Rockers and Rotators
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (3)
- (39)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (9)
- (7)
- (3)
- (1)
- (5)
- (19)
- (4)
- (15)
- (6)
- (3)
- (40)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (7)
- (8)
- (1)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| For Use With (Equipment) | LSE 49L Shaking Incubator |
|---|
Thermo Scientific™ MaxQ™ 7000 Dedicated Platforms with Clamps
Maximize capacity when working with a single-size vessel by using these dedicated platforms with clamps.
| Product Type | Shaker Platform with Clamps |
|---|
Eppendorf™ Platform for Innova™ 2300/43/43R, Excella™ E10/E25/E25R
Erlenmeyer flask dedicated platform for use with Innova™ 2300/43/43R, Excella™ E10/E25/E25R.
| For Use With (Equipment) | Innova™ 2300/43/43 R, Excella™ E10/E25/E25R |
|---|---|
| Product Type | Erlenmeyer Flask Platform |
| Material | Aluminum |
| Dimensions (L x W) | 76 x 46 cm (30 x 18 in.) |
Boekel Scientific™ Rocker II Platform Rocker Stacking Tray
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Need more room? This stacking tray accessory for the Boekel Rocker II provides an additional layer to your culturing needs.
Thermo Scientific™ HulaMixer™ Sample Mixer
The HulaMixer™ Sample Mixer provides a flexible, robust, and easy-to-use sample mixing solution, regardless of whether you are working with cells, proteins, nucleic acids, or any other liquid sample that needs mixing.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ Incubating Mini-Shaker
Science Education
A science education product.
A science education product.
Fisherbrand Incubating Mini-Shaker is designed to heat and shake variety of samples such as cell cultures and bacterial suspensions.
Fisherbrand™ SmartLine 3D Gyratory Rocker
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed to provide the precise speeds and tilt angles required for a broad range of molecular and biological mixing applications. The SmartLine 3D Gyratory Rocker requires no tools or disassembly to adjust the platform's tilt angle.
| Height (Metric) | 20 cm |
|---|---|
| Product Type | 3D Gyratory Rocker |
| Voltage | 115 V |
| Warranty and Service Offering | 2 Years |
| Wattage | 50 W |
| Temperature Range (English) | 4°F to 45°C |
| Rocking Angle | 0 to 30° |
| Certifications/Compliance | CE Marked |
| Speed Range | 2 to 30 rpm |
| Height (English) | 8 in. |
Thermo Scientific™ 120 V Digital Mini Rotator
Science Education
A science education product.
A science education product.
Provides smooth and accurate orbital mixing of various vessels in the lab
Boekel Scientific™ Platelet Agitator
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Platelet Agitator for use with Boekel Scientific Platelet Incubator.
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz, 0.75 A Peak, 0.4 A Running, 50 Watts |
|---|---|
| Orbit | 51 mm |
| Controller Type | On/Off Switch |
| Wattage | 50 W |
| Material | Cold Rolled Steel |
| For Use With (Application) | Short term storage of blood platelets for human treatment |
| Rotation | Orbital |
| Includes | Alarm (Rotation Failure) |
| Voltage | 115 VAC |
| Warranty and Service Offering | 2 Years |
| Frequency | 60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE, CSA, UL |
| Temperature Range (Metric) | 22°C ±2°C |
| Speed Range | 60 rpm |
SmartLine 2D Variable Speed Rocker
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for a Broad range of biological and molecular mixing applications. The StreamLine 2D Variable Speed Rocker has a see-saw rocking motion, adjustable speed and tilt.
| Height (Metric) | 20 cm |
|---|---|
| Product Type | 2D Variable Speed Rocker |
| Voltage | 115 V |
| Warranty and Service Offering | 2 Years |
| Wattage | 50 W |
| Frequency | 50-60 Hz, |
| Temperature Range (English) | 4°F to 45°C |
| Rocking Angle | 0 to 30° |
| Certifications/Compliance | CE Marked |
| Speed Range | 2 to 30 rpm |
| Height (English) | 8 in. |
Labnet International, Inc LABNET VORTEMP 56 INCBTOR/SHKR
VorTemp 56 Shaking Incubator for microtubes and microplates,115V
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
LABNET INTERNATIONAL INC ADD PLATFORM FOR MICROTUBES
NC3244343 ADD PLATFORM FOR MICROTUBES
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More