Stilbenes
- (6)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (7)
- (2)
- (14)
- (1)
- (4)
- (3)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (4)
- (2)
- (6)
- (2)
- (6)
- (5)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (6)
- (10)
- (8)
- (38)
- (2)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Sigma Aldrich cis-Stilbene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 82°C to 84°C (0.4 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 96% |
| Linear Formula | C6H5CH=CHC6H5 |
| CAS | 645-49-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 180.25 |
| MDL Number | MFCD00004788 |
| Refractive Index | n20/D 1.622 (literature) |
| Synonym | cis-1,2-Diphenylethylene; Isostilbene |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C14H12 |
| EINECS Number | 211-445-7 |
| Density | 1.011 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Benzoin
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Benzoin
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 194°C (2 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C6H5CH(OH)COC6H5 |
| CAS | 119-53-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 212.24 |
| MDL Number | MFCD00004496 |
| Synonym | alpha-Hydroxy-alpha-phenylacetophenone; alpha-Hydroxybenzyl phenyl ketone; 2-Hydroxy-2-phenylacetophenone |
| RTECS Number | DI1590000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C14H12O2 |
| EINECS Number | 204-331-3 |
| Melting Point | 134°C to 138°C |
Sigma Aldrich Benzoin methyl ether
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 99% |
|---|---|
| Linear Formula | C6H5CH(OCH3)COC6H5 |
| CAS | 3524-62-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 226.27 |
| MDL Number | MFCD00008492 |
| Synonym | alpha-Methoxy-alpha-phenylacetophenone; 2-Methoxy-2-phenylacetophenone |
| RTECS Number | AM9350000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C15H14O2 |
| EINECS Number | 222-538-7 |
| Melting Point | 47.5°C to 48.5°C |
Medchemexpress LLC Trans-Stilbene | 103-30-0 | 100.0% | 1 ML
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
trans-Stilbene ((E)-Stilbene) is utilized in the production of dye lasers, optical brighteners, and non-steroidal synthetic estrogens. For research use only, this product is not intended for sale to patients.
- Used in the manufacturing of dye lasers.
- Used in the manufacturing of optical brighteners.
- Used in the manufacturing of non-steroidal synthetic estrogens.
- Exhibits weak antioxidant activity against APPH-induced free radicals.
- Exhibits weak reducing effects against ADP-Fe3+ and EDTA-Fe3+.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ambeed 25G BENZOIN 98 PURITY
25g Benzoin 98% purity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Electron Microscopy Sciences Benzoin, U.V. Catalyst 100 GR
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
CAS #119-53-9 C₆H₅CH(OH)COC₆H₅ F.W. 212.25
Melting point: 134-136°C
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Electron Microscopy Sciences Benzoin Ethyl Ether (ethoxy phenylacetophenone) 50 GR
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
(ethoxy phenylacetophenone)
CAS #574-09-4 C₆H₅COCH(CO₂H₅)C₆H₅ F.W. 240.31
Melting point: 56-59°C (133-138 °F)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules 1-Bromo-4-(butane-1-sulfonyl)benzene | 403793-28-2 | MFCD01124707 | 1g
Combi-Blocks | 1-Bromo-4-(butane-1-sulfonyl)benzene | 1g | 117544112 | OT-1860 | 98.000 | 403793-28-2 | MFCD01124707 | 277.180 | C10H13BrO2S
If you are unable to find the chemical you are looking for, make sure you are logged into your fishersci.com account and click on the following link:
eMolecules Building Block Tool
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules 4'-((4-Chlorophenyl)sulfonyl)-[1,1'-biphenyl]-4-ol | 30809-75-7 | MFCD30543160 | 1g
Ambeed | 4'-((4-Chlorophenyl)sulfonyl)-[1,1'-biphenyl]-4-ol | 1g | 600832289 | A172946 | | 30809-75-7 | MFCD30543160 | 344.810 | C18H13ClO3S
If you are unable to find the chemical you are looking for, make sure you are logged into your fishersci.com account and click on the following link:
eMolecules Building Block Tool
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
FUJIFILM BIOSCIENCES INC 4 4 -BIS(2-SULFOSTYRYL)BIPHENY
*Orders for this supplier are non-cancellable/non-returnable once they are processed.* 4,4'-Bis(2-sulfostyryl)biphenyl Disodium Salt 5GR
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Medchemexpress LLC Ethanone, 1,2-diphenyl- | 451-40-1 | MFCD00003081 | 25g
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
2-Phenylacetophenone has broad-spectrum efflux pump inhibition activity 2-Phenylacetophenone is a benzoin derivative used as a photoinitiator in vinyl polymerization[1]
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Medchemexpress LLC 2-phenylacetophenone | 451-40-1 | MFCD00003081 | 10g
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
2-Phenylacetophenone has broad-spectrum efflux pump inhibition activity 2-Phenylacetophenone is a benzoin derivative used as a photoinitiator in vinyl polymerization[1]
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Medchemexpress LLC trans-Stilbene | 103-30-0 | 100.0% | 1 G
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
trans-Stilbene ((E)-Stilbene) is used in the manufacturing of dye lasers, optical brighteners, and non-steroidal synthetic estrogens. It exhibits weak antioxidant activity against APPH-induced free radicals and also shows weak reducing effects against ADP-Fe3+ and EDTA-Fe3+.
- Utilized in dye laser production.
- Used for optical brighteners.
- A component for non-steroidal synthetic estrogens.
- Demonstrates weak antioxidant activity.
- Shows weak reducing effects.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Medchemexpress LLC Ethanone, 2-hydroxy-1,2-diphenyl- | 119-53-9 | 99.95% | 500 G
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Benzoin (DL-Benzoin) is a PI3Kα inhibitor with anticancer effects. It inhibits the growth of colon cancer cell line (HCT-116) and has antiproliferative activities.
- PI3Kα inhibitor
- Anticancer effects
- Inhibits the growth of colon cancer cell line (HCT-116)
- Antiproliferative activities
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More