Ovens and Furnaces
Filtered Search Results
| Plug Type | Nema 5-15 US |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 50°C to 250°C |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Certifications/Compliance | cCSAus |
Thermo Scientific™ Thermolyne™ Small Benchtop Muffle Furnaces
Reduce energy consumption and increase heat-up time with this furnace, ideal for general lab use.
| Depth (Metric) Interior | 13 cm |
|---|---|
| Type | Single Setpoint |
| Temperature (Metric) | 100°C to 1100°C |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Type | Gravity Oven |
|---|---|
| Plug Type | Nema 5-15 US |
| Temperature (Metric) | 50°C to 250°C |
| Voltage | 120 V |
| Model | Gravity convection |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Stability | ±0.4°C |
| Certifications/Compliance | cCSAus |
Thermo Scientific™ Heratherm™ General Protocol Ovens
Perform routine, day-to-day work in these general protocol ovens, which provide a safe, ideal heating and drying solution for research, clinical or industrial needs.
| Timer | ON / OFF |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 50°C to 250°C |
| Controller Type | Microprocessor control with vacuum fluorescent display |
Thermo Scientific™ Lindberg/Blue M™ Moldatherm™ Box Furnaces
Minimize outer surface temperatures while maintaining uniform heat distribution within the chamber. Suitable for a variety of industrial and laboratory applications.
Thermo Scientific™ Lindberg/Blue M™ LGO Box Furnaces
Utilize the latest technical advances in heating elements, insulation and temperature control integrated into a self-contained cabinet with these box furnaces.
| Electrical Requirements | 208/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 100°C to 1200°C |
| Voltage | 208/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
Thermo Scientific™ Heratherm™ Advanced Protocol Ovens, 208-240VAC 60Hz
Carry out multiple applications with this advanced protocol oven, which features temperature uniformity and low energy-consumption.
| Electrical Requirements | 208/240 V 60 Hz |
|---|---|
| Voltage | 208/240 V |
| Controller Type | Programmable Microprocessor control with vacuum fluorescent display |
| Frequency | 60 Hz |
Thermo Scientific™ Thermolyne™ Largest Tabletop Muffle Furnaces
Triple the usable working area with two supplied accessory refractory shelves using Thermolyne Largest Tabletop Muffle Furnace. Available in three temperature control models.
| Shipping Weight (Metric) | 117.9 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 74.9 cm |
| Height (Metric) Interior | 36 cm |
| Width (English) | 14 in. |
| Length (Metric) | 64.7 cm |
| Capacity (English) | 1.6 cu.ft. |
| Temperature (Metric) | 100°C to 1093°C |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14 x 14 x 14 in. (36 x 36 x 36 cm) |
| Capacity (Metric) | 45 L |
| Length (English) | 25.5 in. |
| Temperature Stability | ±1.2 at 1000°C |
| Width (Metric) | 54.6 |
| Width (Metric) Interior | 36 cm |
| Depth (Metric) Interior | 36 cm |
| Dimensions (L x W x H) Exterior | 25.5 x 21.5 x 29.5 in. (64.7 x 54.6 x 74.9 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Shipping Weight (English) | 260 lb. |
| Depth (English) Interior | 14 in. |
| Temperature Uniformity | ±3.45°C |
| Height (English) Interior | 14 in. |
| Height (English) | 29.5 in. |
BINDER™ Series ED Classic.Line - Drying and Heating Chamber with Gravity Convection
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The strengths of a BINDER ED series drying chamber include routine drying and sterilization tasks up to 300°C. Thanks to the gravity convection, all thermal processes which use this drying chamber are highly efficient. The ED series ensures fast, uniform drying.
| Type | Drying and Heating Chamber |
|---|---|
| Temperature (Metric) | Ambient +5° to 300°C |
| Frequency | 60 Hz |
Thermo Scientific™ Lindberg/Blue M™ Mini-Mite™ Tube Furnaces
Quickly heat up and/or cool down samples with this convenient and flexible portable single-tube furnace, insulated with Thermo Scientific™ Moldatherm™.
| Shipping Weight (Metric) | 16 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 38 cm |
| Width (English) | 16 in. |
| Length (Metric) | 28 cm |
| Temperature (Metric) | 100°C to 1100°C |
| Length (English) | 11 in. |
| Diameter (Metric) Process Tube | 2.54 cm |
| Width (Metric) | 41 cm |
| Diameter (English) Process Tube | 1 in. |
| Heated Zone | 305 mm |
| Dimensions (L x W x H) Exterior | 11 x 16 x 15 in. (28 x 41 x 38 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Shipping Weight (English) | 35 lb. |
| Power Consumption | 800 w |
| Height (English) | 15 in. |
| Display | LED |
Thermo Scientific™ Lindberg/Blue M™ 1100°C Tube Furnaces
Conduct heating applications faster than conventional furnaces with this tube furnace which has double-shell construction and variable density insulation.
| Includes | Two tube adapters |
|---|---|
| Electrical Requirements | 208/240 V 50/60 Hz |
| Temperature Control | Three-zone programmable controllers - single program w/16 segments |
| Type | Multisegment, Single Program |
| Temperature (Metric) | 100°C to 1100°C |
| Voltage | 208/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Display | LED |
Thermo Scientific™ Heratherm™ Advanced Protocol Ovens, 120VAC 60Hz
Carry out multiple applications with this advanced protocol oven, which features temperature uniformity and low energy-consumption.
| Height (Metric) | 72 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120 V 60 Hz |
| Width (English) | 20.9 in. |
| Length (Metric) | 56.5 cm |
| Plug Type | Nema 5-15 |
| Temperature (Metric) | 330°C |
| Controller Type | Programmable Microprocessor control with vacuum fluorescent display |
| Length (English) | 22.2 in. |
| Material | Coated Steel |
| Width (Metric) | 53 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 22.2 x 20.9 x 28.3 in. (56.5 x 53 x 72 cm) |
| No. of Shelves | 2 supplied/13 max. |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Height (English) | 28.3 in. |
Thermo Scientific™ Heratherm™ General Protocol Oven PROMO
Perform routine, day-to-day work in these general protocol ovens, which provide a safe, ideal heating and drying solution for research, clinical or industrial needs.
| Timer | ON / OFF |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 50°C to 250°C |
| Controller Type | Microprocessor control with vacuum fluorescent display |
BINDER™ Series FED Avantgarde.Line - Drying and Heating Chamber with Forced Convection and Enhanced Timer Functions
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
BINDER heating chambers of the FED Avantgarde.Line series provide almost unlimited capacity and are particularly adaptable. With advanced timing functions and a controllable fan, temperature and convection conditions are easily controlled.
| Temperature (Metric) | Ambient +10° to 300°C |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Convection Type | Forced |
Thermo Scientific™ Thermolyne™ Industrial Benchtop Muffle Furnaces
Perform ultra-high temperature applications with this industrial benchtop muffle furnace, which reaches a maximum temperature of 1200°C.
| Shipping Weight (Metric) | 23.5 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 41.9 cm |
| Height (Metric) Interior | 9.5 cm |
| Width (English) | 4 in. |
| Length (Metric) | 45.7 cm |
| Temperature (Metric) | 100°C to 1200°C |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 9 x 4 x 3.75 in. (22.8 x 10.1 x 9.5 cm) |
| Capacity (Metric) | 2.2 L |
| Length (English) | 18 in. |
| Width (Metric) | 27.9 |
| Width (Metric) Interior | 10.1 cm |
| Depth (Metric) Interior | 22.8 cm |
| Dimensions (L x W x H) Exterior | 18 x 11 x 16.5 in. (45.7 x 27.9 x 41.9 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | All units cUL, UL listed; -33 units also CE marked. |
| Shipping Weight (English) | 52 lb. |
| Depth (English) Interior | 9 in. |
| Height (English) Interior | 3.75 in. |
| Height (English) | 16.5 in. |