Miscellaneous Molecular Biology Reagents
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (69)
- (5)
- (1)
- (26)
- (27)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (8)
- (6)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
| Content And Storage | Store at 4°C. Store under nitrogen. Protect from light. |
|---|---|
| Form | Solution |
| Product Type | Biochemicals |
| Formulation | Water saturated Phenol |
| Color | Colorless |
| For Use With (Application) | RNA/DNA isolation |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Aquacide II
Highly viscous salt useful for concentration of proteins and other macromolecules and can be used for rapid removal of water from dialysis tubing
| Content And Storage | Store at +15°C to +30°C |
|---|---|
| CAS | 9004-32-4 |
| Form | Solid |
| Color | White |
| Formula Weight | 500000g/mol |
BD Pharmingen™ Indo-1 AM Dye
Cell-permeant dye that can be used to measure intracellular ionized calcium concentration, [Ca2+]i. Indo-1 AM is a ratiometric dye: with UV excitation, the ratio of emission around 410nm to the emission around 485nm can be used to measure intracellular ionized calcium concentration.
MilliporeSigma™ Novagen™ T7·Tag™ Affinity Purification Kit
Rapid immunoaffinity purification of target proteins that carry the T7·Tag sequence
Novus Biologicals™ Calcium Ionophore
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Calcium Ionophore is an antibiotic that possesses weak in vitro activity against gram positive organisms.
BD Cell Enrichment Cocktail
For negative selection of untouched memory CD4+ helper T cells from peripheral blood
| Includes | Biotin mouse Anti-Human CD8, clone SK1, CD11b, clone ICRF44, CD16, clone 3G8, CD19, clone HIB19, CD36, clone CB38, CD41a, clone HIP8, CD45RA, clone HI100, CD56, clone B159, CD123, clone 9F5, CD235a (Glycophorin A), clone GA-R2 (HIR2), gd TCR, clone B1 |
|---|---|
| Content And Storage | In aqueous buffered solution containing BSA™ 0.09% sodium azide at 4°C |
| For Use With (Equipment) | Flow cytometer |
| Quantity | 5 mL |
| For Use With (Application) | For negative selection of untouched memory CD4+ helper T cells from peripheral blood, magnetic cell separation |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Calcineurin Assay Kit, Colorimetric
Non-radioactive, convenient 1-step detection assay kit
Thermo Scientific Chemicals Ethidium Bromide, Molecular Biology Grade, 98%
CAS: 1239-45-8 Molecular Formula: C21H20BrN3,C21H20BrN3 Synonym: 3,8-Diamino-5-ethyl-6-phenylphenanthridinium bromide; Homidium bromide
| CAS | 1239-45-8 |
|---|---|
| Synonym | 3,8-Diamino-5-ethyl-6-phenylphenanthridinium bromide; Homidium bromide |
| Molecular Formula | C21H20BrN3,C21H20BrN3 |
MilliporeSigma™ Chemicon™ Dextran Sulfate 50% Solution
Used as additive in probe hybridization solutions.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ α-D-Glucose-6-phosphate, Monosodium Salt
Aqueous stock solutions are stable for up to 6 weeks at -20°C
| Content And Storage | Store at +2°C to +8°C |
|---|---|
| CAS | 54010-71-8 |
| Form | Crystalline Solid |
| Purity | >99% by enzymatic assay |
| Molecular Formula | C6H12NaO9P |
| Formula Weight | 282.1g/mol |
Thermo Scientific™ Glycerol
Perform a variety of protein and molecular biology applications. Thermo Scientific™ Glycerol is highly purified.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Hypoxanthine
Used in conjunction with thymidine and aminopterin for cloning and selection of hybridoma cell lines