Tissue Grinders
Tissue grinders and pestles are laboratory devices used to homogenize, disrupt, or grind biological tissues and cells. They are commonly constructed of glass or plastic and come in a variety of sizes and designs for different applications. Tissue grinders include Potter-Elvehjem tissue grinders, Dounce tissue grinders, disposable tissue grinders, and micro tissue grinders. Pestles are used with mortars or tubes to grind samples by hand or motor. These products are universally used in life science laboratories for applications like DNA, RNA, and protein extraction.
Capacity (Metric)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (1)
- (16)
- (14)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (29)
- (3)
- (12)
- (3)
- (1)
- (11)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (14)
- (5)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
Product Type
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (32)
- (3)
- (21)
Material
- (40)
- (9)
- (2)
- (10)
- (9)
- (6)
- (6)
- (15)
- (2)
- (1)
Autoclavable
- (13)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Keyword Search:
Clear search
46
–
60
of
228
results
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Micro-Scale Tissue Grinder, All Glass
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With ground glass pestle
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Disposable Microtubes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Wheaton™ Grinding Chamber Replacement Parts For Tapered Tissue Grinders With PTFE Pestles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tapered tissue grinders replacement grinding chamber for fluoropolymer resin pestle
| For Use With (Equipment) | Tapered tissue grinder |
|---|---|
| Product Type | Grinding Chamber |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Tapered tissue grinder with PTFE pestle |
Corning™ PYREX™ Motor-Driven Glass Pestle Tissue Grinder
Consist of glass tube and pestle with clearance of 0.15mm
| Top Style | Beaded rim |
|---|---|
| Product Type | Tissue Grinder |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Designed for grinding small samples for pathological and biochemical work |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Tenbroeck Tissue Grinder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hand or motor operation
| Product Type | Tenbroeck Tissue Grinder |
|---|---|
| Clearance (English) | 0.004 to 0.006 in. |
| Clearance (Metric) | 0.1 to 0.15mm |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Micro Duall™ Tissue Grinder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heavy-walled construction minimizes tube breakage
| Includes | Pestle, tube and Phenolic cap with PTFE liner |
|---|---|
| Product Type | Tissue Grinder |
| Clearance (English) | 0.004 to 0.006 in. |
| Material | Ground Glass |
| Clearance (Metric) | 0.00015 to 0.0002mm |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Potter-Elvehjem Tissue Grinder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Large volume with a finely machined PTFE pestle
| Capacity (English) | 3.38 oz. |
|---|---|
| Clearance (English) | 0.004 to 0.006 in. |
| Clearance (Metric) | 0.00015 to 0.0002mm |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Glass Tubes for DUALL™ Tissue Grinder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For DUALL tissue grinders
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Duall™ Tissue Grinders
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Combined conical and cylindrical surfaces improve grinding efficiency
| Clearance (English) | 0.004 to 0.006 in. |
|---|---|
| Clearance (Metric) | 0.1 to 0.15mm |
| For Use With (Application) | Ideal for connective tissue such as muscle, heart and lung |
DWK Life Sciences Kimble™ Duall™ All-Glass Tissue Grinder Accessory, Grinding Tube
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Improves grinding efficiency
| For Use With (Equipment) | Duall™ all Glass tissue grinders |
|---|---|
| Product Type | Tissue Grinder Tube |
| For Use With (Application) | Improves grinding efficiency |
KIMBLE™ Disposable PESTLE™ Replacement Microtube, natural PP
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement microtubes constructed of polypropylene.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Duall™ Tissue Grinders with Safety-coated Tube
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Clearance (English) | 0.004 to 0.006 in. |
|---|---|
| Material | Glass |
| Clearance (Metric) | 0.1 to 0.15mm |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Closed System Sterile Tissue Grinder (Vitrified Tip)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Minimizes the risk of personal contact with samples
| Includes | Fully assembled, 30% Glass filled Polypropylene pestle, Polypropylene conical sample tube with solid HDPE cap and an adhesive label |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ All-Glass Potter-Elvehjem Tissue Grinders
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for motor drive using 788000 Stirrer Adapter
| For Use With (Equipment) | All Glass Potter-Elvehjem tissue grinders |
|---|---|
| Clearance (English) | 0.004 to 0.006 in. |
| Material | Ground Glass |
| Clearance (Metric) | 0.00015 to 0.0002mm |
| For Use With (Application) | Designed for motor drive using 788000 stirrer adapter |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Pestles For Dounce All-Glass Tissue Grinders
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
All-glass component parts.
| For Use With (Equipment) | Dounce tissue grinder |
|---|