Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: 2x Yeast Extract Tryptone (2xYT) Medium
For cultivating recombinant strains of Escherichia coli. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: 2x Yeast Extract Tryptone (2xYT) Medium is part of a wide selection of dehydrated culture media.
BD Bacto™ Heart Infusion Broth
For the isolation and cultivation of a wide variety of fastidious microorganisms
| Form | Powder |
|---|
BD Difco™ YPD Agar
Used for maintaining and propagating yeasts. BD™ Difco™ YPD Agar is a dehydrated powder for preparing culture media in molecular microbiology procedures.
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Yeast extract 10g/L, Peptone 20g/L, Dextrose 20g/L, Agar 15g/L |
| Color | Beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | For maintaining and propagating Yeasts in molecular microbiology procedures |
| Media Type | YPD Agar |
BD Difco™ Malt Extract Broth
Used for cultivating yeasts and molds. BD™ Difco™ Malt Extract Broth has an acidic pH level (approximately 4.7) that allows for the optimal growth of molds and yeasts while restricting bacterial growth.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: MacConkey Sorbitol Agar
For isolation and differentiation of enteropathogenic E. coli serotypes
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Columbia Blood Agar Base
For enhanced beta-hemolytic reactions after overnight incubation and for cultivation of fastidious microorganisms
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 10g/L, Proteose Peptone No. 3 5g/L, Yeast extract 5g/L, Beef heart infusion from 500 g 3g/L, Corn Starch 1g/L, Sodium Chloride 5g/L, Agar 15g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, EP, ISO |
| For Use With (Application) | For enhanced beta-hemolytic reactions after overnight incubation and for cultivation of fastidious microorganisms |
| Media Type | Columbia Blood Agar Base |
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: MR-VP Broth
For antimicrobial susceptibility testing and isolation of micro-organisms
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Potato Dextrose Agar
For cultivation of Yeasts and molds. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Potato Dextrose Agar is supplied in dehydrated format.
| Content And Storage | 2°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014, AOAC, BAM, BS12, CCAM, CMPH2, COMPF, EP, JP, MCM9, SMD, USP |
| For Use With (Application) | Isolation of Yeasts and molds |
| Media Type | Potato Dextrose Agar |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Oxford Medium Base
Use with Modified Oxford Antimicrobic Supplement or Oxford Antimicrobic Supplement to isolate L. monocytogenes
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: m LES Endo Agar
For enumerating coliforms in water by membrane filtration
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Bottle |
| Formulation | Yeast extract 1.2g/L, Casitone 3.7g/L, Thiopeptone 3.7g/L, Tryptose 7.5g/L, Lactose 9.4g/L, Dipotassium Phosphate 3.3g/L, Monopotassium Phosphate 1g/L, Sodium Chloride 3.7g/L, Sodium Desoxycholate 0.1g/L, Sodium Lauryl Sulfate 0.05g/L, Sodium Sulfite 1.6g/L, Basic Fuchsin 0.8g/L, Agar 15g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | CE, COMPF, SMD, SMWW |
| For Use With (Application) | Coliform enumeration |
| Media Type | mLES Endo Agar |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Antibiotic Medium 11
For determining antibiotic potency by the microbiological assay technique
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: APT Agar
For cultivating heterofermentative lactobacilli and other organisms requiring high thiamine content
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: m-HPC Agar
For enumerating heterotrophic organisms in treated potable water and other water samples with low counts by membrane filtration
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Cooked Meat Medium
For isolation of bacteroides vulgatus, Clostridium novyi, Clostridium perfringens, Clostridium sporogenes, Staphylococcus aureus. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Cooked Meat Medium is part of a large selection of dehydrated media.