Centrifugal Filter Devices
- (24)
- (4)
- (22)
- (55)
- (15)
- (4)
- (14)
- (197)
- (9)
- (7)
- (18)
- (6)
- (1)
- (10)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (338)
- (16)
- (20)
- (325)
- (3)
- (3)
- (20)
- (205)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (11)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (47)
- (55)
- (3)
- (4)
- (1)
- (32)
- (48)
- (12)
- (31)
- (1)
- (39)
- (4)
- (2)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-2 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 119.7 mm |
| Diameter (Metric) | 15.9 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Quantity | 24Pack |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 1 cm2 |
MilliporeSigma™ Microcon-30 kDa Centrifugal Filter Unit with Ultracel-30 Membrane
This 0.5 mL centrifugal filter enables the concentration of biomolecules with a membrane NMWL of 30 kDa. Micron centrifugal filters are ideal for DNA & protein concentration & desalting.
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 100K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins over 100 KDa, in sample volumes from 0.5 to 100 mL.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| MWCO | 100 kDa |
| Content And Storage | Store at Room Temperature. |
| Material (Membrane) | PES |
| Purification Target | Protein |
| Product Line | Pierce |
GVS Micro Centrifugal Filters, 2 mL
GVS Micro Centrifugal Filters available with membranes in PES, PVDF, CA, PTFE, MCE, or Nylon.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filter Tube |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Sample Volume | 2 mL |
| Filter Type | Membrane Filter |
Corning™ Costar™ Centrifugal Devices: Spin-X™ LC
Handles volumes up to 500μL. Corning™ Costar™ Centrifugal Devices: Spin-X™ LC includes a nylon membrane for applications such as HPLC sample preparation.
| Type | Spin-X LC |
|---|---|
| Material (Membrane) | Nylon |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrator PES
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of protein samples.
| Type | Spin Column, Bottle |
|---|---|
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 20 to 100 mL |
| Quantity | 1pk |
| For Use With (Application) | concentration, desalting, and buffer exchange of biological samples |
Sartorius™ Vivaspin™ 2 Centrifugal Concentrator with Hydrosart™ Regenerated Cellulose (RC) Membrane
Vivaspin™ 2 Centrifugal Concentrators are disposable ultrafiltration units for concentration of macromolecules. With a broad range of molecular weight cut-offs (MWCO) and membrane materials they are suitable for various substrates, including proteins, viruses, nucleic acids, and nanoparticles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Concentrator |
| Length (Metric) | 126 mm |
| For Use With (Equipment) | Swinging Bucket Rotor (3 mL), Fixed-angle Rotor (2 mL) |
| Material (Membrane) | Hydrosart |
| Length (English) | 5 in. |
| Volume (Metric) | 3 mL |
| Sample Volume | Up to 3 mL |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Vivaspin™ Turbo 4 Ultrafiltration Unit
Handles up to 4mL sample volume in 4 swing-out and fixed angle rotors accepting 15mL centrifuge tubes. Sartorius Vivaspin Turbo 4 Ultrafiltration Unit, features twin vertical membranes and sleek internal design for fastest sample concentration with highest recoveries.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Concentrator |
| Description | Turbo 4 Ultrafiltration Unit |
| Length (Metric) | 1225 mm |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Sample Type | Sample type: Nanoparticles; Peptide; Protein |
| Material (Membrane) | PES |
| Sample Volume | 4 mL |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Concentration, Desalting, buffer exchange |
| Sterility | Non-sterile |
| Max. Force | Swing-out rotor : 4000 x gAngle rotor : 7500 x g |
Sartorius Vivaspin™ 15R Centrifugal Concentrators
Features a Hydrosart™ modified regenerated cellulose membrane. Sartorius Vivaspin 15R Centrifugal Concentrators are ideal when extremely high recovery rate and very low adsorption is required, e.g. applications such as concentration and desalting of immunoglobulin fractions. Available in a range of MWCO.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Concentrator |
| Length (Metric) | 116 mm |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Material (Membrane) | Hydrosart |
| Sample Volume | 15 mL |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3.87 cm2 |
GVS Micro Centrifugal Filters, 50 mL
GVS Micro Centrifugal Filters available with membranes in PES, PVDF, CA, PTFE, MCE, or Nylon.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filter Tube |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Volume (Metric) | 50 mL |
| Sample Volume | 50 mL |
| Filter Type | Membrane Filter |
MilliporeSigma™ Amicon™ Pro Purification System
Collapses the protein purification workflow into as few as three spins, in a single device
Thermo Scientific™ 2mL Nonsterile Centrifugal Filters
Filter volumes up to 2mL with these 2mL polypropylene centrifugal filters
| Type | Centrifugal Filter |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Benchtop or Floor Model Centrifuge |
| Housing Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Target2 |
GVS Centrifugal Filters, 15 mL
GVS Centrifugal Filters available with molecular weight cut-offs (MWCO) of 5, 10, 30, 50, or 100 kDa.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filter Tube |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| Sample Volume | 15 mL |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Non-sterile |
Epredia™ EZ Megafunnel™ with Caps and Slides
Prepare larger volume samples conveniently with the Epreida™ EZ Megafunnel™ with Caps and Slides.