Cell Function Reagents and Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (16)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (4)
- (1)
- (15)
- (1)
- (14)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (42)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (3)
- (6)
- (2)
- (2)
- (34)
- (1)
- (9)
- (190)
- (9)
- (210)
- (21)
- (23)
- (29)
- (64)
- (8)
- (2)
- (9)
- (110)
- (3)
- (6)
- (22)
- (1)
- (15)
- (6)
- (8)
- (9)
- (18)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (15)
- (3)
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (31)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (40)
- (15)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (7)
- (7)
- (6)
- (39)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (4)
- (27)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (97)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (5)
Filtered Search Results
Invitrogen™ CellEvent™ Senescence Green Detection Kit
CellEvent™ Senescence Green Detection Kit consists of a fluorescent probe and optimized buffer that enable the image-based detection of senescent cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at Room Temperature or on Wet Ice |
|---|---|
| Format | 96-well plate |
| Product Type | Senescence Green Detection Kit |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope,High Content Analysis Instrument |
| Product Line | CellEvent |
| Detection Method | Fluorescence |
| Cell Type | Mammalian Cells |
Invitrogen™ CellTrace™ Violet Cell Proliferation Kit, for flow cytometry
CellTrace™ Violet Cell Proliferation Kit, for flow cytometry
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Format | Tube(s) |
| Product Type | Cell Proliferation Kit |
| For Use With (Equipment) | Flow Cytometer |
| Solubility | DMSO (Dimethylsulfoxide) |
| Emission | 405/450 |
| For Use With (Application) | Proliferation Assay |
| Product Line | CellTrace |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ LIVE/DEAD™ BacLight™ Bacterial Viability Kits
LIVE/DEAD™ BacLight™ Bacterial Viability Kits are easy-to-use fluorescent staining kits commonly used for assessing the viability of bacterial cells. These kits provide a two-color fluorescence assay of bacterial viability using green and red fluorescent dyes for use with imaging, flow, and assays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Viability Kit |
| Dye Type | Other Label(s) or Dye(s) |
| Product Line | BacLight, LIVE/DEAD |
| Detection Method | Fluorescence |
| Cell Type | Bacteria |
Molecular Probes™ BacLight™ Bacterial Membrane Potential Kit
BacLight™ Bacterial Membrane Potential Kit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Escherichia coli (K-12 strain) BioParticles™, Alexa Fluor™ 594 conjugate
The fluorescence of the dye conjugates is uniformly intense over the pH range from 3 to 10.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Molecular Probes™ BacLight™ Green Bacterial Stain
BacLight™ Green Bacterial Stain
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ PrestoBlue™ and PrestoBlue™ HS Cell Viability Reagents
Monitor cell proliferation and viability with the resazurin-based PrestoBlue and PrestoBlue HS cell viability reagents. These nontoxic and cell permeable reagents quantitatively measure cell viability in as little as 10 minutes using absorbance- or fluorescence-based microplate readers.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C and protect from light. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Type | Cell Viability Reagent |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader,Spectrophotometer,HTS Reader |
| For Use With (Application) | Viability Assay |
| Product Line | PrestoBlue |
| Detection Method | Colorimetric, Fluorescence |
Invitrogen™ LIVE/DEAD™ Viability/Cytotoxicity Kit, for mammalian cells
Useful with a variety of fluorescence-detection methodologies
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ alamarBlue™ and alamarBlue™ HS Cell Viability Reagents
The alamarBlue cell viability reagents are ready-to-use resazurin-based solutions that function as cell health indicators by using the reducing power of living cells to quantitatively measure viability.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator at 2°C to 8°C Protect from light. |
| Form | Liquid |
| Product Type | Cell Viability Reagent |
| Color | Blue |
| Emission | 590 |
| Concentration | 10X |
| For Use With (Application) | Viability Assay |
| Product Line | alamarBlue |
| Detection Method | Colorimetric, Fluorescence |
Invitrogen™ Calcein AM, Cell-permeant Green and Blue Dyes
Calcein AM is a cell-permeant dye that can be used to determine cell viability in most eukaryotic cells. In live cells, the non-fluorescent Calcein AM is converted to green or blue fluorescent Calcein, after acetoxymethyl ester hydrolysis by intracellular esterases.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C) and protect from light. |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope |
| Reagent Type | Cell Tracker Compounds, Cell Labeling Reagents |
| Dye Type | Other Label(s) or Dye(s) |
| For Use With (Application) | Cell Tracing,Cell Tracker |
Invitrogen™ LIVE/DEAD™ Fixable Near IR (780) Viability Kit, for 633 nm excitation
The LIVE/DEAD Fixable viability kits allow for clear determination of live and dead cells, enabling more precise analysis with both conventional and spectral flow cytometry.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Excitation/Emission | 633/785 nm |
| Description | LIVE/DEAD™ Fixable Near IR (780) Viability Kit, for 633 nm excitation |
| Conjugate | LIVE/DEAD Fixable Near IR (780) Cell Stain |
| Compatible Cells | Eukaryotic Cells |
| Solubility | DMSO (Dimethylsulfoxide) |
| Color | Near-IR |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
| Detection Method | Fluorescence |
| Format | Tube(s) |
| For Use With (Equipment) | Flow Cytometer |
| Flow Cytometer Laser Lines | 633 nm |
| Product Type | Cell Viability Kit |
| Product Line | LIVE/DEAD |
Molecular Probes™ NucGreen™ Dead 488 ReadyProbes™ Reagent (SYTOX™ Green)
NucGreen™ Dead 488 ReadyProbes™ Reagent
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Molecular Probes™ LIVE/DEAD™ BacLight™ Bacterial Viability and Counting Kit, for flow cytometry
The LIVE/DEAD™ BacLight™ Bacterial Viability and Counting Kit allows researchers to reliably distinguish and quantitate live and dead bacteria with the aid of a flow cytometer, even in a mixed population containing a range of bacterial types.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Propidium Iodide Ready Flow™ Reagent
Propidium Iodide Ready Flow™ Reagent is a bright, easy-to-use nucleic acid stain for distinguishing dead cells from live cells in flow cytometry assays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ DRAQ5™ Fluorescent Probe Solution (5 mM)
Stain live or fixed cells with this far-red DNA stain.
| Content And Storage | Store at 4°C. |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | > 99% |
| Form | Liquid |
| Solubility | Soluble at working concentrations in water and typical buffers |
| Color | Red |
| Emission | 681 |
| Dye Type | Cell-Permeant |
| For Use With (Application) | Cell Imaging |
| Excitation Wavelength Range | 647 nm |
| Detection Method | Fluorescence |
| Cell Permeability | Cell-permeant |
| Sub Cellular Localization | Nucleus, Cytosol, Cytoplasm |
| Product Type | Fluorescent Probe Solution |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope,High Content Analysis Instrument |
| Product Line | Pierce |