Cell Function Reagents and Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (16)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (4)
- (1)
- (15)
- (1)
- (14)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (42)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (3)
- (6)
- (2)
- (2)
- (34)
- (1)
- (9)
- (191)
- (9)
- (211)
- (21)
- (23)
- (29)
- (64)
- (8)
- (2)
- (9)
- (110)
- (3)
- (6)
- (22)
- (1)
- (15)
- (6)
- (8)
- (9)
- (18)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (15)
- (3)
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (31)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (40)
- (15)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (7)
- (7)
- (6)
- (39)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (4)
- (27)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (98)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (5)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Calcein AM, Cell-permeant Green and Blue Dyes
Calcein AM is a cell-permeant dye that can be used to determine cell viability in most eukaryotic cells. In live cells, the non-fluorescent Calcein AM is converted to green or blue fluorescent Calcein, after acetoxymethyl ester hydrolysis by intracellular esterases.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C) and protect from light. |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope |
| Reagent Type | Cell Tracker Compounds, Cell Labeling Reagents |
| Dye Type | Other Label(s) or Dye(s) |
| For Use With (Application) | Cell Tracing,Cell Tracker |
Invitrogen™ CellTrace™ CFSE Cell Proliferation Kit, for flow cytometry
CellTrace™ CFSE Cell Proliferation Kit is used for in vitro and in vivo labeling of cells to trace multiple generations using dye dilution by flow cytometry.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Format | Tube(s) |
| Product Type | Cell Proliferation Kit |
| For Use With (Equipment) | Flow Cytometer |
| Emission | 488 |
| Product Line | CellTrace |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ CellTrace™ Violet Cell Proliferation Kit, for flow cytometry
CellTrace™ Violet Cell Proliferation Kit, for flow cytometry
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Format | Tube(s) |
| Product Type | Cell Proliferation Kit |
| For Use With (Equipment) | Flow Cytometer |
| Solubility | DMSO (Dimethylsulfoxide) |
| Emission | 405/450 |
| For Use With (Application) | Proliferation Assay |
| Product Line | CellTrace |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ PrestoBlue™ and PrestoBlue™ HS Cell Viability Reagents
Monitor cell proliferation and viability with the resazurin-based PrestoBlue and PrestoBlue HS cell viability reagents. These nontoxic and cell permeable reagents quantitatively measure cell viability in as little as 10 minutes using absorbance- or fluorescence-based microplate readers.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C and protect from light. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Type | Cell Viability Reagent |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader,Spectrophotometer,HTS Reader |
| For Use With (Application) | Viability Assay |
| Product Line | PrestoBlue |
| Detection Method | Colorimetric, Fluorescence |
Invitrogen™ alamarBlue™ and alamarBlue™ HS Cell Viability Reagents
The alamarBlue cell viability reagents are ready-to-use resazurin-based solutions that function as cell health indicators by using the reducing power of living cells to quantitatively measure viability.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator at 2°C to 8°C Protect from light. |
| Form | Liquid |
| Product Type | Cell Viability Reagent |
| Color | Blue |
| Emission | 590 |
| Concentration | 10X |
| For Use With (Application) | Viability Assay |
| Product Line | alamarBlue |
| Detection Method | Colorimetric, Fluorescence |
Invitrogen™ CyQUANT™ Cell Proliferation Assays
CyQUANT cell proliferation assays are fast and highly sensitive fluorescence methods for counting cells to assess cell growth and cytotoxicity in microplate format. These assays use fluorescent nucleic-acid-binding dyes to measure cell number based on DNA content.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Application) | Proliferation Assay |
|---|---|
| Product Line | CyQUANT |
Invitrogen™ CyQUANT™ MTT and XTT Cell Viability Assays
CyQUANT MTT and XTT Cell Viability assays are colorimetric microplate assays for accurate assessment of cell health, proliferation, and cytotoxicity. CyQUANT MTT is a well-established assay, while CyQUANT XTT offers improved performance and continuous measurement without cell lysis or solubilization.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Format | 96-well plate |
|---|---|
| Product Type | Cell Viability Assay |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| For Use With (Application) | Viability Assay,Proliferation Assay,Cytotoxicity Assay |
| Product Line | CyQUANT |
| Detection Method | Colorimetric |
| Cell Type | Mammalian Cells |
Invitrogen™ BAPTA, AM, cell permeant chelator
A cell-permeant chelator, which is a highly selective for Ca2+ over Mg2+
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer -5°C to -30°C. |
| Product Type | Cell Permeant Chelator |
| Dye Type | Chelator (Non-Fluorescent) |
| For Use With (Application) | Cell Viability and Proliferation |
Molecular Probes™ Fluo-4, AM, cell permeant
Fluo-4 is an analog of fluo-3 with the two chlorine substituents replaced by fluorines, which results in increased fluorescence excitation at 488 nm and consequently higher fluorescence signal levels.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Molecular Probes™ Fura-2, AM, cell permeant
Fura-2, AM, cell permeant
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer -5°C to -30°C and protect from light. |
| Product Type | Calcium Indicator |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope |
| Dye Type | Fluorescent Dye-Based |
| For Use With (Application) | Cell Viability, Proliferation and Cellular Imaging |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ Rhod-2, AM, cell permeant
Cells may be loaded with AM ester forms of these calcium indicators by adding dissolved indicator directly to dishes containing cultured cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer -5°C to -30°C and protect from light. |
| Product Type | Stain |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope |
| Dye Type | Fluorescent Dye-Based |
| For Use With (Application) | Cell Viability and Proliferation |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ LIVE/DEAD™ Viability/Cytotoxicity Kit, for mammalian cells
Useful with a variety of fluorescence-detection methodologies
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Mag-Fura-2, AM, cell permeant
Intracellular magnesium indicator that is ratiometric and UV light-excitable
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer -5°C to -30°C and protect from light. |
| Product Type | Magnesium Indicator |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope,Microphotometer,Flow Cytometer |
| Dye Type | Fluorescent Dye-Based |
| For Use With (Application) | Cell Viability and Proliferation |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ CellTrace™ Far Red Cell Proliferation Kit, for flow cytometry
CellTrace™ Far Red Cell Proliferation Kit, for flow cytometry
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Format | Tube(s) |
| Product Type | Cell Proliferation Kit |
| For Use With (Equipment) | Flow Cytometer |
| Product Line | CellTrace |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ Fura Red™, AM, cell permeant
Visible light-excitable fura-2 analog that offers particular possibilities for ratiometric measurement of Ca2+ in single cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer -5°C to -30°C and protect from light. |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope,Microphotometer,Flow Cytometer |
| Dye Type | Fluorescent Dye-Based |
| For Use With (Application) | Cell Viability and Proliferation |
| Product Line | Fura Red |
| Detection Method | Fluorescence |