Centrifugal Filter Devices
- (24)
- (4)
- (22)
- (55)
- (15)
- (4)
- (14)
- (197)
- (9)
- (7)
- (18)
- (6)
- (1)
- (10)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (338)
- (16)
- (20)
- (325)
- (3)
- (3)
- (20)
- (205)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (11)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (47)
- (55)
- (3)
- (4)
- (1)
- (32)
- (48)
- (12)
- (31)
- (1)
- (39)
- (4)
- (2)
Filtered Search Results
Simport™ Scientific CytoSep™ Fluid Chamber for Sakura Cyto-Tek Cytocentrifuge
Disposable CytoSep™ Fluid Chamber for Sakura Cyto-Tek Cytocentrifuge offers lower risk of contamination than reusable funnels.
MilliporeSigma™ Microcon DNA Fast Flow PCR Grade with Ultracel Membrane, Dual Cycle EtO Treated
Microcon PCR Grade Centrifugal Filters are ideal for DNA concentration & desalting applications. The dual cycle Ethylene Oxide (EtO) treatment renders contaminating DNA non-amplifiable.
MilliporeSigma™ Microcon™ Centrifugal Filters with Biomax™ Membrane
These Microcon™ Centrifugal Filter with Biomax™ Membrane are 0.5 mL centrifugal filters that are ideal for concentration and desalting of biomolecules.
| Diameter (Metric) | 12.3 mm |
|---|---|
| Material (Membrane) | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Microcon™ Biomax™ MWCO Variety Pack
These Microcon™ Centrifugal Filter with Biomax™ Membrane are 0.5 mL centrifugal filters that are ideal for concentration and desalting of biomolecules.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 77 cm |
| Diameter (Metric) | 16.3 mm |
| Housing Material | PTFE |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophilic) |
| Volume (Metric) | 0.4 mL |
| Quantity | 25 Pk. |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Reagents for Amicon™ Pro Affinity Concentration Kit Protein A with Amicon™ Ultra-0.5 Device
Reagents for MilliporeSigma™ Amicon Pro Affinity Concentration Kit Protein A with Amicon Ultra–0.5 Device
Sartorius Vivaspin™ 100 Disposable Ultrafiltration Units
Vivaspin™ 100 has the highest capacity of any centrifugal ultrafiltration device, for easy and convenient handling of larger sample volumes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Concentrator |
| Material (Membrane) | PES |
| Sample Volume | 100 mL |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva Vivaspin™ 2 Sample Concentrators
Use for one-step, non-denaturing sample concentration in a single tube for minimal sample handling and reduced sample loss. Cytiva Life Vivaspin™ 2 Sample Concentrators cater to scientists working with sample volumes ranging from 100 μl to 20 ml, with a range of MWCO values from Mr 3 000 to 100 000.
| Length (Metric) | 126 mm |
|---|---|
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 400 μL to 2 mL |
| Quantity | 25/Pk. |
| Width (Metric) | 17 mm |
| Filtration Area | 1.2 cm2 |
Sartorius™ Vivaspin™ 2 Centrifugal Concentrator with Cellulose Triacetate (CTA) Membrane
Vivaspin™ 2 Centrifugal Concentrators are disposable ultrafiltration units for concentration of macromolecules. With a broad range of molecular weight cut-offs (MWCO) and membrane materials they are suitable for various substrates, including proteins, viruses, nucleic acids, and nanoparticles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Concentrator |
| Length (Metric) | 126 mm |
| For Use With (Equipment) | Swinging Bucket Rotor (3 mL), Fixed-angle Rotor (2 mL) |
| Material (Membrane) | Cellulose Triacetate |
| Length (English) | 5 in. |
| Sample Volume | 2 mL |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Vivaspin™ Filtrate Centrifugal Concentrators
Remove proteins from difficult to filter samples, even whole blood. Sartorius Vivaspin™ Filtrate performs centrifugal ultrafiltration against the direction of centrifugal force for fast and simple preparation of protein-free ultrafiltrates. PES and CTA membranes for 5000 to 300,000 Dalton MWCO.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Ultrafilter |
| Length (Metric) | 93 mm |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Diameter (Metric) | 14 mm |
| Volume (Metric) | 0.5 to 2.5 mL |
| Quantity | 12 Pk. |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Small volume centrifugal ultrafiltration of biological samples |
| Sterility | Non-sterile |
| Max. Force | 2000xG (Fixed Angle Rotor); 2500xG (Swinging Bucket Rotor) |
Epredia™ Cytoblock™ Cell Block Preparation System
Facilitate quick, reliable processing of FNAs, tissue fragments, and cell buttons with the Cytoblock™ Cell Block Preparation System.
Sartorius Vivaspin™ Turbo 15 PES Centrifugal Concentrators
Combines high-flux, twin membranes with a sleek internal design for superior performance. Sartorius Vivaspin™ Turbo 15 Centrifugal Concentrators deliver ultra-fast concentration and virtually complete concentrate recovery. Available in a range of MWCO in 12-packs or convenient 48-pack cases.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 11.8 cm |
| Housing Material | Polystyrene |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 11 mL |
| Sample Volume | 15 mL |
| For Use With (Application) | Concentration, desalting or buffer exchange applications |
| Width (Metric) | 27 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Max. Force | 4,000 x g |
| Filtration Area | 7.2 cm2 |
| Type | Centrifugal Concentrator |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Filter Type | Ultrafiltration |