Thermal Cyclers
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (114)
- (9)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (10)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (7)
- (25)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (61)
- (29)
- (1)
- (27)
- (4)
- (1)
- (34)
- (17)
- (3)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, TaqMan™ Array Card
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System, 384-well, laptop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems QuantStudio 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Dx Real-Time PCR System, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems QuantStudio 5 Dx Real-Time PCR System is an in vitro diagnostic (IVD) quantitative PCR system that delivers proven performance and support to help meet the needs of clinical/hospital laboratories and test developers, in a compact footprint and cost-effective package.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ Absolute Q™ Digital PCR System, desktop, extended warranty, Smart Start
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ Absolute Q™ Digital PCR System combines the power of digital PCR (dPCR) absolute quantification with the simplicity of a qPCR workflow. With a single hands-on step that takes five minutes to complete, dPCR is now easier than ever.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC), 96-well, laptop
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Block Configurations | 96-well Isothermal Block |
|---|---|
| Display Type | No Display |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96 x 0.2 mL, full or half-skirted plates |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Quantity | 1 each |
| Dimensions | 12.5 x 7.1 x 5.3 in. (31.7 x 17.9 x 13.3 cm) |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 13.2 lb. (6 kg) |
| Thermal Range | 4°C to 105°C |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System Extended Warranty Package, 2 x 96-well
ProFlex™ PCR Systems are the latest in our line of Applied Biosystems™ thermal cyclers, providing the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments. This package includes the ProFlex PCR System and an extended warranty.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | ProFlex™ PCR System |
|---|---|
| Warranty Services Not Included | User-replaceable Parts, Planned Maintenance |
| Product Line | ProFlex |
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) Block Module, 384 well
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 12K Flex Real-Time PCR System, 384-well block, laptop
QuantStudio™ 12K Flex system is a highly flexible, comprehensive RT-PCR platform that leverages the best of Applied Biosystems™ real-time technology in a single instrument.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio 3 0.1 mL and TaqMan Master Mix Starter Package PROMO
Complete qPCR workflow bundle featuring QuantStudio 3 0.1 mL system with laptop, SuperScript IV VILO Master Mix with ezDNase, TaqMan Fast Advanced Master Mix, 96-well fast plates, optical adhesive covers, and SmartStart setup for fast, precise gene expression analysis.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC), 384-well
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 384-well Isothermal Block |
| Warranty | Limited Warranty |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Quantity | 1 system |
| Dimensions | 12.5 x 7.1 x 5.3 in. (31.7 x 17.9 x 13.3 cm) |
| Max. Ramp Rate | 2.8°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Designed for High-throughput Robotic Workflows |
| Thermal Range | 0°C to 105°C |
| Display Type | No Display |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 384-well, 20 μL, full skirted plate |
| Reaction Speed | Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Thermo Scientific™ SureTect™ Real-Time PCR System
Quickly and accurately detect microorganisms in a broad range of food and environmental samples using the Thermo Scientific™ SureTect™ System.
| For Use With (Application) | SureTect Real Time PCR Assays |
|---|
Applied Biosystems™ Veriti™ Dx 384-well Thermal Cycler
Designed for in vitro diagnostic PCR use
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More