Syringeless and Syringe Filters
- (2)
- (8)
- (16)
- (370)
- (9)
- (138)
- (1)
- (520)
- (1)
- (1)
- (18)
- (20)
- (2)
- (6)
- (23)
- (1)
- (22)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (30)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (2)
- (8)
- (94)
- (4)
- (27)
- (8)
- (12)
- (7)
- (5)
- (6)
- (6)
- (1)
- (7)
- (44)
- (1)
- (19)
- (9)
- (2)
- (161)
- (118)
- (3)
- (1)
- (112)
- (42)
- (56)
- (132)
- (28)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (4)
- (8)
- (11)
- (83)
- (24)
- (751)
- (177)
- (9)
- (645)
- (1)
- (20)
- (1)
- (33)
- (13)
- (1)
- (108)
- (230)
- (6)
Filtered Search Results
Choice™ Polypropylene (PP) Syringe Filters
Use Choice Polypropylene Syringe Filters as an economic solution to filtration of biological samples, and for filtration of aggressive organic solutions.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Syringe Filter |
| Housing Material | Solvent Resistent, Low-Extractable Polypropylene |
| Material (Membrane) | Polypropylene (Hydrophilic) |
| Quantity | 100/Pk. |
| Pressure Rating | 90 psi |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | HPLC, SPE |
| Prefilter | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Choice |
Thermo Scientific™ Target2™ PVDF Syringe Filters
Ensure cleaner sample extracts by removing interfering materials and fine particles prior to injection with these robust PVDF syringe filters.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Syringe Filter |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PVDF |
| Quantity | 100/Pk. |
| Certifications/Compliance | Target Polypropylene Syringe Filter Housings Meet The Requirements of 21 CFR 177.1520. Membrane: HPLC-Certified PVDF. |
| For Use With (Application) | HPLC, SPE |
| Prefilter | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Target2 |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Sterile
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Hold up Volume (After Air Purge) | Low |
Cytiva Whatman™ Puradisc PES Syringe Filters: Nonsterile
Designed for stability in low pH, have low levels of extractables, and exhibit low protein binding, making them suitable for many aqueous and organic solvents. Whatman™ Puradisc PES Syringe Filters: Nonsterile allow higher liquid flow than either PTFE or PVDF.
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 22.9 x 28.4 mm |
| Outlet Style | Male Luer |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | Up to 100 mL |
| Pressure Rating | 5.2 bar (75 psi) |
| For Use With (Application) | For aqueous or solvent-based solutions, HPLC, TLC, GC sampling |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.2 cm2 |
Fisherbrand™ Syringe Filters: PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | Ideal for degassing/clarifying aqueous and solvent samples |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filters, Hydrophilic PTFE, 0.45 μm
Millex™ Hydrophilic PTFE Syringe Filters for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva Whatman™ Puradisc™ 25mm Polypropylene Syringe Filters
Whatman™ Puradisc™ 25mm Polypropylene Syringe Filters may be used for biological sample and HPLC aqueous sample preparation.
| Diameter (Metric) | 25 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) | Up to 100 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.2 cm2 |
Fisherbrand™ Syringe Filters: Nylon Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Material (Membrane) | Nylon |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™-FG Syringe Filter Unit, Hydrophobic PTFE, 0.2 μm
Features a hydrophobic Fluoropore™ (PTFE) membrane. Millex™-FG Syringe Filter, 0.20μm, Hydrophobic PTFE provides broad chemical compatibility and is ideal for filtering samples in organic solvents or to prevent back-streaming of atmospheric moisture in venting applications.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
Thermo Scientific™ Titan3™ PTFE (Hydrophilic) Syringe Filters
Ensure cleaner sample extracts by removing interfering materials and fine particles prior to injection with these robust hydrophilic PTFE syringe filters.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Syringe Filter |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophilic) |
| Certifications/Compliance | Titan3 Polypropylene Syringe Filter Housings Meet The Requirements of 21 CFR 177.1520. |
| For Use With (Application) | Sample Filtration: aggressive organic, highly basic, or hot solutions, transducer protectors; aqueous solutions after prewetting with an alcohol |
| Prefilter | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Titan3 |
Sartorius Minisart™ High Flow Syringe Filters: Sterile
Features PES membrane filter for excellent flow speed and high filtrable volume. Sartorius Minisart™ High Flow Syringe Filters: Sterile provide sterile filtration, particle removal and ultracleaning. Independent, ready-to-use syringe filters offer flow rates at low inlet pressures allowing for a correspondingly rapid sterile filtration.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Housing Material | Meta acrylate butadiene styrene polymerisate (MBS) |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 200 mL |
| Quantity | 50 Pk. |
| Sample Volume | 1 to 200 mL |
| For Use With (Application) | For sterile and reliable filtration of small to medium volumes |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 6.2 cm2 |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Diameter (Metric) | 28 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Packaging | Individually Packaged |
| Filter Type | Hydrophilic |
| Hold up Volume (After Air Purge) | 0.15 mL |
Choice™ Cellulose Acetate (CA) Syringe Filters
Remove interfering materials and fine particles. Use Thermo Scientific™ Choice™ Cellulose Acetate Syringe Filters for filtration of tissue culture media and sensitive biological samples.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Syringe Filter |
| Housing Material | Solvent Resistent, Low-Extractable Polypropylene |
| Material (Membrane) | Cellulose Acetate |
| Quantity | 100/Pk. |
| Pressure Rating | 90 psi |
| For Use With (Application) | HPLC, SPE |
| Prefilter | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Choice |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Fluoropore™ PTFE, Hydrophobic, 0.2 μm
Millex™ Hydrophobic Fluoropore™ PTFE Syringe Filter, 0.2 μm for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
| Volume (Metric) | <10 mL |
| Color Code | Red |
| Sample Volume | 10 mL |
| Hydrophobicity | Hydrophobic |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
| Type | Syringe Filter FG |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Diameter (Metric) | 13 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Diameter (Metric) Filter | 13 mm |
| Filter Type | Syringe Filter |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, 0.2 μm
For removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines
Cytiva Whatman™ Uniflo Syringe Filters, 0.45 μm PES
Whatman Uniflo Syringe Filters are disposable filter units designed to provide clean filtrate from small volumes up to 100 mL. They are available in a variety of membrane choices with a polypropylene overmold housing, and include both sterile and non-sterile options.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Outlet Style | Male Slip Luer |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PES |
| Pressure Rating | 67.5 psi |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 0.65 cm2 |