Labware Detergents and Cleaners
- (22)
- (1)
- (1)
- (33)
- (1)
- (1)
- (109)
- (2)
- (43)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (13)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (4)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (9)
- (3)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (5)
- (1)
- (34)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (4)
- (5)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (67)
- (61)
- (4)
Filtered Search Results
MP Biomedicals™ 7X™-PF-O-Matic Detergent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
7X™-PF-O-Matic Detergent is a Phosphate Free detergent, specifically developed for safe and effective cleaning of laboratory instruments and glassware.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Appearance | Dark Yellow |
MilliporeSigma™ Extran™ AP 21
Use as a pre-wash for removal of residues, a gentle cleaner in automatic washers, or a neutralizing rinse after an alkaline washing. MilliporeSigma Extran™ AP 21 is an acidic concentrated liquid with phosphoric acid. Extran products are biodegradable
| Composition | Phosphoric acid |
|---|---|
| Form | Concentrated Liquid |
| pH | 2.0 (2 g/L aq. soln., 20°C) |
| Concentration | 53 to 57% |
| For Use With (Application) | Prewash, Cleaning in automatic washers, Neutralizing rinse after alkaline washing |
| Density | 1.37 g/cm3 (20°C) |
| Appearance | Colorless |
Cleaning Solution, Chromic-Sulfuric Acid Solution, Ricca Chemical
Chromic-Sulfuric Acid Solution is a cleaning solution for cleaning laboratory glassware.
| Boiling Point | ∼300°C |
|---|---|
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
| Composition | Chromium (VI) Trioxide 0.8 to 1%, Sulfuric Acid 97 to 99 %, Water, Deionized 1 to 1.2%, Sodium Dichr |
| Form | Liquid |
| Product Type | Cleaning Solution |
| Color-coded | No |
| Certifications/Compliance | OSHA, 29 CFR 1910.1200, TSCA |
| Scent | Unscented |
| Appearance | Dark Brown |
| Sterility | Non-sterile |
| Boiling Point | >200°C |
|---|---|
| Content And Storage | 15°C to 49°C |
| Composition | Ethoxylated Nonylphenol, branched 19 to 21%, Dioxane <0.0006 %, Ethylene Oxide 0.0001%, Water, de |
| Form | Liquid |
| Product Type | Detergent |
| Color-coded | No |
| pH | 5 to 9 |
| Scent | Regular Scent |
| Sterility | Non-sterile |
Scigen Stain Away™ Wipes
Stain removing wipes removes biological stains and dyes from hands and surfaces.
Mopec Eazy Soak, Instrument Cleaner
Mopec Eazy Soak, Instrument Cleaner digests all tissue, blood and exudative material and is ideal for hard-to-clean instruments such as scissors, forceps, serrated cutting blades and scalpel handles
Reagents Holdings Llc Acid Dichromate Cleaning Solution, Reagents
Acid Dichromate Cleaning Solution, Reagent, for general laboratory use. Manufactured in ISO 9001 facility.
| Boiling Point | 300°C |
|---|---|
| Format | Liquid |
| Form | Liquid |
| Color-coded | No |
| Solubility | Completely miscible |
| Color | Brown |
| pH | <1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Reagents Holdings Llc Chromic-Sulfuric Acid Cleaning Solution for Cleaning Laboratory Glassware, Reagents
Chromic-Sulfuric Acid Cleaning Solution for Cleaning Laboratory Glassware, Reagent, for general laboratory use. Manufactured in ISO 9001 facility.
| Boiling Point | 260°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Color-coded | No |
| Solubility | Completely miscible |
| Color | Brown |
| Packaging | Safety Coated Glass |
| pH | 0 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Reagents Holdings Llc Chromic-Sulfuric Acid Cleaning Solution, Reagents
Chromic-Sulfuric Acid Cleaning Solution, Reagent, for general laboratory use. Manufactured in ISO 9001 facility.
Hamilton™ Needle Cleaning Concentrate
A biodegradable, non-phosphate cleaning concentrate that is suitable for many common sample types.
| For Use With (Equipment) | Syringe and Needle Cleaning Kit |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Concentrate |