Pipet Racks
- (3)
- (6)
- (16)
- (4)
- (43)
- (1)
- (12)
- (1)
- (12)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (5)
- (24)
- (11)
- (1)
- (5)
- (28)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (43)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (9)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (7)
- (7)
- (5)
- (1)
- (9)
- (2)
- (30)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (4)
- (4)
- (21)
- (2)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Poltex 4 Pocket PETG Serological Pipette Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Poltex 4 Pocket Serological Pipette Holder is constructed from durable PETG to provide a lasting, space-saving solution for your serological pipettes.
| Height (Metric) | 405 mm |
|---|---|
| Width (English) | 4.6 in. |
| Length (Metric) | 280 mm |
| Size | 4 Pocket |
| Color | Clear |
| Length (English) | 11 in. |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Serological Pipettes |
| Width (Metric) | 116 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 11 x 4.75 x 16 in. |
| Product Type | Serological Pipet Holder |
| Positions | 4 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Serological Pipets |
DWK Life Sciences™ Universal 3 Pipette Work Station, Model 340
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Keep your workstation organized with this universal pipette stand for up to 3 pipettes.
Bel-Art™ Horizontal Pipet Support Rack
Supports pipettes horizontally without pressure on fragile tips
Poltex Serological Pipet Holder With Magnets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Strong magnets are interchangeable for mounting on either side
Poltex Serological Pipette Holder with Pipette Controller Bracket
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stores serological pipets and pipet filler.
| Includes | Pipette Controller Bracket |
|---|
Globe Scientific Serological Pipet Storage Rack
Four angled compartments protect and organize glass or plastic serological pipets
| Array | 1 x 4 |
|---|---|
| Height (Metric) | 395 mm |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Side-mounted Pipet Holder |
| Shelves | 4 Tiers |
| Stackable | No |
| Positions | 4 |
| Material | ABS with Mounting Magnets |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 85 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Serological Pipets |
Poltex 6 Pocket PETG Serological Pipette Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Poltex 6 Pocket Serological Pipette Holder is constructed from durable PETG to provide a lasting, space-saving solution for your serological pipettes.
| Product Type | Serological Pipet Holder |
|---|---|
| Positions | 6 Pockets |
| Material | PETG |
Poltex Wide Serological Pipette Holder with Pipette Controller Bracket
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stores serological pipets and pipet filler.
| Includes | Pipette Controller Bracket |
|---|
Poltex Serological Pipette Holder with Door
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Serological Pipette Holder with Door can be customized to meet your needs with different mounting options and hinge mounting for either side.
| Material | PETG |
|---|
Poltex Modular Serological Pipette Holder, 2 Pocket Unit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Modular Serological Pipette Holder, 2 Pocket Unit is a supplementary unit for Modular Serological Pipette Holder (two column version).
| Product Type | Pipet Box Holder |
|---|---|
| Positions | 2 Pockets |
Poltex™ Integra Pipette Rack 6-position Mount
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mount for Pipetter or Multichannel Hanger for Integra™ or similarly styled pipetters.
| Height (Metric) | 106 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 127 mm |
| Size | Small |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Width (Metric) | 330 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 1 x 6 |
| Product Type | Pipet Rack |
| For Use With (Equipment) | Integra Pipetter |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 6 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Pipets |
Poltex Modular Serological Pipette Holder, 1 Pocket Unit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Modular Serological Pipette Holder, 1 Pocket Unit is a supplementary unit for Modular Serological Pipette Holder (one column version).
| Product Type | Pipet Box Holder |
|---|---|
| Positions | 1 Pocket |
Poltex Countertop Serological Pipet Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holder keeps pipets tidy and convenient when used on countertop
Socorex Twister™ Universal Pipette Work Stations from DWK Life Sciences™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With 360° rotation that allows easy access to each pipette on stand
| Material | Polyamide |
|---|---|
| Holds | Pipettes (6) |