Gel Filtration Media and Columns
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (8)
- (6)
- (3)
- (3)
- (10)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (11)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (16)
- (2)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Cytiva Superdex 30 PG size exclusion chromatography media prepacked into HiLoad 26/600 column
Superdex 30 prep grade (PG) size exclusion chromatography (gel filtration) media prepacked into a HiLoad 26/600 column is optimized for the separation of proteins and peptides, but can also be used with success to separate oligosaccharides.
Cytiva Superdex™ 75 Prep Grade
Offers high resolution fractionation for separation, polishing and product formulation of recombinant proteins
Cytiva Sephacryl™ S-300 High Resolution Media
Offer good recovery and low nonspecific adsorption. Hydrophilic, rigid allyl dextran/bisacrylamide matrix for fast and reproducible purification of proteins, polysaccharides and other macromolecules. Enable gel filtration at laboratory and industrial scale, and may be purchased in pre-packed columns.
Cytiva HiLoad™ 16/600 Superose™ 6 Prep Grade Preparative SEC Column
A prepacked SEC column for high-resolution purification of large biomolecules and protein complexes with sample volumes up to 5 mL
Cytiva Sephadex™ G10 Media
Gel filtration medium for desalting and buffer exchange of peptides and small biomolecules
| Height (Metric) | 30cm |
|---|---|
| Content And Storage | 4 to 30°C |
| Bed Volume | 2 to 3mL/g in Distilled Water |
| pH Range | 2 to 13 |
| Diameter (Metric) Inner | 2.6cm |
| For Use With (Application) | Desalting and Buffer exchange of Peptides and small biomolecules >700 M.W. |
| Max. Pressure | 24-49 cm/h, pressure drop cm H2O/bed height = 2, bed height 30 cm, 2.6 cm i.d |
| Particle Size | 55 to 165 μm in wet form, 40 to 120 μm in dry form |
| Flow Rate | < Darcy´s Law |
| Format | Solid Bead |
| Product Type | Sephadex G10 Media |
| Sample Type | Peptides, Small Biomolecules |
| Support Type | Cross-linked Dextran |
| Height (English) | 11.81 in. |
Cytiva Gel Filtration Calibration Kits
Calibrate gel filtration columns simply, reliably. Cytiva Life Sciences™ Gel Filtration Calibration Kits contain a well-defined series of protein standards.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Calibration Kit |
| For Use With (Equipment) | High-resolution media and prepacked column |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Calibration of high-resolution gel filtration media and column such as Superdex™, Superose and Sephacryl |
Cytiva Sephadex™ G-50 and G-100 DNA Grade Agarose Gels
Used for purification of DNA from small molecules. Cytiva illustra™ Sephadex™ G-50 and G-100 DNA Grade Agarose Gels purify DNA by gel filtration.
| Content And Storage | 4° to 30°C |
|---|---|
| Format | Beaded Gel |
| pH Range | 2 to 10 |
| Product Type | G-50 and G-100 DNA Grade Agarose Gels |
| For Use With (Equipment) | Auto Seq G-50 column, ProbeQuant G-50 micro column, MicroSpin G-50 column and NICK column |
| Sample Type | DNA |
| Support Type | Cross-linked Dextran with Epichlorohydrin |
Cytiva Sepharose Agarose Gel Filtration Media
Choose from a wide range of bead-formed agarose-based gel filtration media. Cytiva Life Sciences™ Sepharose Agarose Gel Filtration Media shows good separation over a wide molecular weight range.
| Format | Solid Bead |
|---|---|
| Product Type | Sepharose Agarose Gel Filtration Media |
| Quantity | 1 L |
| For Use With (Application) | Allow characterization or cleaning up of samples containing components of diverse molecular weight |
Cytiva HiTrap™ Benzamidine FF (high sub) Columns
Remove or purify serine proteases such as thrombin. Cytiva Life Sciences™ HiTrap™ Benzamidine FF (high sub) Columns are prepacked with Benzamidine Sepharose 4 Fast Flow (high sub).
| Particle Size | 90 μm |
|---|---|
| Ligand Type | >12μM p-aminobenzamidine/mL medium |
| Height (Metric) | 2.5cm |
| Content And Storage | 2° to 8°C |
| pH Range | 2 to 8 |
| Product Type | Benzamidine FF Column |
| For Use With (Equipment) | Syringe, peristaltic pump or liquid chromato graphy system such as AKTA™ design or FPLC system |
| Sample Type | Serine Proteases such as Thrombin |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Removal or purification of Serine Proteases such as Thrombin |
| Support Type | 4% Highly Cross-linked Agarose |
| Max. Pressure | 42psi |
| Height (English) | 0.98 in. |
| Height (Metric) | 10cm |
|---|---|
| Content And Storage | 4 to 30°C |
| Bed Volume | 9 to 11mg/g |
| pH Range | 2 to 10 |
| Diameter (Metric) Inner | 5cm |
| For Use With (Application) | For the separation of molecules Mr >30 000 from molecules Mr <1500 such as labeled protein or DNA from unconjugated dyesFor removeing small nucleotides from longer chain nucleic acids |
| Max. Pressure | min 150 cm/h, bed height 10 cm, column 5 cm i.d. |
| Particle Size | 34 to 208 μm in wet form, 20 to 80 μm in dry form |
| Flow Rate | < Darcy´s Law |
| Format | Solid Bead |
| Product Type | Sephadex G50 Media |
| Sample Type | DNA |
| Support Type | Cross-linked Dextran |
| Height (English) | 3.93 in. |
R&D Systems™ Proteome Purify 2 Human Serum Protein Immunodepletion Resin
A single-use resin that depletes serum or plasma of albumin and IgG to improve visualization of target proteins
| Content And Storage | Store the unopened product at 2 - 8° C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Product Type | Immunodepletion Resin |
Cytiva HiTrap™ Capto™ Core 400
Designed for intermediate purification and polishing of viruses and other large biomolecules
R&D Systems™ Proteome Purify 12 Human Serum Protein Immunodepletion Resin
A single-use alternative to existing column or spin cartridge systems to deplete serum or plasma of high abundance proteins
| Content And Storage | Store the unopened product at 2 - 8° C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Product Type | Immunodepletion Resin |
Cytiva Superdex™ 200 Increase 3.2/300 Prepacked Precision Column
Used for micro-scale (μg) preparative purification and for characterization and analysis of small volumes (4 to 50μL) of proteins. Cytiva Lifescience™ Superdex™ 200 Increase 3.2/300 Prepacked Precision Column desigened for size exclusion chromatography.