Magnetic Stirrers
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (6)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (51)
- (1)
- (2)
- (11)
- (2)
- (30)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (21)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (1)
- (11)
- (30)
- (17)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (20)
- (45)
- (6)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Cimarec+™ Stirrer Series
Get precise stirring control for your routine protocols.
| Speed | 50 to 1500 rpm |
|---|---|
| Type | Stirrer |
| Shape | Square |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Display | LED |
Fisherbrand™ RT Basic Magnetic Stirrers
Reliability with plug and play simplicity — ideal for routine stirring applications
| Height (Metric) | 65 mm |
|---|---|
| Speed | 150 to 2500 rpm |
| Top Plate Material | Polypropylene |
| Motor Type | Brushless DC |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height (English) | 2.56 in. |
Thermo Scientific™ RT Basic Series Magnetic Stirrers
Experience the reliability of our plug-and-play magnetic stirrers, ideal for routine stirring applications.
| Height (Metric) | 65 mm |
|---|---|
| Speed | 150 to 2500 rpm |
| Type | Stirrer |
| Electrical Requirements | 100 to 240V 50/60Hz |
| Shape | Round |
| Top Plate Material | Polypropylene |
| Motor Type | Brushless DC |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE |
| Height (English) | 2.56 in. |
Thermo Scientific™ Cimarec™ Power Direct High Capacity Stirrer
Stir up to 40L with the integrated controller of the Thermo Scientific™ Cimarec™ Power Direct, ideal for high-capacity stirring.
IKA™ RT 10 Magnetic Hot Plate Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
10-position digital magnetic hotplate stirrer for synchronous heating and stirring. Stainless Steel Digital Magnetic Stirrer provides noiseless and consistent stirring on all positions.
Thermo Scientific™ SuperNuova+™ Stirrer Series
Get reliable performance, dependable safety and simple operation with this stirrer series.
| Speed | 50 to 1500 rpm |
|---|---|
| Type | Stirrer |
| Shape | Square |
| Top Plate Material | Ceramic |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Display | LED |
IKA™ Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for synchronous stirring without heat. IKA Magnetic Stirrer includes magnetic coil technology to provide noiseless and consistent stirring on all positions. Speed remains constant, even when load changes.
| Height (Metric) | 60 mm |
|---|---|
| Speed | 0 to 1200 rpm |
| Top Plate Material | Stainless Steel |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
Heidolph™ Hei-PLATE Mix Magnetic Stirrer Without Heating
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heidolph™ Hei-PLATE Mix Magnetic Stirrer is designed for gentle stirring in biology and microbiology applications without heating.
| Includes | Operating Instructions and Power Cord |
|---|---|
| Type | Magnetic Stirrer |
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz |
| Plug Type | US |
| Voltage | 115 V |
| Stirring Positions | 1 |
IKA™ Mixster Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mixster is a powerful single-position magnetic stirrer for mixing up to 5 liters at a maximum speed of 3000 rpm and a viscosity of up to 500 mPas.
| Speed | 100 to 3000 rpm |
|---|---|
| Type | Magnetic Stirrer |
| Shape | Square |
| Top Plate Material | Glass |
| Plug Type | Mains |
| Capacity | 5 L |
| Color | Black, Gray |
| Voltage | 100/240 V |
| Wattage | 5 W |
| Material | Glass |
| Display | LED |
Corning™ PC-410D Stirrer with Digital Display
The Corning™ PC-410D stirrer with exclusive closed-loop stirring control monitors and regulates the stirring speed from 60-1150 rpm for aqueous, viscous or semi-solid solutions.
IKA™ myPlate Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
IKA myPlate Magnetic Stirrer with personal interchangeable frame and easy-to-use design that allows you to set it up by yourself.
IKA™ I-MAG Industry Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
I-MAG is a powerful yet compact magnetic stirrer for applications in laboratory and production environments.
IKA™ KMO 3 Basic Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A small but powerful magnetic stirrer without heating function.
IKA™ C-MAG MS 7 Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Magnetic stirrer with ceramic set-up plate for optimal chemical resistance.