Furniture
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Laboratory Carts and Tables
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand Laboratory Carts offer versatile choices for holding or transporting a variety of lab supplies, equipment and containers.
| Load Bearing Capacity (English) | 400 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 92.4 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 181 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 34.88 x 19 x 36.38 in. (88.6 x 48.3 x 92.4 cm) |
| Width (English) | 19 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Length (Metric) | 88.6 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 34.88 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Versatile for holding or transporting variety of lab supplies, equipment and containers |
| Width (Metric) | 48.3 cm |
| Height (English) | 36.38 in. |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Drawer Organizers
Practical and functional solutions for organizing the stuff of daily lab life
| Width (English) | 14 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 43.18 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 17 in. |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Ideal for practical and functional solutions for organizing the stuff of daily lab life |
| Width (Metric) | 35.56 cm |
Fisherbrand™ Vinyl Stool without Back - Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and Casters in Grade B Vinyl
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Vinyl Stools without Back are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature 360-degree control mechanism, chrome adjustable foot ring, and self-braking casters. Antibacterial/Antifungal Grade B vinyl in a variety of colors will suit any work space.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| Foot Type | Black dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Material | Vinyl |
| Adjustable (Height) | 19.75 to 27.75 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| Includes | Round tube chrome foot ring with knob lock |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| Product Type | Stool without Back |
| With Casters | Yes |
| Seating Type | Stool |
| Base Material | Nylon-reinforced Fiberglass |
Fisherbrand™ Class 100 Vinyl CR/ESD Chair - High Bench Height with Med Back, Seat Tilt, Adj Arms, Foot Ring, and ESD Stationary Glides in ESD Vinyl
Fisherbrand™ Class 100 Vinyl Clean Room/ESD Chairs with Medium Back height adjustable for 42 in. work surfaces & feature ergonomic adjustments, clean room & electro-static dissipating components, arms, chrome adjustable foot ring, & stationary glides. Properly grounded for static sensitive applications.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Footrest Size (English) | 20 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | High Bench Height |
| Foot Type | Electro-Static Dissipating, non-marring bell glides (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Material | Vinyl |
| Adjustable (Height) | 26.25 to 36 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
| Includes | Round tube chrome foot ring with internal lock |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| Product Type | Cleanroom ESD Chair |
| With Casters | No |
| Back Style | Standard |
| Seat Tilt | Ergonomic 8 degree forward and 3 degree backward seat tilt locks in place |
| Weight (English) | 48 lb. |
| Seating Type | High Bench Height |
| Arm Style | 6-way adjustable (move up and down, in and out, and twist toward or away from the user) |
| Seat Material | ESD Upholstery |
| Base Material | Polished Cast Aluminum |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbenches With Formica™ Laminate - 24 in. Deep
Durable workbenches covered on top and all sides with Formica™ laminate.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Workbench with Formica™ Laminate Top |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Steel Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
| Includes | Removable Back |
|---|---|
| Height (Metric) | 89.2 cm |
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Sink Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height Sink Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Class 100 Vinyl Clean Room/ESD Chair - Medium Bench Height with Medium Back, Chrome Foot Ring, and ESD Stationary Glides in ESD Vinyl
Fisherbrand™ Class 100 Vinyl Clean Room/ESD Chairs with Medium Back height adjustable for 36 in. work surfaces & feature ergonomic adjustments, clean room & electro-static dissipating components, chrome adjustable foot ring, & stationary glides. Properly grounded for static sensitive applications.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Footrest Size (English) | 20 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | Medium Bench Height |
| Foot Type | Electro-Static Dissipating, non-marring bell glides (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Material | Vinyl |
| Adjustable (Height) | 21.5 to 29 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | Round tube chrome foot ring with internal lock |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| Product Type | Cleanroom ESD Chair |
| With Casters | No |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Certifications/Compliance | Class 100/ISO Class 5 |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Seat Material | ESD Upholstery |
| Base Material | Polished Cast Aluminum |
Fisherbrand™ Single-Bowl Sinks
Fisherbrand Single-Bowl Sink is welded into table top for added strength.
| Type | Single Bowl Sink |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Stool with Chrome Casters
Adjustable ray sit-stand stool with chrome casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 26 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane Chair Chrome - High Bench Height with Chrome Foot Ring and Casters in Polyurethane
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Fisherbrand™ Polyurethane Chairs in Chrome are height adjustable for 42 in. work surface and feature ergonomic adjustments, chrome adjustable foot ring, and self-braking casters. Self-skinning chemical, soil, and puncture resistant polyurethane makes this ideal for any environment.
| With Lumbar Support | No |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Material | Polyurethane |
| Seating Type | High Bench Height |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
Fisherbrand™ ADA Height Steel Cabinet with 3 Drawers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ ADA Height Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
Fisherbrand™ Class 100 Vinyl Clean Room Chair - Medium Bench Height with Medium Back, Foot Ring, and Stationary Glides in Grade B Vinyl
Fisherbrand™ Class 100 Vinyl Clean Room Chairs with Medium Back are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, clean room components, and stationary glides. Antibacterial/Antifungal Grade B vinyl is easily cleaned making ideal for clean room environments.
| Footrest Size (English) | 20 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| Material | Vinyl |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Cleanroom Seating (Class 100) |
| With Casters | No |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Base Material | Polished Cast Aluminum |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With 1 in. Thick Phenolic Resin Top - 30 in. Deep
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For extra durability in your workspace, choose the Benchpro Kennedy Series Workbench.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Shelving
Fisherbrand™ Phenolic Shelving is made out of chemical resistant black phenolic resin. To be used with wall standards or island stanchions.
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Product Type | Shelf |
| Color | Black |
| Material | Phenolic |
| Height (English) | 1 in. |
Fisherbrand™ Polyurethane Chair Chrome - High Bench Height with Medium Back, Chrome Foot Ring, and Stationary Glides in Polyurethane
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Polyurethane Chairs with Medium Back in Chrome are height adjustable for 42 in. work surface & feature ergonomic adjustments, chrome adjustable foot ring, & stationary glides. Self-skinning chemical, soil, & puncture resistant polyurethane makes this ideal for any environment.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| With Casters | No |
| Back Style | Standard |
| Material | Polyurethane |
| Seating Type | High Bench Height |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |