Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (5)
- (2)
- (54)
- (1)
- (1)
- (95)
- (2)
- (71)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (111)
- (2)
- (1)
- (271)
- (2)
- (5)
- (3)
- (30)
- (10)
- (1)
- (5)
- (74)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (29)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (40)
- (9)
- (25)
- (45)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (190)
- (42)
- (1)
- (3)
- (55)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (45)
- (6)
- (1)
- (11)
- (9)
- (2)
- (7)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (145)
- (2)
- (7)
- (395)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (281)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (51)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (20)
- (3)
- (28)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (46)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (164)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (18)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (138)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (42)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ 0.2 mL TPX Screw Top Microvial with Glass Insert for <2 mL Samples, Level 3 High Performance Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use this special SureSTART™ TPX Screw Top Microvial with Glass Insert, Performance Level 3, to maximize injection volume when analysing samples of less than 2 mL.
DWK Life Sciences MicroLiter 16 mm Screw Thread Headspace Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 16 mm screw thread headspace vials are made from Type 1 borosilicate glass and work well on PerkinElmer™ Agilent™, CTC Analytics, Shimadzu™, Tekmar™, and other headspace autosamplers. They meet strict tolerances set by the manufacturer of the instrument
| For Use With (Equipment) | 16 mm Screw Thread Headspace Caps - MicroLiter |
|---|---|
| Closure Size | 16 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 22 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
Fisherbrand™ 10 mm Wide Opening Screw Thread Vials (10-425)
Fisherbrand™ 10 mm screw thread vials feature a wide neck opening which allows for easy filling. Available with marking spot and graduation marks for convenient sample identification.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 1.5 mL |
| Volume (Metric) Usable | 2 mL |
| Closure Size | 10 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Glass |
| Product Type | Screw Thread Autosampler Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 10 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Crimp Top Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Choose SureSTART™ 2 mL Glass Crimp Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Crimp Top Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 11 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Crimp Top Vials, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ 2 mL Glass Crimp Top Vials, Performance Level 1, for everyday chromatography analysis. They are Specification Certified and meet Pharmacopia requirements.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Product Type | Crimp Top Vial |
| For Use With (Equipment) | 11 mm Aluminum Crimp Caps and Septa |
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 1 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Product Line | SureSTART Level 1 |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 11 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 4 mL Glass Screw Top Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 4 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput volatile gas analyses.
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 4 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 3.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 13 mm |
Thermo Scientific™ Virtuoso™ 9mm Wide Opening Clear Glass Screw Thread Vial with V-Patch
Ensure high quality printing and reliable sample data on a vial designed for the Thermo Scientific™ Virtuoso™ Vial Identification System.
| Closure Size | 9 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | Virtuoso |
DWK Life Sciences Kimble™ ShellVial with N-51A Borosilicate Glass Plain Top
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available with or without closure
| Color | Clear |
|---|---|
| Quantity | 144 Pk. |
| Style | Plain top |
| Material | Borosilicate Glass |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Level 3 High Performance Applications
Use these 6, 10, and 20 mL SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Performance Level 3, for your volatile gas analyses.
| Product Type | Crimp Top Headspace Vial |
|---|---|
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 3 |
| Material | Clear Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 20 mm |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Titeseal™ 4mL Shell Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
15 x 45mm
| Height (Metric) | 44 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Quantity | 200/Pk. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Plug Style Needle |
| For Use With (Application) | Chromatography applications |
| Closure Material | Polyethylene |
| Height (English) | 1.73 in. |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 20 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput volatile gas analyses.
| Height (Metric) | 75 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 20 mL |
| Product Type | Screw Thread Headspace Vial |
| Volume (Metric) Usable | 18 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 20 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Round Bottom |
| Size (Metric) Opening | 18 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 40 mL EPA Certified Glass Screw Top Vials, Level 2 for High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 40 mL EPA Certified Glass Screw Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 40 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 38 mL |
| Marking Spot | No |
| Certifications/Compliance | EPA Certified |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 24 mm |
Globe Scientific Sample Cups for Abbot Architect Series Analyzers
Designed for use with the Abbott Architect Series Analyzers. Globe Scientific Sample Cups for Abbot Architect Series Analyzers are constructed from polystyrene and are specifically designed for use with these products.
DWK Life Sciences Wheaton™ 15mm x 45mm Screw-Top Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wheaton 15 x 45 Screw Top Vials are designed primarily for use in the Waters WISP™ 48-position and other autosamplers. The vials are manufactured from Type I borosilicate glass and packaged in shrink- wrapped trays of 100 for convenience and cleanliness
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ SureSTART™ GOLD-Grade Polypropylene Microvials for <2 mL Samples (Level 3)
Use SureSTART™ GOLD-Grade Polypropylene Microvials, Performance Level 3, for analysis of <2 mL samples that are prone to non-specific binding
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Marking Spot | No |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 3 |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Insert Vial, Conical |