Freeze Drying Chambers and Equipment
- (1)
- (2)
- (18)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (423)
- (10)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (23)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (103)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (6)
- (2)
- (104)
- (212)
- (14)
- (339)
- (8)
- (140)
- (7)
- (3)
- (5)
- (14)
- (2)
- (14)
- (248)
- (6)
- (1)
- (158)
- (6)
- (1)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (40)
- (5)
- (1)
- (30)
- (403)
Filtered Search Results
Labconco™ Clear Chemical Trap Canister with Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with FreeZone Freeze Dry Systems.
Labconco™ Test Tube/Microcentrifuge Tube Rack: FreeZone™ Freeze Dry Accessory
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Round rack for 12-13 mm test tubes and microcentrifuge tubes.
Labconco™ FreeZone™ 4.5 L -84°C Benchtop Freeze Dryer, 115 V US Model
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
FreeZone Benchtop Freeze Dryers are designed for lyophilizing light to moderate sample loads. The compact design is ideal for labs with limited floor space. New Lyo-Works™ OS provides flexibility and convenience in an easy-to-use, touch screen display.
| Shipping Weight (Metric) | 75.3 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 46.9 cm |
| Depth (English) | 26.5 in. |
| Plug Type | North America |
| Width (English) | 22.5 in. |
| Capacity (Metric) | 4.5 L (before defrosting) |
| Material | Steel |
| Width (Metric) | 57.1 cm |
| Type | Freeze Dryer/Lyophilizer |
| No. of Shelves | 0 |
| Depth (Metric) | 67.3 cm |
| Voltage | 115 V |
| Amperage | 16 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Range (English) | -119°C |
| Certifications/Compliance | UL, CAN/CSA, CE |
| Shipping Weight (English) | 166 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -84°C |
| Height (English) | 18.5 in. |
Labconco™ FreeZone™ 6L -50°C Console Freeze Dryers, 230V Models
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
FreeZone 6L Console Freeze Dryers are designed for lyophilizing moderate to large sample loads or numerous small container batches. New Lyo-Works™ OS provides flexibility and convenience in an easy-to-use, touch screen display.
| Shipping Weight (Metric) | 115.7 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 92.9 cm |
| Depth (English) | 29.6 in. |
| Width (English) | 31.8 in. |
| Capacity (Metric) | 8 L (before defrosting) |
| Material | Steel |
| Width (Metric) | 80.7 cm |
| Type | Freeze Dryer/Lyophilizer |
| No. of Shelves | 0 |
| Depth (Metric) | 75.1 cm |
| Voltage | 230 V |
| Amperage | 8A |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Range (English) | -58°F |
| Certifications/Compliance | UL, CAN/CSA, CE |
| Shipping Weight (English) | 255 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -50°C |
| Height (English) | 36.6 in. |
Labconco™ Heated Product Shelf Chambers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Allows drying of bulk samples, or drying of serum bottles, vials or microplates. Labconco Heated Product Shelf Chambers are wireless and removable so that they may be placed in freezer for pre-freezing.
| Shipping Weight (Metric) | 36.29 kg |
|---|---|
| Type | Heated Shelf |
| Depth (English) | 15.2 in. |
| Width (English) | 15.2 in. |
| No. of Shelves | 3 |
| Depth (Metric) | 38.6 cm |
| Amperage | 2A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Steel (Shelves), Acrylic (Chamber) |
| Certifications/Compliance | UL, CAN/CSA, CE |
| Shipping Weight (English) | 80 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +60°C |
| Width (Metric) | 38.6 cm |
Labconco Heated Product Shelf Chambers with Valves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heated Product Shelf Chambers with Valves for bulk drying and flask drying. Eight ports accommodate both 0.5 and 0.75 in. flask adapters. Includes 12 in. dia. acryl cylind and base.
| No. of Ports | 8 |
|---|---|
| Type | Heated Product Shelf Chamber |
| Material | Acrylic |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +50°C |
Labconco™ Freeze Dry Replacement Parts: Vacuum Sensor
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Labconco™ Freeze Dry Replacement Parts: Lid Gasket
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gasket, Lid, Labconco; Replacement, Use on all Labconco Freeze Dry Systems
BUCHI Drying Rack Manifold 12
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fast sample drying. Connect up to 12 samples to a BUCHI Lyovapor™ with this drying rack with 12 manifold valves and a base plate.
Labconco™ Drying Chamber for FreeZone™ Freeze-Dry Systems
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drying Chamber for use on FreeZone™ Freeze-Dry Systems. 12-port for 1, 2.5, 6, 12, and 18 L models; 16-port for 6, 12, and 18 L models.
| Type | Drying Chamber |
|---|---|
| No. of Shelves | 0 |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | To provide a means to attach flasks to freeze dry system or contain samples in bulk |
Labconco™ 28-Port Manifold; for FreeZone Console Freeze Dryers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stainless steel manifold for use with FreeZone™ Freeze Dryers includes neoprene valves with plastic knobs.
Labconco™ Flask Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Helps to prevent sample melt back
| Height (Metric) | 12.7 cm |
|---|---|
| Type | Flask Holder |
| Width (English) | 3.45 in. |
| No. of Shelves | 0 |
| For Use With (Equipment) | For fast freeze™ flasks, inner flasks 7542000 (40ml) and 7542200 (80ml) and outer flasks 75411 |
| Weight (English) | 1 lb. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | To prevent sample melt back |
| Weight (Metric) | 0.5 kg |
| Height (English) | 5 in. |
Labconco™ Clear Stoppering Chamber
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear Stoppering Chamber for use with 6 L, 12 L and 18 L Freezone™ Dryers.
| Height (Metric) | 58.4 cm |
|---|---|
| Diameter (English) | 13.5 in. |
| Type | Clear Stoppering Chamber |
| No. of Shelves | 1 |
| For Use With (Equipment) | 6 L, 12 L and 18 L FreeZone™ Dryers |
| Diameter (Metric) | 34 cm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Weight (English) | 30 lb. |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | To provide economical means of stoppering serum bottles |
| Temperature Range (Metric) | Up to 40°C |
| Weight (Metric) | 13.6 kg |
| Height (English) | 23 in. |
Labconco 0-Port 304 Stainless Steel Chamber
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
0-Port 304 stainless steel chamber with glass lid, vacuum release valve, and pass-through electrical cords
Labconco™ 14-Port Manifold; for FreeZone Console Freeze Dryers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stainless steel manifold for use with FreeZone™ Freeze Dryers includes neoprene valves with plastic knobs.