Desks and Tables
Filtered Search Results
Poltex Respiratory Hygiene Station with Sign Sleeve
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Respiratory Hygiene Station (flu stations, cough stations, sanitizing kiosks) helps reinforce CDC recommendations to prevent transmission of infection by providing PPE, tissue, signage, sanitizing wipes, gloves, and/or hand sanitizer.
| Includes | Sign Sleeve |
|---|---|
| Color | Clear |
| Width (English) Shelf | 4.5 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Treston™ Concept Hand Crank Frame Single Bay Uprights and Two Shelves
Treston Concept hand crank tables are height adjustable with a crank handle. Add casters and accessories for a complete, ergonomic workstation.
| Description | Concept hand crank frame |
|---|---|
| Height (English) Adjustment With Caster | 30.6 to 44.4 in. |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Includes | Frame, top, 2 slotted uprights, 2 corner brackets, 1 horizontal tube, 2 shelves and attachment hardware |
| No. of Shelves | 2 |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Any Laboratory Equipment |
| Certifications/Compliance | ISO Class 7 cleanroom |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 26.6 to 40.4 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 440 lb. |
| Height (Metric) | 675 to 1025 mm |
| Frame Type | C-leg hand crank |
| Warranty | 5 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Foot Type | Glide |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Lift Type | Hand crank |
| Adjustable (Height) | 26.57 to 40.35 in. |
| Adjustable | Adjustable with hand crank |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 200 kg |
| Depth (Metric) | 762 mm |
| Back Style | Open |
| Model | Concept |
| Increments | Stepless |
| Height (Metric) Adjustment With Caster | 777 to 1128 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |
Treston™ Single Bay Uprights
For attaching to Concept or Cornerstone table frames. These slotted uprights allow for accessories, such as shelves and power, to be mounted above the workspace. Module includes 2 slotted uprights and 2 corner brackets.
| Load Bearing Capacity (English) | 220 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 1582 mm |
| Warranty | 5 years |
| Depth (English) | 2.36 in. |
| Width (English) | 1.18 in. |
| Length (Metric) | 1582 mm |
| Length (English) | 62.28 in. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Width (Metric) | 30 mm |
| Includes | 2 slotted uprights, 2 corner brackets, 1 horizontal rail, and attachment hardware |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 50 kg |
| For Use With (Equipment) | Treston Workstations |
| Depth (Metric) | 60 mm |
| Back Style | Open |
| Increments | 1 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 62.3 in. |
Treston™ Electric Desk with Phenolic Top
The Treston Electric Desk comes with quick, silent, and wide height adjustment allowing for a tailored experience for each individual. This ergonomic sit-stand desk perfectly suits light-duty laboratories and offices. Add Treston upright accessories and more for a flexible and ergonomic workstation.
| Load Bearing Capacity (English) | 440 lb. |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 31.5 in. |
| Color | Gray |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | 24.8 in. to 50 in. (25.2 in. Range Total) |
| For Use With (Application) | Light-Duty Lab/Assembly, Office |
| Includes | Frame, Top, and Hardware |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 200 kg |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Bench |
| Voltage | 100/240 V |
| Amperage | 0.375 |
| Weight (English) | 109 lb. |
| Certifications/Compliance | CE |
| Hertz | 50/60 Hz |
| Finish | Powder-Coated |
| Weight (Metric) | 49 kg |
Treston™ ESD Laminate Top with 180° Front Comfort Edge
Treston™ ESD laminate top is an electrostatic dissipative laminate designed for use in ESD controlled environments offering the user a static safe work surface with the performance of a high pressure decorative laminate.
| Includes | Ground Bolt |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Work Surface |
| For Use With (Equipment) | Table Frame |
| Color | Gray |
| Thickness (English) | 1/16 to 3/16 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | ESD Laminated Chipboard |
| Certifications/Compliance | ESD Certified |
| For Use With (Application) | Static-free Work |
| Finish | Laminate |
Treston™ Concept Motor Frame
Switch includes 3 programmable buttons. Add casters and accessories for a complete, ergonomic workstation.
| Description | Concept hand crank frame |
|---|---|
| Plug Type | NEMA 1-15 P |
| Height (English) Adjustment With Caster | 31.6 to 47.3 in. |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Includes | Frame and top |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Any Laboratory Equipment |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 0.375 |
| Certifications/Compliance | ISO Class 7 cleanroom |
| Hertz | 60 Hz |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 27.6 to 43.3 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 880 lb. |
| Height (Metric) | 700 to 1100 mm |
| Frame Type | C-leg motorized |
| Electrical Requirements | 15 amp outlet |
| Warranty | 5 years for steel, 2 years for motor |
| Depth (English) | 30 in. |
| Foot Type | Glide |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Lift Type | Linear actuator |
| Adjustable (Height) | 27.56 to 43.31 in. |
| Adjustable | Adjustable with motor |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 400 kg |
| Depth (Metric) | 762 mm |
| Back Style | Open |
| Model | Concept |
| Increments | Stepless |
| Height (Metric) Adjustment With Caster | 803 to 1201 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |
Poltex Respiratory Hygiene Station H
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex™ Respiratory Hygiene Station holds one large box of tissue or two half-size boxes, one bottle of hand sanitizer, and one 8.5 x 11 in. sign holder.
| Product Type | Respiratory Hygiene Station |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | General hygiene products |
Poltex™ Benchtop Multi-organizer with Pipette Aid Bracket
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Benchtop Organizer holds all common laboratory items and is made of durable PETG construction. Comes with Pipette Filler bracket.
| Includes | Pipette Filler Bracket |
|---|---|
| Product Type | Organizer |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Vials, Bottles, Kimwipes, Lab Film, etc. |
Restek™ Mini pHPerch Storage Unit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for pH meter supplies
Poltex Respiratory Hygiene Station L
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex™ Respiratory Hygiene Station holds one large box of tissue or two half-size boxes, one bottle of hand sanitizer, one box of masks, and one 8.5 x 11 in. sign holder.
| Product Type | Respiratory Hygiene Station |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | General hygiene products |
Poltex Modular Foley Rack, 2 Pocket Unit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Modular Foley Rack, 2 Pocket Unit is a modular Foley Catheter storage system.
| Width (English) | 4 in. |
|---|---|
| Height (English) | 4 in. |
Poltex Stand Alone Slide-Out Drawer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Stand Alone Slide-Out Drawer features adjustable slotted internal combs for the ultimate in organization.
| Depth (English) | 22 in. |
|---|
Restek™ HPLC 30-Column Storage Cabinet
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Saves space and protects columns.
Poltex Respiratory Hygiene Station S
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex™ Locking Respiratory Hygiene Station S holds two boxes of masks (child mask/adult mask or any combination), one large box of tissue or two half-size boxes, one bottle of hand sanitizer, and one 8.5 x 11 in. sign.
| Product Type | Respiratory Hygiene Station |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | General hygiene products |
Poltex Lab Bench Vertical Organizer with Accessories
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Frees up valuable benchtop space by going vertical.
| Material | PETG |
|---|