Tube Racks
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (48)
- (51)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (35)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (6)
- (1)
- (50)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (38)
- (20)
- (1)
- (31)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (38)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (36)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (31)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (6)
- (2)
- (13)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (1)
- (13)
- (4)
- (46)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (86)
- (1)
- (3)
- (5)
- (10)
- (1)
- (20)
- (5)
- (14)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (1)
- (57)
- (7)
- (1)
- (8)
- (12)
- (7)
- (15)
- (20)
- (11)
- (4)
- (14)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (58)
- (2)
- (19)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (28)
- (1)
- (5)
- (56)
- (7)
- (10)
- (9)
- (9)
- (1)
- (3)
- (236)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (48)
- (14)
- (18)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (18)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (5)
- (50)
- (11)
- (12)
- (190)
- (1)
- (9)
- (6)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (25)
- (226)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (192)
- (1)
- (2)
- (11)
- (27)
- (2)
- (3)
- (36)
- (2)
- (10)
- (4)
- (29)
- (2)
- (57)
- (16)
- (9)
- (6)
- (8)
- (139)
- (8)
- (33)
Filtered Search Results
Globe Scientific Full Size Nylon Wireless Test Tube Racks
These fully autoclavable racks are molded from reinforced nylon for strength and durability. Feature no coatings to peel or chip, which make them the ideal alternative to wire coated racks where the formation of rust can be an issue.
| Array | 6 x 12 |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 200 x 102 x 57 mm |
| Positions | 72 |
| Material | Reinforced Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (13 mm) |
| Product Type | Tube Rack |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Globe Scientific Snap-N-Rack Tube Racks: 90-Place
Shipped flat to reduce shelf space and easily snaps together for use
| Height (Metric) | 6.4 cm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 13 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 9.68 x 4.13 x 2.51 in. (24.6 x 10.5 x 6.4cm) |
| Width (English) | 4.13 in. |
| Length (Metric) | 24.6 cm |
| Product Type | Tube Rack |
| Length (English) | 9.68 in. |
| Positions | 90 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.5 cm |
| Holds | Tubes (12 to 13 mm) |
| Height (English) | 2.51 in. |
Simport™ Scientific MultiRack™ Tube Racks
Compact, lightweight and stackable. MultiRack™ Tube Racks are composed of a chemical-resistant acetal polymer that won't shatter or stain.
| Height (Metric) | 6.5 cm |
|---|---|
| Width (English) | 4.5 in. |
| Length (Metric) | 29.3 cm |
| Product Type | Tube Rack |
| Length (English) | 11.5 in. |
| Material | Acetal Polymer |
| Width (Metric) | 11.5 cm |
| Height (English) | 2.5 in. |
Globe Scientific Wireless Tube Rack - Full size, 25 mm, 40 place
Reinforced nylon for strength and durability with no coatings to chip, peel with chemical resistance
| Array | 4 x 10 |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 40 |
| Material | Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (25 mm) |
Poltex Hamilton Tube Rack Stabilizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Hamilton Tube Rack Stabilizer holds and stabilizes sample tube racks for Qiasymphony, Hamilton or other related extraction/processing machines.
| Material | Wood |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Globe Scientific Wireless Tube Rack - Full size, 16 mm, 72 place
Molded from reinforced nylon for strength and durability with no coatings to chip, peel, or rust
| Array | 6 x 12 |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Tube Rack (2-tier) |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 72 |
| Material | Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (16 to 17 mm) |
Polymedco™ Test Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Globe Scientific Wireless Tube Rack - Half size, 16 mm, 36 place
Reinforced nylon for strength and durability with no coatings to chip, peel, or rust with three tier grid design
| Array | 6 x 6 |
|---|---|
| Shape | Square |
| Product Type | Test Tube Half Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 36 |
| Material | Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (16 to 17 mm) |
Globe Scientific TUFFBLOK XL Racks
The heavy duty autoclavable 4 ways racks offer 4 sides to house different sized tubes
| Product Type | Tube Rack |
|---|---|
| Shelves | None |
| Positions | 8, 20, 24, 40 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (50 mL),Tubes (20 mm),Tubes (15 mL),Tubes (12 mm) |
Globe Scientific Test Tube Stands
Manufactured from durable reinforced polypropylene, offers a three teired design allowing to hold tubes securely
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
ITL BioMedical TiMO™ Tube Manager Organizer
Tube organizer streamlines blood and sample collection by securely holding and organizing test tubes
Globe Scientific Wireless Tube Rack - Half size, 30 mm, 9 place
Reinforced nylon for strength and durability with no coatings, having dense nylon material
| Array | 3 x 3 |
|---|---|
| Shape | Square |
| Product Type | Test Tube Half Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 9 |
| Material | Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (30 mm) |
Poltex Blood Tube Rack Organizer Tray
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convenient carry rack for blood tube racks.