Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
BD BV480 Mouse Anti-Human CD86
CD86 (B70/B7-2) is expressed primarily on monocytes, dendritic cells and activated B cells. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD86 is a ligand for CD28 and CTLA-4 and plays an important role in costimulation of T cells in primary immune response.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD86 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human; Tested in Development: Rhesus, Cynomolgus, Baboon |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human Fractalkine; Flex Set, Bead C6
For measuring soluble human Fractalkine in serum, plasma, and cell culture supernatant samples
R&D Systems™ Rat IL-2 ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Product Type | Rat IL-2 ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole Cells |
| For Use With (Application) | Diagnostics |
Invitrogen™ LanthaScreen™ TR-FRET PPAR delta Competitive Binding Assay Kit, goat
LanthaScreen™ TR-FRET PPAR delta Competitive Binding Assay Kit, goat
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Mouse IFN-gamma ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Product Type | Mouse IFN-gamma ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole Cells |
| For Use With (Application) | Diagnostics |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-17A Enhanced Sensitivity Flex Set (Bead B5)
Measures human Interleukin-17A (IL-17A) in serum, plasma and cell culture supernatant samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-13; Flex Set, Bead E6
Bead-based immunoassay for measuring human interleukin-13 (IL-13) in serum, plasma and cell culture supernatant samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human Inflammatory Cytokine Kit Standard controls
Have been tested to assure function as standards in CBA assays
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Form | Lyophilized |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
| Cross Reactivity | Human |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human Enhanced Sensitivity Detection Reagent (Part B)
For use in Flow Cytometry, Immunoassay
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-12p70; Flex Set, Bead D7
For detecting mouse interleukins in serum and cell culture samples
R&D Systems™ Mouse IL-4 ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human TGF-β1; Flex Set, Bead B6
Human reactivity was determined by testing samples with the BD CBA Human TGF-β1 Flex Set
BD BV480 Mouse Anti-Human CD279 (PD-1)
CD279 is an immunoregulatory receptor expressed on activated T cells, B cells, and myeloid cells. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD279 (PD-1) contains an immunoreceptor tyrosine-based inhibitory motif (ITIM) in the cytoplasmic region. Mice deficient in CD279 show a breakdown of peripheral tolerance and manifest multiple autoimmune symptoms.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD279 (PD-1) |
| Gene ID (Entrez) | 5133 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human CD62L (L-Selectin); Flex Set, Bead D8
Determines human reactivity by testing samples with BD CBA Human Soluble CD62L (L-Selectin) Flex Set
BD BV480 Mouse Anti-Human CD14
CD14 has been identified as a high affinity cell-surface receptor for complexes of lipopolysaccharide (LPS) and serum LPS-binding protein, LPB. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD14-specific antibody reacts with interfollicular macrophages, reticular dendritic cells and some Langerhans cells.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD14 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |