Furniture
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Polyurethane Chair Round Tube Base - Medium Bench Height with Seat Tilt, Adjustable Arms, and Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Polyurethane Chairs with Round Tube Base is height adjustable for 36 in. work surfaces & features ergonomic adjustments, larger back, adjustable arms, fixed foot ring & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil & puncture resistant & is easily cleaned.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| With Tilt | Yes |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Material | Polyurethane |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
Fisherbrand™ Polyurethane Chair Chrome - High Bench Height with Seat Tilt, Adjustable Arms, Chrome Foot Ring, and Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Polyurethane Chairs in Chrome are height adjustable for 42 in. work surface and feature ergonomic adjustments, adjustable arms, chrome adjustable foot ring, and self-braking casters. Self-skinning chemical, soil, and puncture resistant polyurethane makes this ideal for any environment.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Material | Polyurethane |
| Seating Type | High Bench Height |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
Fisherbrand™ Polyurethane Chair Chrome - Desk Height with Medium Back, Seat Tilt, and Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Polyurethane Chairs with Medium Back in Chrome are height adjustable for 31 in. work surface and feature ergonomic adjustments and self-braking casters. Self-skinning chemical, soil, and puncture resistant polyurethane makes this ideal for any environment.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Material | Polyurethane |
| Adjustable (Height) | 17.5 to 22.75 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 33 lb. |
| Seating Type | Desk Height |
Fisherbrand™ Polyurethane Chair - Medium Bench Height with Medium Back, Seat Tilt, Adjustable Arms, Chrome Foot Ring, and Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Polyurethane Chairs with Medium Back are height adjustable for 36 in. work surface and feature ergonomic adjustments, arms, chrome adjustable foot ring, and self-braking casters. Self-skinning chemical, soil, and puncture resistant polyurethane makes this ideal for any environment.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Material | Polyurethane |
| Adjustable (Height) | 19.25 to 26.75 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 46 lb. |
| Seating Type | Medium Bench Height |
Fisherbrand™ Fabric ESD Chair - Desk Height with Medium Back, Seat Tilt, Adjustable Arms, and ESD Casters in ESD Fabric
Fabric ESD Chair with Medium Back is height adjustable for 31 in. work surfaces and features ergonomic adjustments, electro-static components such as fabric and self-braking casters, and arms. Chairs with Medium Back are manufactured to ensure proper grounding for static sensitive applications.
Fisherbrand™ Fabric ESD Chair - Desk Height with Seat Tilt, Adjustable Arms, and ESD Casters in ESD Fabric
Fabric ESD Chair is height adjustable for 31 in. work surfaces and features ergonomic adjustments, electro-static components such as fabric and self-braking casters, and adjustable arms. Chairs are manufactured to ensure proper grounding for static sensitive applications.
Fisherbrand™ Polyurethane Chair - Desk Height with Seat Tilt and Casters in Black Polyurethane
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Polyurethane Chairs are height adjustable for 31 in. work surface and feature ergonomic adjustments and self-braking casters. Self-skinning chemical, soil, and puncture resistant polyurethane makes this ideal for any environment.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | Desk Height |
| Foot Type | Black dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Material | Polyurethane |
| Adjustable (Height) | 16.25 to 21.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | General Seating Chair |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Seat Tilt | Ergonomic 8 degree forward and 3 degree backward seat tilt locks in place |
| Weight (English) | 32 lb. |
| Seating Type | Desk Height |
| Base Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
Fisherbrand™ Set of ESD Casters
Fisherbrand™ ESD Casters are designed specifically for Electro-Static Dissipating chairs to ensure proper grounding.
Fisherbrand™ Polyurethane Chair with Round Tube Base - Desk Height with Medium Back, Seat Tilt, Adjustable Arms, and Stationary Glides in Poly
Fisherbrand™ Polyurethane Chairs with Medium Back and Round Tube Base is height adjustable for 31 in. work surfaces and features ergonomic adjustments, larger back, adjustable arms, fixed foot ring and stationary glides. Self-skinning polyurethane is chemical, soil and puncture resistant and is easily cleaned.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | Desk Height |
| Foot Type | Black-non-marring bell glides (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Material | Polyurethane |
| Adjustable (Height) | 19 to 24.25 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | General Seating Chair |
| With Casters | No |
| Back Style | Standard |
| Seat Tilt | Ergonomic 8 degree forward and 3 degree backward seat tilt locks in place |
| Weight (English) | 43 lb. |
| Seating Type | Desk Height |
| Arm Style | 6-way adjustable (move up and down, in and out, and twist toward or away from the user) |
| Base Material | Powder-coated Steel |
| Base Style | Powder-coated steel with fixed foot ring |
Fisherbrand™ Vinyl Chair - Desk Height with Medium Back, Seat Tilt
Fisherbrand™ Vinyl Chairs with Medium Back are height adjustable for 31 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, larger backs
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Warranty | Warranty: 15 year parts, lifetime on pneumatic lift, 5 year on upholstery |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | Desk Height |
| Foot Type | Black dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Width (English) Base | 25 in. |
| Material | Vinyl |
| Width (English) Seat | 19 in. |
| Adjustable (Height) | 18 to 23 in. |
| Adjustable | Yes (Pneumatic) |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
| Includes | Round tube chrome foot ring with internal lock |
| Thickness (English) Seat | 2.5 in. |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | General Purpose Seating |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Seat Tilt | Ergonomic 8 degree forward and 3 degree backward seat tilt locks in place |
| Weight (English) | 43 lb. |
| Seating Type | Desk Height |
| Arm Style | 6-way adjustable arm rests fit all possible ergonomic seating configurations. Adjustable arm rests move up and down-in and out-and twist toward or away from the user. |
| Depth (English) Seat | 18 in. |
| Base Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
Fisherbrand™ Vinyl Chair Chrome - Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and Casters in Grade A Vinyl
Fisherbrand™ Vinyl Chairs in Chrome are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, chrome adjustable foot ring, and self-braking casters. Grade A vinyl, in a variety of colors, offer additional antibacterial properties and a high-end look and feel.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Warranty | Warranty: 15 year parts, lifetime on pneumatic lift, 5 year on upholstery |
| Footrest Size (English) | 20 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| Foot Type | Chrome-hooded dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Width (English) Base | 25 in. |
| Material | Vinyl |
| Width (English) Seat | 19 in. |
| Adjustable (Height) | 21.5 to 29 in. |
| Adjustable | Yes (Pneumatic) |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | Round tube chrome foot ring with internal lock |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | General Purpose Seating |
| With Casters | Yes |
| Thickness (English) | 2.5 in. |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 34 lb. |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Depth (English) Seat | 18 in. |
| Base Material | Polished Cast Aluminum |
Fisherbrand™ Vinyl Chair Chrome - Medium Bench Height with Medium Back, Chrome Foot Ring, and Stationary Glides in Grade B Vinyl
Fisherbrand™ Vinyl Chairs with Medium Back in Chrome are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, larger back, chrome adjustable foot ring, and stationary glides. Antibacterial/Antifungal Grade B vinyl in a variety of colors will suit any work space.
Fisherbrand™ Vinyl Chair - Desk Height with Adjustable Arms and Casters in Grade B Vinyl
Fisherbrand™ Vinyl Chairs are height adjustable for 31 in. work surfaces & feature ergonomic adjustments, adjustable arms, & self-braking casters. Antibacterial/Antifungal Grade B vinyl in a variety of colors will suit any work space
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Warranty | 15 year parts, lifetime on pneumatic lift, 5 year on upholstery |
| Depth (English) | 18 in. |
| Width (English) | 19 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | Desk Height |
| Foot Type | Black dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Width (English) Base | 25 in. |
| Material | Vinyl |
| Adjustable (Height) | 18 to 23 in. |
| Adjustable | Yes (Pneumatic) |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| Thickness (English) Seat | 2.5 in. |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | General Seating Chair |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 41 lb. |
| Seating Type | Desk Height |
| Arm Style | 6-way adjustable (move up and down, in and out, and twist toward or away from the user) |
| Base Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
Fisherbrand™ Mobile Lab Workstation Lower Shelf
Fisherbrand™ Mobile Lab Workstation Lower Shelf is to be used with Fisherbrand Mobile Lab Workstations.
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 26 in. |
| For Use With (Equipment) | Fisherbrand Mobile Lab Equipment Workstation |
| Depth (Metric) | 66 cm |
| Color | Black |
| Material | Phenolic |
| Height (English) | 1 in. |
Fisherbrand™ Epoxy Work Surface Curb
Fisherbrand™ Epoxy Work Surface Curb is meant to go up against a wall to finish the intersection of the work surface and wall.