General Purpose Sample Bags
- (1)
- (100)
- (25)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (18)
- (4)
- (176)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (6)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (7)
- (3)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (5)
- (2)
- (4)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (29)
- (2)
- (14)
- (19)
- (1)
- (6)
- (1)
- (72)
- (4)
- (10)
- (5)
- (31)
- (25)
- (4)
- (19)
- (1)
- (5)
- (1)
- (50)
- (2)
- (7)
- (3)
- (19)
- (13)
- (14)
- (5)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (15)
- (38)
- (10)
- (6)
- (1)
- (34)
- (67)
- (2)
- (1)
- (57)
- (28)
- (3)
- (5)
- (6)
- (7)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (2)
- (12)
- (6)
- (23)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (114)
- (24)
- (6)
- (9)
- (6)
- (12)
- (5)
- (4)
- (217)
- (1)
- (4)
- (25)
- (5)
- (5)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (25)
- (4)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Bitran™ Specimen Storage Bags
Choice of Saranex™ odor-control film for long-term storage or polyethylene for short-term storage
| Closure Type | Zip Seal |
|---|
Qorpak™ 2mil Clear LDPE Zip Bags
Poly Zip Bags protect product while creating an air tight seal. Qorpak™ 2mil Clear LDPE Zip Bags are economical, easy to use and versatile.
| Thickness (English) | 2 mil |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | LDPE |
| Closure Type | Air-tight Seal |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
RD Plastics Clear Reclosable Zip Bags
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For non-biohazard use
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Non-biohazard use, general purpose |
Whirl-Pak™ Stand-Up Sample Bags
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stand-up bags make it very easy to add material to the bag and to remove sample for testing or analysis. The flat bottom ensures stability and the wire tabs hold the top open for easy access.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | Whirl-Pak™ Stand-Up Bag |
| Color | Clear with White Block |
| Material | Polyethylene |
| Sterility | Sterile |
| Sterilization Method | Ethylene Oxide Gas |
| Product Type | Stand-up Bag |
| Protective Inner Packaging | Plastic |
| Outer Packaging | Cardboard |
| Temperature Range (English) | -320°F to +180°F |
| Latex Free | Yes |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +82°C |
| Closure Type | Tape and Wire |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Low-Density Polyethylene Bags
Use as specimen, sample, and freezing bags, and for storing and shipping small items.
Ampac™ Flexibles SealPAK Pouches
Ideal for histology and pathology specimens and for safe biological waste disposal in medical, institutional and industrial facilities
| Thickness (English) | 2.50 mil |
|---|---|
| Temperature Range (Metric) | -56°C to +115°C |
Fisherbrand™ Sterile Sample Bags
An economical and efficient way to collect, contain and carry samples.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Minigrip™ Slider Grip™ Storage Bags
Ideal for a wide variety of applications, especially in environments where gloves are worn
| Color | Clear with Green Zipper |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| Closure Type | Zip Seal |
Cenmed™ PressurePro 95kPa Compliant Transport Bags
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These bags are designed to meet stringent pressure compliance standards, ensuring the safe transportation of sensitive contents. Whether for medical samples, pharmaceuticals, or research materials, these bags offer security and reliability. Equipped with a barcode for efficient tracking.
Fisherbrand™ Heavy-Paper Lined Sample Bags
Ideal for collection, shipment or storage of grain, seed, soil, or food samples
| Includes | Poly lined paper with tin tie |
|---|---|
| Thickness (English) | 1 mil |
| Color | Assorted |
| Material | Paper |
| Closure Type | Tin Tie |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
|---|---|
| Thickness (English) | 4 mil |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | LDPE |
| Closure Type | Heat Seal or Tie |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Minigrip™ 2 MIL Plain ZIPPIT™ Reclosable Zipper Bags
Can be printed with logo or instructions, including bar code, in up to six PMS colors
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Type | Zipper |