Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (250)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (473)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
Invitrogen™ MagicMedia™ E. coli Expression Medium, Powder
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Format | Kit |
|---|---|
| Species | Escherichia coli |
| Product Line | MagicMedia |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Tryptic Soy Agar (Soybean-Casein Digest Agar)
Use dehydrated media for isolation, detection and cultivation of a wide variety of microorganisms. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Tryptic Soy Agar (Soybean-Casein Digest Agar) is supplied in dehydrated form for the convenience of the laboratorian and bioprocessing specialist.
| Content And Storage | 2°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Tryptic Soy Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 15g/L, Papaic digest of Soybean 5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Agar 15g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, CCAM, COMPF, EP, EPA, ISO, JP, SMD, SMWW, USDA, USP |
| Media Type | Tryptic Soy Agar |
BD™ Difco™ R2A Agar
Intended for use with stressed and chlorine-tolerant bacteria. BD™ Difco™ R2A Agar is a dehydrated, low-nutrient medium for enumerating and cultivating compromised bacteria and other heterotrophic organisms. It was developed for bacteriological plate counts of treated potable water.
| Product Type | Agar |
|---|---|
| Form | Dehydrated (free-flowing, homogenous) |
| Formulation | Yeast extract 0.5g/L, Proteose Peptone No. 3 0.5g/L, Casamino Acids 0.5g/L, Dextrose 0.5g/L, Soluble Starch 0.5g/L, Sodium Pyruvate 0.3g/L, Dipotassium Phosphate 0.3g/L, Magnesium Sulfate 0.05g/L, Agar 15g/L |
| Color | Light beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | COMPF, EPA, SMWW |
| For Use With (Application) | Low nutrient medium for enumeration and cultivation of bacteria from potable Water |
| Media Type | R2A Agar |
BD Difco™ Sabouraud Dextrose Broth
Used in qualitative procedures for culturing yeasts, molds and aciduric microorganisms. BD™ Difco™ Sabouraud Dextrose Broth meets United States Pharmacopeia (USP), European Pharmacopoeia (EP) and Japanese Pharmacopoeia (JP) performance specifications.
| Content And Storage | 2 to 25°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Peptic digest of Animal Tissue 5g/L, Pancreatic digest of Casein 5g/L, Dextrose 20g/L |
| Color | Light beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | BAM, EP, JP, USP |
| For Use With (Application) | Cultivation of Yeasts, molds and aciduric microorganisms |
| Media Type | Sabouraud Dextrose Broth |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: LB Broth, Miller (Luria-Bertani)
Propagate and maintain E. coli for molecular biology. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: LB Broth, Miller (Luria-Bertani) supplied in dehydrated form for the convenience of the laboratorian and bioprocessing specialist.
| Content And Storage | Refrigerate |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | CCAM |
| For Use With (Application) | Propagation and maintenance of Escherichia coli for molecular biology |
| Media Type | LB Broth, Miller |
BD Difco™ Brain Heart Infusion Agar
Suitable for the cultivation of a wide variety of organism types, including bacteria, yeasts and molds. BD™ Difco™ Brain Heart Infusion Agar is a general-purpose medium that can be used as a medium for aerobic bacteriology and for the primary recovery of fungi from clinical specimens.
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Calf brain infusion from 200g 7.7g/L, Beef heart infusion from 250g 9.8g/L, Proteose Peptone 10g/L, Dextrose 2g/L, Sodium Chloride 5g/L, Disodium Phosphate 2.5g/L, Agar 15g/L |
| Color | Beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | ISO 9000, AOAC, BAM, CCAM, COMPF, EPA, MCM9, SMD, SMWW, USDA |
| For Use With (Application) | Isolation of Aspergillus brasiliensis (niger) 16404, Escherichia coli 25922, Staphylococcus aureus 25923, Streptococcus pneumoniae 6305, Streptococcus pyogenes 19615 |
| Media Type | BHI Agar |
BD Difco™ Yeast Nitrogen Base without Amino Acids
Used for classifying yeasts based on amino acid and carbohydrate requirements. BD™ Difco™ Yeast Nitrogen Base without Amino Acids is a dehydrated culture medium used in many molecular genetics applications. Prepared according to the formulas of Wickerham.
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Nitrogen Source: Ammonium sulfate 5g/L Vitamins: Biotin 2μg/L, Calcium pantothenate 400μg/L, Folic acid 2μg/L, Inositol 2000μg/L, Niacin 400μg/L, p-Aminobenzoic Acid 200μg/L, Pyridoxine hydrochloride 400μg/L, Riboflavin 200μg/L, Thiamine hydrochloride 400μg/L Compounds Supplying Trace Elements: Boric acid 500.0μg/L, Copper sulfate 40.0μg/L, Potassium iodide 100.0μg/L, Ferric chloride 200.0μg/L, Manganese sulfate 400.0μg/L, Sodium molybdate 200.0μg/L, Zinc sulfate 400.0μg/L Salts: Monopotassium phosphate 1.0g/L, Magnesium sulfate 0.5g/L, Sodium chloride 0.1g/L, Calcium chloride 0.1g/L |
| Color | White to off-white |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | ISO, 9000 |
| For Use With (Application) | For classifying Yeasts based on Nitrogen assimilation |
| Media Type | Yeast Nitrogen Base without Amino Acids |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: UVM Modified Listeria Enrichment Broth
Selective enrichment for culturing L. monocytogenes
| Content And Storage | Refrigerate |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 5g/L, Proteose Peptone No. 3 5g/L, Beef extract 5g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 20g/L, Disodium Phosphate 9.6g/L, Monopotassium Phosphate 1.35g/L, Esculin 1g/L, Nalidixic Acid 0.02g/L, Acriflavine HCl 12mg/L |
| Shelf Life | 1095 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, CCAM, COMPF, USDA |
| For Use With (Application) | For rapidly isolating Listeria monocytogenes |
| Media Type | Listeria Enrichment Broth |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Modified Letheen Agar, (AOAC)
Microbiological evaluation of cosmetics - neutralizes quaternary ammonium compounds
| Product Type | Nutrient Agar |
|---|---|
| Form | Dehydrated |
| Shelf Life | 1095 Days |
| For Use With (Application) | Microbiological evaluation of cosmetics - neutralizes quaternary Ammonium compounds |
| Media Type | Modified Letheen Agar |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: TT (Tetrathionate) Broth Base, Hajna
Selective enrichment for Salmonella from food and dairy products
| Product Type | Microbiology Media |
|---|---|
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Yeast extract 2g/L, Tryptose 18g/L, Dextrose 0.5g/L, D-Mannitol 2.5g/L, Sodium Desoxycholate 0.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Sodium Thiosulfate 38g/L, Calcium Carbonate 25g/L, Brilliant green 0.01g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Media Type | TT Broth Base, Hajna |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Fluid Tetrathionate
Used as a selective enrichment medium for the isolation of Salmonella
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Proteose Peptone 2.5g/L, Pancreatic digest of Casein 2.5g/L, Oxgall 1g/L, Sodium Thiosulfate 30g/L, Calcium Carbonate 10g/L |
| Shelf Life | 730 Days |
| For Use With (Application) | Isolation of Salmonella |
| Media Type | Fluid Tetrathionate Medium |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Buffered Peptone Water Preenrichment
For injured Salmonella in food
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Peptone 10g/L, Sodium Chloride 5g/L, Disodium Phosphate 3.5g/L, Monopotassium Phosphate 1.5g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014, BAM, CCAM, ISO, USDA |
| For Use With (Application) | Isolation of Salmonella species |
| Media Type | Peptone Water |
BD Difco™ Yeast Mold Agar
Used for cultivating yeasts, molds and other aciduric microorganisms. BD™ Difco™ Yeast Mold Agar is prepared according to the formulae published by Wickerham. Supplied as a dehydrated powder for ease of use.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: CzaPEK-Dox Broth
For cultivation of organisms capable of utilizing inorganic Nitrogen