Anti-Static, ESD Gloves
- (6)
- (21)
- (2)
- (2)
- (6)
- (23)
- (19)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (48)
- (4)
- (4)
- (13)
- (3)
- (2)
- (9)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (16)
- (11)
- (14)
- (10)
- (5)
- (29)
- (4)
- (12)
- (6)
- (5)
- (14)
- (5)
- (6)
- (51)
- (6)
- (5)
- (6)
- (5)
- (6)
- (45)
- (28)
Filtered Search Results
TechNiGlove International TN2000W-E Series Class 100/ISO 5 White Nitrile ESD Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
TechNiGlove 12 in. ambidextrous Class 100 nitrile gloves feature microtextured fingertips for a secure grip on all surfaces. Proprietary ESD formulation allows this glove a greater capacity to dissipate a static charge.
| Tensile Strength | 12.5 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Applications | Industrial |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Gender | Unisex |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Hem Color | White |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | TN2000 Series |
| FDA 510 (k) | No |
| Product Type | ESD Gloves |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Latex Free | Yes |
| ASTM F739 | No |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | Class 100, ISO 9001:2000, ISO 14001:2004 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO9001:2000 and ISO 14001:2004 |
SHOWA™ AP800 ESD Nitrile-Coated Gloves
Electrostatic dissipative 13-gauge micro fiber polyester, embossed microporous foam nitrile coating glove
| Thickness (Metric) | 0.7 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
SHOWA™ AC800 ESD Nitrile-Coated Cut Resistant Gloves
Electrostatic dissipative 18-gauge HPPE, cut resistant embossed microporous foam nitrile coating glove
| Thickness (Metric) | 0.8 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | HPPE |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
QRP™ Qualatherm 50G Extreme High Temperature ESD-Safe Gloves
Electostatic dissipative gloves protect from dry contact temperatures ranging from -210°F to 1400°F, and packaged for ISO 5 (Class 100) cleanrooms.
MAPA™ Ultrane 524 ESD Glove
Lightweight, PU coated, general purpose glove with electrostatic discharge properties and touchscreen capabilities.
| Length (Metric) | 27 cm |
|---|---|
| Coating Material | Polyamide, Polyurethane |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Latex Free | No |
| Thumb Style | Wing |
| Material | Elastomer, PU |
| Gender | Unisex |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |
| Hand | Specific |
| Puncture Rating | ASTM F2878 LEVEL 0 |
SHOWA™ AX200 ESD Uncoated Gloves
Electrostatic dissipative 18-gauge nylon, uncoated seamless knit glove
| Thickness (Metric) | 0.8 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Light Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nylon |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Ansell HyFlex™ 11-819 ESD Safety Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The HyFlex™ 11-819 ESD Safety Glove combines protection, comfort, and dexterity with ESD/Touchscreen compatibility.
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 388:3121A, EN 420:2003 + A1:2009, EN 16350 |
| Length (Metric) | 19.5 to 25.5 cm |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Dark Blue |
| Length (English) | 7.7 to 10.0 in. |
| Model | 11-819 ESD |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nylon,Spandex,Carbon Fiber |
| Certifications/Compliance | ANSI ABR 3 |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
SHOWA™ AC200 ESD Uncoated Cut Resistant Gloves
Electrostatic dissipative 18-gauge HPPE, uncoated cut resistant glove
| Thickness (Metric) | 0.8 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | HPPE |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Transforming Technologies GL4500 - ESD Nylon Inspection Gloves - Uncoated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ESD Nylon Inspection Gloves are designed to be worn when handling ESD susceptible items.
| Product Type | ESD Gloves |
|---|---|
| Packaging Type | Box |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Gray |
| Quantity | 12 pack |
| Material | Nylon,Carbon Fiber,Elastane |
| Gender | Unisex |
| Glove Cuff Style | Rolled |
| Hand | Ambidextrous |
SHOWA™ PVC Triple-Dipped Oil-Resistant ESD Gloves
Gloves are designed for handling flammable or explosive materials, featuring an anti-static liner and coating for protection in extreme environments.
| Series | 660ESD |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | PVC |
| Color | Black |
| Length (English) | 12 in. |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Cotton/Polyester Blend |
| For Use With (Application) | Handling Flammable, or Explosive Materials |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
| Hand | Specific |
Transforming Technologies GL4500P - ESD Nylon Inspection Gloves - Palm Coated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Palm ESD Nylon Inspection Gloves are designed to be worn when handling ESD susceptible items.
| Applications | Industrial,Laboratory |
|---|---|
| Product Type | ESD Gloves |
| Packaging Type | Box |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Gray |
| Quantity | 12 pack |
| Material | Nylon,Carbon Fiber |
| Coated Area | Palm |
| Gender | Unisex |
| Hand | Ambidextrous |
QRP™ 55G Qualatherm™ 1400 ESD Gloves - 18 in.
Gloves are ESD Safe according to ANSI/ESD S20.20-2014, and provide protection from dry contact temperatures ranging from 210°F to 1400°F.
Transforming Technologies GL4500T - ESD Nylon Inspection Gloves - Finger Tip Coated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ESD inspection gloves are designed to be worn when handling ESD susceptible items.
| Applications | Industrial,Laboratory |
|---|---|
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Gray |
| Quantity | 12 pack |
| Material | Nylon,Carbon Fiber,Polyamide,Elastane |
| Coated Area | Fingertip |
| Gender | Unisex |
| Glove Cuff Style | Rolled |
| Hand | Ambidextrous |
PIP™ CleanTeam™ Seamless Knit Nylon/Carbon Fiber ESD Gloves
Electrostatic Dissipative (ESD) fiber yarns blended with low lint nylon reduce static build-up on the glove's surface for improved performance in electronics assembly.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Applications | Laboratory |
| Yarn Gauge | 15 |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Gray |
| Material | Nylon,Carbon Fiber |
| Powdered | Powder Free |
| For Use With (Application) | Aerospace, Circuit Board Manufacturing, Electronics Assembly, and Munitions |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Specific |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | 40-6410 |
| Product Type | ESD Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |
Honeywell™ North™ NorthFlex Light Task™ ESD Anti-Static Conductive Gloves
Lightweight, 15-gauge liner is constructed of copper based Thunderon™, with low surface resistivity when tested in accordance with EN 1149.
| Construction | Seamless Knit |
|---|---|
| Length (Metric) | 52 cm |
| Yarn Gauge | 15 |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | White |
| Length (English) | 20.5 in. |
| Material | Nylon,Thunderon |
| For Use With (Application) | Electronic Component Assembly/Handling |
| Hand | Specific |
| Series | NF15ESD |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 1149 |
| Product Type | ESD Gloves |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 105, ASTM D3389-05 |
| Glove Cuff Style | Knit |