Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (40)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (15)
- (3)
- (28)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (5)
- (13)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (28)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (158)
- (3)
- (2)
- (15)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (18)
- (85)
- (91)
- (1)
- (1)
- (43)
- (11)
- (1)
- (43)
- (37)
- (2)
- (2)
- (36)
- (8)
- (3)
- (26)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Chemicon™ ESGRO™ Leukemia Inhibitory Factor (LIF), 10 million units/1mL
Optimized formulation of recombinant mouse LIF (mLIF) for in vitro maintenance of mouse ES and iPS cells.
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ 2X Cell Culture Freezing Medium
Formulated with 20% DMSO and Fetal Bovine Serum
| Content And Storage | -80°C up to 2 years |
|---|---|
| For Use With (Application) | Stem cell culture |
MilliporeSigma™ Mouse iPS Reprogramming Boost Supplement
enhances the efficiency of mouse iPS colony formation by at least 3-fold.
MilliporeSigma™ Chemicon™ Accutase XL Lyophilized Accutase
a lyophilized form of Accutase with extended stability used for the routine detachment of cells from standard tissue culture plasticware
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Molecular Biology Grade Glycerol
Polyol (sugar alcohol) compound with three hydroxyl groups
MilliporeSigma™ Calbiochem™ High Purity IPTG, Animal-Free
Used in stimulation of β-galactosidase in cellular systems in which dioxane would disrupt normal cell function
| Content And Storage | 2- 8°C |
|---|---|
| Product Type | IPTG |
| Form | White to off-white solid |
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Product Type | Bovine Plasma Fibronectin |
| Formulation | In 150mM NaCl, 20mM sodium phosphate buffer, pH 7.3. |
MilliporeSigma™ ENStem-A™ Chemicon™ Neural Freezing Medium (1x)
qualified for use with ENStem-A Human Neural Progenitor Cells.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Human Plasma alpha2-HS-Glycoprotein
Native α2-HS-glycoprotein from human plasma.
MilliporeSigma™ Upstate Bovine Pituitary Extract
Designed for use as a cell culture media supplement
| Content And Storage | Stable for 2 years at 4°C from date of shipment. Rehydrated: Stable for 3 months at -20°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Cell Culture |
MilliporeSigma™ Modified Barth's Saline (1X), liquid, without Ficoll™ 400
Used in the culture of Xenopus Oocytes.
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Product Type | Trypsin inhibitor |
| Form | Powder |
| pH | 5 to 7 |
| Sterility | Sterile |
| Source | Bovine lung |
Corning™ Nu-Serum™ IV Growth Serum Replacements
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides a low-serum alternative to newborn calf, fetal bovine, and other sera used for cell culture
Mirus Bio™ Poloxamer 188, 10% Solution
Poloxamer 188 is added to batch mammalian cell cultures to reduce foaming.