Desks and Tables
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Epoxy Work Surface
Fisherbrand™ Epoxy Work Surface is a chemically resistant, one-inch thick black epoxy top.
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Work Surface |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Color | Black |
| Material | Epoxy |
| Height (English) | 1 in. |
Fisherbrand™ Cleveland Plus Series Workbench with LisStat™ ESD Laminate Top
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Static Dissipative Laminate makes this workbench ideally suited for a variety of sensitive electronic production applications. Meets and surpasses all standards for electrical dissipation as they apply to static control, even at low humidity levels.
| Product Type | Workbench |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | Yes |
| Holds | Up to 3000 lb. |
Fisherbrand™ Conference Table
Conference table with painted steel support legs and laminate work surface.
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Electronic Drive Height Adjustable Stainless Steel Table
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Electronic Drive height Adjustable Stainless Steel Tables have an all Type 304 stainless steel construction with 2 in. square tube legs and leveling feet.
| Height (Metric) | 76.2 to 104.1 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | 30 to 41 in. |
| Adjustable | Yes |
| Includes | Table Assembly |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 30 to 41 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters comes with extra heavy duty vibration isolation locking, swivel casters that have a ratchet style leveling function. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Width (English) | 36 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Cabinet Type | Table |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Includes | Table |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Painted Steel |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | SEFA 8P |
| Finish | Painted Steel |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. UDL |
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 x 2 in. Tubular Steel |
| Warranty | 2 Years |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | 30 to 36 in. |
| Adjustable | Yes |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg UDL |
| Product Type | Steel Table |
| Wheel Type | Vibration Isolation Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Stainless Steel Apron Rail
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Includes | Attachment Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 5.1 cm |
| Depth (English) | 2 in. |
| Depth (Metric) | 5.1 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) | 2 in. |
Fisherbrand™ Black Phenolic Work Surface
Phenolic Work Surface is a chemically resistant, one-inch thick black Phenolic top.
| Includes | Work Surface |
|---|---|
| Height (Metric) | 2.5 cm |
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Work Surface |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Color | Black |
| No. of Drawers | None |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | None |
| For Use With (Application) | Work Surface |
| Height (English) | 1 in. |
Fisherbrand™ Custom Black Phenolic Work Surface
Custom Phenolic Work Surface is based on units of work surface designed and fabricated to suit your needs.