Desks and Tables
Filtered Search Results
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Table, 48 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Stainless Steel Adjustable Insert, Nylon Leveling Glides |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swivel Casters, Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface and Locking Swivel Casters |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 960 lb. |
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 435.4 kg |
| Warranty | 2 years |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swivel Casters, Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface and Locking Swivel Casters |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 960 lb. |
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 435.4 kg |
| Warranty | 2 years |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 154.9 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ General Use Fixed Height Stainless Steel Table with Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Stainless Steel Tables with Casters have a heavy duty stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | None |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ General Use Fixed Height Stainless Steel Table with Leveling Glides
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Stainless Steel Tables with Leveling Glides have a heavy duty stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swivel Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swicel Casters comes with swivel casters. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Load Bearing Capacity (English) | 960 lb. UDL |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Warranty | 2 Years |
| Width (English) | 36 in. |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Cabinet Type | Table |
| Adjustable (Height) | 30 to 36 in. |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Adjustable | Yes |
| Includes | Table |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 435.5 kg UDL |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Painted Steel |
| No. of Doors | None |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8P |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Painted Steel |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Cleveland Plus Series Workbench with Oiled Butcher Block 1.75 in. Thick Top
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
An ideal work surface for any application. Made from heavy-duty corrosion-resistant steel, and a powder-coated finish gives high durability for many years. This workbench has a max weight capacity of 3000 lb. and a 25-year unconditional warranty.
| Product Type | Workbench |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | Yes |
| Holds | Up to 3000 lb. |
Fisherbrand™ 4 Pod Office Cubicle Assembly, 24 x 48 in. Pods
Powered workstation includes panels with whiteburst fabric, dark tone painted trim, and partial glazing.
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Phenolic Resin Top - 36 in. Deep
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Anti-microbial, chemical and moisture resistant.
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 36 in. |
| Product Type | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Depth (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 30 to 42 in. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Stainless-Steel Top - 36 in. Deep
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Grade 304 Stainless-steel top workbench with brushed finish.
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 36 in. |
| Product Type | Workbench with Stainless Steel Top |
| Depth (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 30 to 42 in. |