General Clinical Specimen Containers
- (1)
- (1)
- (5)
- (37)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (8)
- (12)
- (11)
- (262)
- (20)
- (30)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (29)
- (6)
- (1)
- (258)
- (97)
- (1)
- (2)
- (3)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (16)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (12)
- (1)
- (13)
- (31)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (3)
- (86)
- (2)
- (19)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (222)
- (3)
- (72)
- (122)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ DuoClick Specimen Containers
User friendly, cost effective and safe alternative for specimen collection and transport
| Closure Size | 53 mm |
|---|---|
| Product Type | Specimen Container |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | 95kPa compliance |
| For Use With (Application) | Specimen collection and transport |
| Closure Type | Double-click Screw Cap |
| Closure Material | HDPE |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Samco™ Clicktainer™ Vials and Specimen Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Samco™ Clicktainer Vials and Specimen Containers provide excellent sample protection and user safety by ensuring correct cap application the every time.
| Diameter (Metric) | 53 mm |
|---|
Starplex™ Scientific LeakBuster™ Specimen Containers: Sterile
Ideal for use in harsh transport conditions or in pneumatic tube systems
| Label | Yes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
Epredia™ Signature Series™ Specimen Transportation System -STS™ Prefilled Containers 10% NBF
Transport, store and retrieve pathology specimens in a safe and cost effective manner with Signature Series™ Specimen Transportation System - STS™ prefilled 10% NBF in various configurations.
| Sterility | Non-sterile |
|---|
Thermo Scientific™ Samco™ Wide-Mouth Bio-Tite™ 90mL (3 oz.) 53mm Specimen Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Prevent bio-hazardous spills with these leak-resistant wide-mouth containers, ideally suited for urine collection from women during pregnancy and for older or overweight patients.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Closure Size | 53 mm |
| Diameter (Metric) | 53 mm |
| Capacity (Metric) | 90 mL |
| Material | Virgin Polypropylene |
| Closure Type | Bio-Tite Lid |
| Closure Included | Yes |
Parter Medical Products™ Sterile Specimen Cups
Parter Leak-Resistant Specimen Containers are specifically designed for collection and transport of Microbiology, Urinalysis, Pathology, Drug Testing and Histology specimens. Sterility Certification for each lot is provided upon request.
| Capacity (Metric) | 90 mL |
|---|---|
| No. per Case | 400/Cs. |
| Graduated | Yes |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Material | HDPE |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap with Gasket |
Thermo Scientific™ Samco™ Histology Bio-Tite™ Nonsterile Specimen Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Prevent bio-hazardous spills and conserve storage space with these stackable containers, offered in capacities from 20mL to 120mL with 35, 48 or 53mm openings.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Specimen Container |
| Label | No Label |
| Material | Virgin Polypropylene |
| Closure Type | Bio-Tite Lid |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Samco™ Pathology and General Use Specimen Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Handle dry or liquid specimens with economical and disposable Thermo ScientificTM SamcoTM Pathology and General Use Specimen Containers. For single-time use.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Specimen Container |
| Diameter (Metric) | 70 mm |
| Label | No Label |
| Graduations | Molded |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ Snap-Seal Disposable Plastic Sample Containers
Designed for a wide variety of applications and provide a reliable leak-tight seal when closed properly
| Color | Translucent |
|---|---|
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Hinged Snap Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Epredia™ STS™ Specimen Transport System Pre-filled Specimen Containers 10% NBF - Bio-Tite™
Transport, store and retrieve pathology specimens in a safe and cost effective manner with Epredia™ Specimen Transportation System (STS™).
| Includes | 10% NBF |
|---|---|
| Product Type | Pre-filled Specimen Container |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Bio-Tite Lid |
| Sterility | Non-sterile |
Falcon™ Sterile Sample Containers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Made of clear polypropylene for strength and visibility. Falcon™ Sterile Sample Containers are ideal for specimen collection.
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
StatLab™ Formalin, 10% Neutral Buffered
10% Neutral Buffered Formalin prefilled in StatClick containers that feature an audible clicking sound when the leak-proof seal has been properly engaged, assuring accurate closure and maintaining specimen integrity during transport.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Pre-filled Formalin Container |
| Graduated | No |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Polypropylene Graduated Specimen Containers
Ideal for specimen collection, transportation and storage
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |