringe Filters are single-use filtration units with a chemically resistant PTFE membrane and male luer slip outlet. Available in 4, 15 and 25mm diameter filters with 0.2 or 0.45 μm pores.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material | PTFE |
| Filter Type | Hydrophobic |
| For Use With (Application) | For simple, rapid and reliable ultracleaning of small volume samples for the HPLC or GC analysis. |
| Sterility | Non-sterile |