Shelving Posts and Accessories
- (1)
- (3)
- (12)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (12)
- (29)
- (1)
- (21)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (1)
- (6)
- (2)
- (10)
- (1)
- (8)
- (2)
- (4)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (13)
- (22)
- (22)
- (3)
- (8)
- (4)
- (5)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (51)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (9)
- (148)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (77)
- (126)
- (2)
- (1)
- (4)
- (21)
- (38)
- (3)
- (26)
- (1)
- (2)
- (42)
- (13)
- (158)
- (12)
- (3)
- (32)
- (1)
- (4)
- (62)
- (21)
- (151)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (49)
- (1)
- (1)
- (9)
Filtered Search Results
Metro™ Super Erecta Post-Type Wall Mount Single Shelf Support
Create a customized wall shelving solution with Super Erecta Post-Type Wall Mount Single Shelf Supports.
| Load Bearing Capacity (English) | 250 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 187.325 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 113 kg |
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Width (English) | 1.5 in. |
| Product Type | Post-Type Wall Mount Single Shelf Support |
| For Use With (Equipment) | Super Erecta Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 38.1 mm |
| Height (English) | 7.375 in. |
Metro L60N-1S Super Erecta 1 in. High Ledge for Wire Shelving
Metro Super Erecta 1 in. High Ledges prevent items from falling or protruding.
Metro™ SmartWall Light-Duty Shelf with Side Ledges, Metroseal Gray Epoxy
SmartWall Light-Duty Shelf with Side Ledges provides an efficient way to hold supplies.
Metro™ HD Super Stainless Dunnage Shelves Accessory, Post Clamp
For use with HD Super shelving units
Metro™ HD Super Stainless Dunnage Shelves Accessory, Foot Plate
For use with HD Super shelving units
Metro™ SmartWall Spice Rack, Metroseal Gray Epoxy
Make sure your favorite spices are always within reach with the SmartWall Spice Rack.
Metro™ Vertical Single Glove Box Holder for Super Erecta Wire Shelving and SmartWall Wall Shelving, Metroseal Gray Epoxy
Make sure your gloves are always within reach with the Vertical Single Glove Box Holder for Super Erecta Wire Shelving and SmartWall Wall Shelving.
Metro™ SmartWall Double Shelf Support
Create a unique storage and workstation system for often underutilized wall space with SmartWall Double Shelf Supports.
| Height (Metric) | 207.96 mm |
|---|---|
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Width (English) | 1.5 in. |
| Product Type | Double Shelf Support |
| For Use With (Equipment) | SmartWall Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 38.1 mm |
| Height (English) | 8 in. |
| Height (Metric) | 20.3 cm |
|---|---|
| Product Type | Shelf Divider for Wire Shelves |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™ shelving |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) | 8 in. |
Metro™ 5 in. Polymer and Stainless Steel Total-Guard Stem Casters for MetroMax Industrial Plastic Shelving Racks
5 in. Polymer and Stainless Steel Total-guard Stem Casters for MetroMax Industrial Plastic Shelving Racks are designed to provide excellent corrosion protection and moisture resistance for laboratory and clinical environments. Swivel and total-lock brake versions are available.
| Load Bearing Capacity (English) | 250 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 113 kg |
| Color | Gray |
Metro™ HD Super Stainless Dunnage Shelves Accessory, Donut Bumper
For use with HD Super shelving units
| Height (Metric) | 188 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Metro™ MetroMax Q™ shelving |
| Material | Epoxy-coated Steel, Polymer |
| Height (English) | 74 in. |
Metro™ Super Adjustable Super Erecta™ Wire Shelving Accessory, 8 in. Shelf Dividers
Tall dividers (8 in.) snap onto wire shelves to partition shelf space for storage optimization.
| Height (Metric) | 20.3 cm |
|---|---|
| Product Type | Shelf Divider for Wire Shelves |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™ shelving |
| Material | Chrome |
| Height (English) | 8 in. |