Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (158)
- (173)
- (49)
- (185)
- (2)
- (2)
- (72)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (7)
- (51)
- (2)
- (8)
- (1)
- (81)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (332)
- (10)
- (9)
- (11)
- (4)
- (13)
- (2)
- (16)
- (25)
- (16)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (12)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (129)
- (2)
- (5)
- (7)
- (4)
- (301)
- (1)
- (7)
- (7)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (27)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (157)
- (16)
- (23)
- (356)
- (6)
- (2)
- (22)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (198)
- (302)
Filtered Search Results
Certified Screw Top Vial Kits with Pico Pure Plus+™ Caps, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Developed for the LC/MS market. It is a one-piece septumless closure system and does not have the contamination issues that is found is other closures.
| Closure Size | 9 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) | 2 mL |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Vial, Cap and Septa Assembled Kits with PTFE Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Amber Glass Screw Thread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Amber |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ SureSTART™ MSCERT Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ MSCERT Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Hardness | 55 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | MSCERT Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | MSCERT |
| Closure Color | Blue |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
R.A.M.™ Convenience Kit with Closures and Septa, 9 mm, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Includes 2 mL glass vials with polypropylene hole caps, and septa in various materials.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Convenience Kit with Closures and Septa (Unassembled) |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | R.A.M. |
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI Amber Vial Convenience Packs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Borosilicate glass 12 x 32mm vial with 300μL glass limited volume insert
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
Fisherbrand™ 8 mm Standard Opening Screw Thread Vial Convenience Kits (8-425)
Save time and reduce the risk of contamination by using Fisherbrand™'s vial convenience kits. Each kit includes 100 clear or amber glass vials and 100 screw thread caps with pre-assembled septa.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Pre-slit | No |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 8 mm |
| Septum | Red PTFE/White Silicone |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Closure Material | Polypropylene |
| Includes | Vials and Closures |
| Product Type | Screw Thread Autosampler Vial Convenience Kit |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Hole | 5.5 mm |
| Graduated | No |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Amber Glass Vial, Cap and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Amber |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with ETFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | ETFE, Burnt Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI™ Vials with ABC Screw Thread
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to Wheaton LVI Vials with Crimp Top, except feature a 9mm ABC screw-thread finish that can be used only with ABC caps
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Natural |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Clear Glass Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Screw Top Vials with Aluminum-lined Solid Caps
Suitable to inject samples from an autosampler, available in a variety of colors and volumes.
| Material (Liner) | Aluminum |
|---|---|
| Product Type | Screw Top Vial Kit |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Solid Top Cap |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Silver |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Closure Material | Aluminum |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Amber Screw Top Vials with Polypropylene Hole Caps
Amber glass is useful for protecting sensitive analytes from exposure to UV light. Polypropylene caps can withstand temperatures up to 135°C.
| Description | Pre-assembled |
|---|---|
| Product Type | Screw Top Vial |
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene |